PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Balandžio 8 d. 07:11

Karas Ukrainoje: traukinių stotyje Kramatorske aukų skaičius išaugo iki 50, Odesoje įvedama komedanto valanda (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Ukrainos valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


212027

44-oji karo Ukrainoje diena. Jungtinių Tautų Asamblėjoje nubalsuota už Rusijos narystės Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje sustabdymą, Europos Sąjunga sustabdė Rusijos anglių embargą, ketina uždaryti uostus rusų laivams. Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pripažino, kad Rusijos pajėgos Ukrainoje patyrė didelių nuostolių.

Apie svarbiausius praėjusios paros įvykius Ukrainoje skaitykite čia.

22.51

„Kaip ir žudynės Bučoje, kaip ir daugelis kitų Rusijos karo nusikaltimų, raketos smūgis į Kramatorską turi būti vienas iš tribunolo kaltinimų, o tai tikrai įvyks.

Visos pasaulio jėgos bus nukreiptos kiekvieną minutę nustatyti, kas ir ką padarė, kas kokius įsakymus davė. Iš kur atsirado raketa, kas ją paleido, iš ko skambėjo komanda ir kaip buvo koordinuojamas šis smūgis. Atsakomybė neišvengiama“, – savo naujausiame video įraše kalba Ukrainos prazidentas V. Zelenskis.

 

22.31

Apšaudymą matęs Ukrianos naujienų agentūros „Unian“ korespondentas iš Kramatorsko papsakojo apie patirtą siaubą.

„Žmonės kaitinosi saulėje ir laukė traukinio. Po sprogimo visi krito. Pradėjau bėgti ir tai mane išgelbėjo. Viskas pavirto tikra mėsmale, neįtikėtinas siaubas“, – kalbėjo žurnalistas.

Pasak jo, liepsnos išplito labai greitai – degė automobiliai. Žurnalistas pasakoja, kad prie transporto priemonės matė apdegusį vyrą.

„Kai aš bėgau mačiau, kaip stiklo šukės smigdavo į žmones. Taip pat į žmones pataikydavo neaiškūs daiktai, kurių neįmanoma išimti iš kūno. Aš patyriau keletą nudegimų. Eikite nuo langų, tai didelė rizika“, – pasakojo vyras. 

22.00

Zelenskis ES vadovams sako, kad naujausių sankcijų Rusijai „nepakanka“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį pareiškė Europos Sąjungos vadovams, kad naujausio bloko sankcijų paketo Rusijai vis dar „nepakanka“, rašo CNN.

„Norėčiau padėkoti visam pasauliui, ES, Ursulai von der Leyen asmeniškai už 5-ąjį sankcijų paketą, bet manau, kad to nepakanka“, – sakė jis, kalbėdamas Kyjive kartu su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

21.30

Pirmosios minutės po Kramatorsko geležinkelio stoties apšaudymo.

21.00

Rusija penktadienį pareiškė, kad pridės Jungtinėje Karalystėje įsikūrusį analitinį centrą „Chatham House“ į savo „nepageidautinų organizacijų“ sąrašą, pavadinusi jį keliančiu „grėsmę saugumui“.

Nors Rusijos pranešime nenurodyta jokia konkreti priežastis, jis buvo paskelbtas po to, kai JK, Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, tvirtai parėmė Kyjivą.

20.35

Japonijos kompanija „Mitsubishi Motors“ sustabdė gamybą Rusijos gamykloje.

20.20

Kijevo srities Bučos rajone, Makarove, rasti 132 sušaudytų civilių gyventojų kūnai.

Makarovo kaimo seniūnas Vadimas Tokaras sakė, kad rusų okupantai gyvenvietę sunaikino 40 proc., rašo naujienų agentūra „Unian“.

19.50

J. Bidenas kaltina Rusiją dėl „siaubingo žiaurumo“ Ukrainos geležinkelio stotyje

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) penktadienį apkaltino Rusiją surengus ataką prieš traukinių stotį Ukrainos rytiniame Kramatorsko mieste, o šį išpuolį pavadino „siaubingu žiaurumu“.

Per smūgį stotyje, kur evakuacijos laukė iš Rytų Ukrainos pabėgti norintys asmenys, žuvo mažiausiai 50 žmonių.

„Išpuolis Ukrainos traukinių stotyje yra dar vienas siaubingas žiaurumas, kurį įvykdė Rusija, smogdama civiliams gyventojams, mėginusiems evakuotis ir pasiekti saugią vietą“, – tviteryje parašė J. Bidenas.

19.00

Odesoje dėl „raketų smūgių grėsmės“ įvedama komendanto valanda

Ukrainos pietinio Odesos uostamiesčio pareigūnai penktadienį pranešė apie sprendimą paskelbti komendanto valandą dėl Rusijos keliamos „raketų smūgių grėsmės“.

Toks sprendimas priimtas po to, kai Kramatorsko mieste buvo apšaudyta geležinkelio stotis, kur žuvo dešimtys žmonių.

„Nuo balandžio 9 dienos 21 val. iki balandžio 11 dienos 6 val. bus įvesta komendanto valanda Odesoje ir Odesos srityje“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Odesos regiono karinė administracija.

Remiantis pranešimu, sprendimas priimtas „atsižvelgiant į įvykius Kramatorske“, taip pat į „raketų smūgių Odesai grėsmę“.

18.45

Rusai jau pagrobė daugiau nei 121 000 ukrainiečių vaikų. Dalį vaikų okupantai iš Mariupolio išvežė į Donecką, o paskui – Taganrogo kryptimi.

Kaip rašo „Unian“, okupantai ruošia įstatymo pakeitimus, supaprastinančius įvaikinimo procesą. Rusai ketina atiduoti vaikus be specialių patikrinimų ir teisės normų, amžinai slėpdami jaunų ukrainiečių buvimo detales.

18.19

JK siunčia Ukrainai daugiau priešlėktuvinių, prieštankinių raketų

Jungtinė Karalystė siunčia Ukrainai daugiau ginklų, įskaitant priešlėktuvines raketas „Starstreak“ ir 800 prieštankinių raketų, po „protu neaprėpiamo“ išpuolio traukinių stotyje, penktadienį pareiškė ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas).

Ataka Kramatorske „rodo, kaip giliai yra nusiritusi (Vladimiro) Putino kažkada garbinta armija“, sakė B. Johnsonas žurnalistams, šalia stovint Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui (Olafui Šolcui), kuris sakė, kad Rusijos ataka buvo „žiauri“.

18.05

EK vadovė U. von der Leyen aplankė masinę kapavietę Bučoje

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) penktadienį aplankė masinę kapavietę Bučoje – netoli Kyjivo esančiame mieste, kur, kaip teigia Ukraina ir jos sąjungininkai, Rusijos pajėgos įvykdė žiaurumus prieš civilius gyventojus.

Naujienų agentūros AFP žurnalistas pranešė, kad U. von der Leyen šiauriau sostinės esančioje Bučoje lankėsi kartu su bloko užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu (Žozepu Boreliu) per kelionę, kuria siekiama sutelkti paramą Ukrainai.

17.27

Raketų smūgio traukinių stotyje Kramatorske aukų skaičius išaugo iki 50

Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka sakė, kad per ataką „žuvo 50 žmonių, penki iš jų vaikai“.

„Toks yra žuvusiųjų skaičius šią valandą po Rusijos okupacinių pajėgų smūgio Kramatorsko geležinkelio stočiai“, – pranešė jis per „Telegram“.

P. Kyrylenka perspėjo, kad aukų skaičius veikiausiai keisis. Jis nurodė, kad 98 žmonės buvo sužeisti, 16 iš jų – vaikai.

12 sužeistųjų mirė ligoninėje, 38 žmonės žuvo atakos vietoje, sakė P. Kyrylenka.

„Okupantai turi būti nubausti už savo nusikaltimus“, – pareiškė jis.

Ten esantys naujienų agentūros AFP žurnalistai sakė, kad šalia stoties buvo sunaikinti keturi automobiliai, o prie pagrindinio pastato gulėjo didelės raketos, ant kurios buvo rusiškai užrašyta „Už vaikus“, nuolaužos. 

Vėliau jie matė, kaip lavonai kraunami į karinį sunkvežimį. 

Ukrainos geležinkelių bendrovės vadovas Oleksandras Kamyšinas anksčiau socialiniuose tinkluose pranešė, kad traukinių stočiai smogė dvi raketos.

„Tai tyčinė ataka prieš geležinkelio keleivinę infrastruktūrą ir Kramatorsko gyventojus“, – sakė O. Kamyšinas.

Tuo metu Rusijos gynybos ministerija penktadienį pareiškė, kad rusų pajėgos neįvykdė šios atakos.

16.30

Nuo karo pradžios Černihive žuvo 700 žmonių 

Ukrainos Černihivo mieste nuo Rusijos invazijos pradžios vasarį žuvo apie 700 žmonių, įskaitant kariškius ir civilius, naujienų agentūrai „Unian“ sakė meras.

„Galiu pasakyti apytikslį skaičių – 700 žmonių. Į šį skaičių įeina kariškiai ir civiliai“, – sakė Vladyslavas Atrošenka ir pridūrė, kad iš miesto, kur prieš karą gyveno 300 tūkst. žmonių, pabėgo du trečdaliai gyventojų.

16.05

Turkų pareigūnas: Rusija ir Ukraina nori tęsti derybas

Vienas Turkijos pareigūnas penktadienį pareiškė, kad Rusija ir Ukraina nori tęsti derybas, nors šiurpūs vaizdai iš Ukrainos Bučos miesto, kur po rusų pajėgų pasitraukimo rasta civilių kūnų, pristabdė šį procesą.

„Tiek Rusija, tiek Ukraina yra pasirengusios surengti derybas Turkijoje, tačiau dar toli gražu nesusitarė dėl bendro teksto“, – sakė pareigūnas.

15:52

Slovakija perdavė Ukrainai zenitinių raketų kompleksą S-300

Slovakijos ministras pirmininkas Eduardas Hegeris penktadienį pranešė, kad ši Europos Sąjungos valstybė perdavė Ukrainai zenitinių raketų kompleksą S-300. Premjeras pridūrė, kad šis žingsnis nereiškia Slovakijos įsitraukimo į karą su Rusija.   

„Galiu patvirtinti, kad Slovakijos Respublika padovanojo Ukrainai oro erdvės gynybos sistemą S-300, atsižvelgdama į Ukrainos pagalbos prašymą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė E. Hegeris. „Sistemos dovanojimas nereiškia, kad Slovakijos Respublika tapo ginkluoto konflikto Ukrainoje dalimi“, – nurodė jis. 

E. Hegeris pridūrė, kad Slovakijos gynybos pajėgumus „artimiausiomis dienomis sustiprins papildoma raketų sistema iš mūsų sąjungininkių“. Praėjusį mėnesį Bratislava pareiškė, kad  perduos Ukrainai rusišką raketų „žemė–oras“ sistemą, tačiau tik su sąlyga, kad gaus tinkamą pakaitalą. E. Hegeris sakė, kad Slovakija perduoda zenitinių raketų kompleksą „Ukrainai ir jos nekaltiems piliečiams tikėdama, kad ši sistema padės išgelbėti kuo daugiau nekaltų ukrainiečių gyvybių“.

15:47

V. Zelenskis kreipėsi į Suomijos parlamentą

Penktadienį kreipdamasis į Suomijos parlamentą V. Zelenskis sakė, kad „Rusijos kariuomenė smogė geležinkelio terminalui“, ir pridūrė, kad „yra liudininkų, yra vaizdo įrašų, yra raketų likučių ir žuvusių žmonių“. Geležinkelio terminalą jis apibūdino kaip „paprastą“ ir „eilinį“, kuriame „žmonės susigrūdę laukia, kol traukiniais bus evakuoti į saugią teritoriją“.

Sakydamas, kad „kovojantys už laisvę“ turėtų būti palaikomi, V. Zelenskis pridūrė, kad „paprasti žmonės šiuos dalykus supranta geriau nei kai kurie įtakingi lyderiai. Mažesnės šalys tai supranta geriau nei kai kurios didesnės šalys“. Penktadienio virtualus kreipimasis į Suomijos parlamentą buvo dvidešimt trečias V. Zelenskio kreipimasis į užsienio parlamentą po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą.

15:00

Rusijos gynybos ministerija Kramatorsko ataką vadina provokacija

Rusijos gynybos ministerija penktadienį paskelbė pareiškimą, kuriame raketų smūgį į geležinkelio stotį Ukrainos Kramatorsko mieste pavadino „provokacija“.

„Visi Kijevo nacionalistinio režimo atstovų pareiškimai apie tariamą Rusijos „raketų ataką“ balandžio 8 d. Kramatorsko geležinkelio stotyje yra provokacija ir visiškai neatitinka tikrovės, – sakoma pranešime. – Balandžio 8 d. Rusijos ginkluotosios pajėgos nevykdė ir neplanavo artilerijos ugnies Kramatorsko mieste. Pabrėžiame, kad taktines raketas „Tochka-U“, kurių nuolaužos buvo rastos Kramatorsko geležinkelio stotyje, kurių nuotraukos paskelbtos liudininkų, naudojamos tik Ukrainos ginkluotųjų pajėgų.“

CNN pažymi, kad Ukrainos pajėgos savo inventoriuje turi sovietų sukurtą raketą „Točka“, tačiau praeityje ją taip pat naudojo Rusijos ir separatistų pajėgos.

14:57

Rusijos pajėgos žinojo, kad Kramatorsko traukinių stotis „pilna civilių“

CNN praneša, kad Rusijos pajėgos žinojo, jog traukinių stotis rytiniame Ukrainos Kramatorsko mieste yra „pilna civilių“, tačiau vis dėlto surengė mirtiną raketų smūgį, teigė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba.

„Rusai žinojo, kad Kramatorsko traukinių stotis pilna civilių, laukiančių evakuacijos. Tačiau jie (smogė) balistine raketa, nužudydami mažiausiai 30 ir sužeisdami mažiausiai šimtą žmonių“, – penktadienį tviteryje rašė D. Kuleba. Užsienio reikalų ministras pavadino jų veiksmus „tyčiniu skerdimu“ ir pažadėjo patraukti „kiekvieną karo nusikaltėlį atsakomybėn“.

14:01

Briuselis: ES yra įšaldžiusi beveik 30 mlrd. eurų vertės Rusijos ir Baltarusijos aktyvų

Europos Sąjunga iki šiol įšaldė beveik 30 mlrd. eurų vertės aktyvų, priklausančių Rusijos ir Baltarusijos fiziniams bei juridiniams subjektams taikant sankcijas, įvestas Maskvai dėl karo prieš Ukrainą, penktadienį pranešė Europos Komisija.

Bendrija areštavo 29,5 mlrd. eurų vertės aktyvų, „įskaitant laivus, sraigtasparnius, nekilnojamąjį turtą ir meno kūrinius“. Be to, buvo užblokuota sandorių, kurių bendra vertė – 196 mlrd. eurų, sakoma Europos Komisijos pranešime.

Ši 27 nares turinčios ES statistika nėra visiškai išsami – pagrįsta duomenimis, gautais tik iš maždaug pusės Bendrijos šalių. Šie duomenys buvo pateikti darbo grupės „Įšaldyti ir areštuoti“ (Freeze and Seize), kuriai pavesta koordinuoti veiksmus su Didžiojo septyneto (G-7) šalimis, įskaitant Jungtines Valstijas.

13:45

Japonija ketina išplėsti sankcijas Rusijai, uždraus anglių ir degtinės importą

Japonija išplės sankcijas Rusijai uždrausdama šios anglies ir degtinės importą, įšaldydama didžiųjų bankų, tokių kaip „Alphabank“ ir „Sberbank“, turtą, penktadienį per spaudos konferenciją pareiškė Japonijos ministras pirmininkas Fumio Kishida.

Tačiau jis nepateikė konkretaus anglies importo nutraukimo termino, sakydamas, kad Japonija naudoja anglį įvairiuose sektoriuose, įskaitant elektros energiją ir cementą. Jis pridūrė, kad Tokijas „turės atsižvelgti į tas sritis ir kiekvieną situaciją“. F. Kishida pasmerkė Rusijos veiksmus Ukrainoje kaip nedovanotinus „karo nusikaltimus“ ir pareiškė, kad jie pažeidė tarptautinius humanitarinius įstatymus. Jis sakė, kad Tokijo baudžiamosios priemonės Maskvai yra dalis Japonijos pastangų sustabdyti smurto eskalaciją ir kuo greičiau nutraukti Rusijos invaziją į Ukrainą.

12:57

ES įveda sankcijas V. Putino dukterims

Europos Sąjunga įvedė sankcijas dviem suaugusioms Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukterims, sakė du ES pareigūnai.

Sankcijos Marijai Voroncovai ir Katerinai Tichonovai yra naujų priemonių prieš Rusiją dėl jos invazijos Ukrainoje dalis.

ES M. Voroncovą ir K. Tichonovą įtraukė į atnaujintą asmenų, kuriems taikomas turto įšaldymas ir kelionių draudimas, sąrašą. Minėti du ES pareigūnai iš skirtingų bloko narių su naujienų agentūra AP kalbėjosi paprašę anonimiškumo, nes atnaujintas sankcijų sąrašas dar nepaskelbtas.

Prieš dvi dienas panašias sankcijas V. Putino dukterims paskelbė Jungtinės Valstijos.

12:46

JK įvedė sankcijų V. Putino ir S. Lavrovo dukterims

Jungtinė Karalystė penktadienį įvedė sankcijų Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo dukterims dėl Maskvos invazijos į Ukrainą.

JK Užsienio reikalų ministerijos pranešime sakoma, kad šie suvaržymai yra nutaikyti į „Kremliaus vidinio rato prabangų gyvenimo būdą“.

Sankcijos bus taikomos V. Putino dukterims Katerinai Tichonovai ir Marijai Voroncovai, taip pat Lavrovo dukteriai Jekaterinai Vinokurovai.

12:35

Donecko srityje tęsiasi Ukrainos miestų apšaudymas

Srities gubernatorius Pavelas Kirilenka praneša, kad sraigtasparnis smogė Vuhledarui Donecko srityje, raketomis apšaudytas Slavianskas.

Abiejuose miestuose sužeisti civiliai, sugriauta daug pastatų.

Pasak P. Kirilenkos šį rytą taip pat užpultą Avdijivka buvo užpulta. Žuvo mažiausiai vienas žmogus, vienas sužeistas, apgadinti 5 namai.

12:17

E. Macronas perspėja dėl Donbase laukiančių „sunkių scenų“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) penktadienį sakė manantis, kad Rusijos pajėgos ateinančiomis savaitėmis intensyvins atakas Ukrainos rytiniame Donbaso regione, todėl po pranešimų apie žiaurius nusikaltimus prieš civilius netoli Kyjivo bus ir daugiau „sunkių scenų“.

„Šis karas, deja, artimiausiomis dienomis nesiliaus“, – radijui RTL sakė E. Macronas. Pasak jo, tikimybė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas greitu laiku padarys kokių nors „diplomatinių nuolaidų“, yra maža.

E. Macronas, kaip ir kiti Vakarų lyderiai, pripažino, kad V. Putino pasitraukimas iš Kyjivo srities galėtų reikšti, kad dabar dėmesys bus nukreiptas į teritorijų Ukrainos rytuose ir pietuose užėmimą, sukuriant sausumos jungtį tarp Krymo ir Maskvos remiamų separatistinių Donecko ir Luhansko darinių Donbase.

„Gegužės 9-oji Rusijai yra nacionalinė šventė, svarbus karinis renginys, ir beveik neabejotina, kad Putinui gegužės 9-oji privalo būti pergalės diena“, – sakė E. Macronas, paminėdamas Rusijos Pergalės dieną, švenčiamą minint rusų pergalę prieš nacių Vokietiją Antrajame pasauliniame kare.

„Jie sutelks savo pastangas Donbase ir mes ateinančiomis dienomis bei savaitėmis matysime labai sunkių scenų“, – pažymėjo Prancūzijos vadovas.

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios vasario 24-ąją E. Macronas daug kartų telefonu kalbėjosi su V. Putinu, ypač dėl humanitarinės pagalbos civiliams bombarduojamuose miestuose, bet kol kas šie pokalbiai davė mažai naudos.

11:53

Rytų Ukrainoje per raketų smūgį traukinių stotyje žuvo mažiausiai 20 žmonių

Mažiausiai 35 žmonės žuvo penktadienį per raketų ataką, kurios taikiniu tapo traukinių stotis Ukrainos rytiniame Kramatorsko mieste, per kurią buvo evakuojami civiliai, pranešė naujienų agentūrai AFP vienas gelbėtojas. Ten esantys AFP žurnalistai pranešė matę bent 20 lavonų, suguldytų šalia stoties ir uždengtų polietileno plėvele. Ant žemės telkšojo kraujo balos, o prie pastato mėtėsi kelioniniai krepšiai. 

Žurnalistai sakė, kad šalia stoties buvo sunaikinti keturi automobiliai, o prie pagrindinio pastato gulėjo didelės raketos, ant kurios buvo rusiškai užrašyta „Už mūsų vaikus“, nuolaužos. Vėliau jie matė, kaip lavonai kraunami į karinį sunkvežimį. Ukrainos geležinkelių bendrovės vadovas Oleksandras Kamyšinas anksčiau socialiniuose tinkluose pranešė, kad „daugiau kaip 30 žmonių žuvo ir per 100 buvo sužeisti“ per raketų smūgį traukinių stotyje. Pasak jo, traukinių stočiai smogė dvi raketos.

„Tai tyčinė ataka prieš geležinkelio keleivinę infrastruktūrą ir Kramatorsko gyventojus“, – sakė O. Kamyšinas.

Anksčiau šią savaitę rusų pajėgos jau atakavo Kramatorską, tačiau iki šiol jis nebuvo taip smarkiai nuniokotas, kaip kiti rytiniai Ukrainos miestai. Ukrainos pareigūnai įspėjo rytinių rajonų gyventojus skubiai trauktis į šalies vakarus prieš numatomą Rusijos didelio masto puolimą.

11:44

Britų ambasados apsaugininkas kaltinamas teikęs „slaptą“ informaciją Rusijai

Jungtinės Karalystės teismui ketvirtadienį buvo perduota byla, kurioje vienas britų ambasados Berlyne darbuotojas kaltinamas teikęs „slaptą“ informaciją Rusijos karo atašė. Pernai rugpjūtį Vokietijoje sulaikytas 57 metų Davidas Smithas (Deividas Smitas) trečiadienį buvo grąžintas į Didžiąją Britaniją. Stojęs prieš  Vestminsterio magistratų teismą jis nepripažino savo kaltės dėl devynių kaltinimų, jam pareikštų remiantis Valstybinių paslapčių įstatymu.

Įtariama, kad buvęs apsaugininkas ambasadoje rinko informaciją ir perduodavo ją asmeniui, kurį laikė Rusijos valstybės pareigūnu, taip pat įvykdė kitų nusikaltimų. Potsdame gyvenęs D. Smithas, įtariama, laiškais „bandė komunikuoti“ su Rusijos ambasados Berlyne karo atašė Sergejumi Čiuchurovu. Jo surinktoje slaptoje medžiagoje „buvo detalių apie įvairių Didžiosios Britanijos pareigūnų veiklą, tapatybes, adresus ir telefonų numerius“, teisme sakė kaltintojai.

Įtariama, kad D. Smithas „rinko medžiagą, susijusią su Didžiosios Britanijos ambasados Berlyne veikla ir išplanavimu“, kuri turėjo būti „naudinga priešui, konkrečiai – Rusijos valstybei“. D. Smithas taip pat yra kaltinamas neteisėtai daręs dokumentų kopijas, kopijavęs ambasados ​​vaizdo stebėjimo sistemos vaizdo įrašus. Jis taip pat kaltinamas išsaugojęs „SIM kortelės pakuotę“, kurią buvo paprašytas „išmesti“.

11:06

U. von der Leyen ir J. Borrellis skelbia vykstantys į Kyjivą

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen  (Urzula fon der Lajen) penktadienį paskelbė, kad drauge su Europos Sąjungos užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu (Žozepu Boreliu) keliauja į Ukrainos sostinę Kyjivą.

„Laukiame, [kol atvyksime] į Kyjivą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė U. von der Leyen ir paskelbė bendrą savo nuotrauką su J. Borrelliu ir Slovakijos premjeru Eduardu Hegeriu. ES užsienio politikos vadovas savo ruožtu tvirteryje parašė, kad „vyksta į Kyjivą“.

U. von der Leyen apie šią penktadienio kelionę paskelbė anksčiau šią savaitę, nurodydama, kad „Ukrainos žmonės nesipelnė mūsų solidarumo“. „Noriu pasiųsti itin tvirtą žinią apie nesvyruojančią paramą Ukrainos žmonėms ir jų drąsiai kovai už mūsų bendras vertybes“, – sakė ji. U. von der Leyen ir J. Borrellis turėtų susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, o šeštadienį suplanuotas jų dalyvavimas paramos Ukrainai renginyje Varšuvoje.

Praėjusį penktadienį Ukrainoje viešėjo Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola). Ji tapo pirmąja ES institucijų vadove, apsilankiusia Ukrainoje prasidėjus karui. Kovo 15 dieną Kyjive lankėsi Čekijos, Lenkijos ir Slovėnijos premjerai. Tai buvo pirmasis ES lyderių apsilankymas nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną. Šio vizito metu Rusijos pajėgos dar nebuvo pasitraukusios iš Kyjivo apylinkių.

10:56

Šimtai žmonių dalyvavo nužudytos Motyžino kaimo seniūnės laidotuvių procesijoje

Ketvirtadienį buvo surengta Ukrainos kaimo seniūnės Olgos Sukhenko, kuri buvo rasta nužudyta po to, kai Rusijos pajėgos paliko Kyjivo regioną, laidotuvių procesija. 

O. Suchenko buvo į rytus nuo sostinės esančio Motyžino seniūnė, ji buvo nužudyta Rusijos pajėgų areštinėje, sakė Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Makarivo kaimo tarybos vadovas Vadymas Tokaras „Telegram“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kaip vietos gyventojai žygiuoja už mikroautobuso su O. Sukhenkos ir jos vyro bei sūnaus, kurie taip pat buvo nužudyti, karstais.

„Motyžine jie atsisveikino su Olga Sukhenko, jos vyru ir sūnumi, kuriuos kankino ir nužudė rusų okupantai“, – sakė M. Tokaras ir pridūrė, kad apie 300 žmonių atvyko pagerbti žuvusiųjų.

10:44

Naktį Charkivą rusai apšaudė 48 kartus

Praėjusią naktį rusų pajėgos Charkive ir jo rajone smogė 48 kartus, buvo sužeista 15 žmonių.

Apie tai „Telegram“ rašė Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Synehubovas.

„Per pastarąją parą Rusijos okupacinės pajėgos sudavė apie 48 artilerijos, minosvaidžių, tankų ir smūgius. Nukentėjusių skaičius siekia 15 asmenų“, – sakoma pranešime.

10:19

Ukrainos premjeras: grūdų derlius gali būti 20 procentų mažesnis nei pernai

Ukrainos premjeras Denysas Šmyhalis sakė, kad šių metų grūdų derlius tikriausiai bus 20 procentų mažesnis nei pernai, nes po Rusijos invazijos sumažėjo sėjos plotas.

Pasak premjero, ūkininkams trūksta degalų, bet žinoma, kaip juos tiekti. Teigiama Ukraina turi dideles grūdų, grūdų ir augalinio aliejaus atsargas ir gali išmaitinti savo gyventojus.

9:45

Penktadienį Ukrainoje suplanuota 10 humanitarinių koridorių

Ukrainos vicepremjerė Iryna Vereščiuk paskelbė, kad penktadienį bus atidaryta 10 evakuacijos koridorių.

Tarp koridorių yra maršrutai civiliams, bėgantiems iš apsiausto Mariupolio miesto ir iš Luhansko regiono, kuris buvo intensyviai bombarduojamas.

Rytiniame Donecko regione iš Mariupolio į Zaporižią bus atidarytas evakuacijos koridorius tiems, kurie gali naudotis asmeniniu transportu.

Pietrytinėje Zaporižios srityje planuojama atidaryti koridorių iš Berdiansko, Tokmako, Melitopolio ir Enerhodaro.

Luhanske evakuacijos koridoriai turėtų būti atidaryti nuo Severodonecko, Lisičiansko, Popasnos, Hirsko ir Rubižnės į Bachmutą.

9:17

Ukraina: Odesos infrastruktūra nukentėjo nuo Rusijos smūgių

Odesos pareigūnai praneša, kad į pietinį miestą pataikė raketų smūgiai.

Rusai pradėjo smūgius uostamiesčiui nuo Juodosios jūros, sakė pareigūnai. „Dėl to ... buvo paveikti infrastruktūros objektai Odesos regione“,– socialiniame tinkle „Telegram“ parašė miesto pareigūnai.

9:15

Ukraina tiria 5 149 įtariamus Rusijos pajėgų karo nusikaltimų atvejus, pranešė prokuratūra.

9:03

Europos komisijos pirmininkė ir ES atstovas vyksta į Kyjivą

Europos komisijos pirmininkas ir ES atstovas Josepas Borrellis savo „Twitter“ paskyrose paskelbė nuotraukas su prierašais, jog vyksta į Kyjivą.

 

8:46

PSO: Ukrainoje patvirtinta daugiau nei 100 išpuolių prieš sveikatos priežiūros įstaigas

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį patvirtino, kad nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios užfiksavo daugiau kaip 100 išpuolių prieš sveikatos priežiūros įstaigas, transportą bei jų darbuotojus, ir paragino užtikrinti humanitarinę pagalbą rusų pajėgų apsiaustam Mariupolio miestui.

„Iki šiol PSO patvirtino 103 išpuolius prieš sveikatos priežiūros institucijas atvejus, per kuriuos žuvo 73 žmonės ir 51 buvo sužeistas, įskaitant medicinos darbuotojus ir pacientus“, – per spaudos konferenciją sakė organizacijos vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas). Jis pavadino tai „niūriu etapu“.

Iš visų patvirtintų išpuolių 89 buvo nukreipti prieš sveikatos priežiūros įstaigas, o dauguma kitų – prieš transportą, įskaitant greitosios pagalbos automobilius.

8:23

Gaisras prekybos centre Charkive užgesintas

Gelbėjimo tarnyboms buvo pranešta, kad dega vienas iš Charkivo prekybos centrų. Pirminiais duomenimis, žmonės nenukentėjo. Gaisro gesinant gaisrą dalyvavo 18 vienetų įrangos ir 80 gelbėtojų.

7:55

JK žvalgyba: Rusijos pajėgos visiškai pasitraukė iš Ukrainos šiaurės

Rusijos pajėgos visiškai atsitraukė iš Ukrainos šiaurės į Baltarusiją ir Rusiją, pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija.

Naujausioje žvalgybos ataskaitoje rašoma, kad Rusijos pajėgos pasitraukė iš Ukrainos į Baltarusiją ir atgal į Rusiją. Bent dalis šių pajėgų bus perkeltos į Rytų Ukrainą kautis Donbase.

Teigiama, kad daugeliui rusų pajėgų reikia papildymo, kad būtų dislokuojamos Ukrainos rytuose, o bet koks masinis perdislokavimas iš šiaurės gali užtrukti mažiausiai savaitę.

„Rusijos miestų apšaudymas rytuose ir pietuose tęsiasi, o Rusijos pajėgos pasistūmėjo toliau į pietus nuo strategiškai svarbaus Iziumo miesto, kurį jie tebekontroliuoja“, – rašoma žvalgybos ataskaitoje.

7:39

Pentagono vadovas: V. Putinas atsisakė minties užimti Kyjivą

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas (Loidas Ostinas) ketvirtadienį sakė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atsisakė minties užimti Kyjivą, Ukrainos kariuomenei atrėmus jo pajėgas.

„Putinas manė, kad gali labai greitai perimti... Ukrainą, labai greitai užimti sostinę. Jis klydo“, – sakė L. Austinas Senato Ginkluotųjų tarnybų komitetui.

„Manau, kad Putinas atsisakė savo pastangų užimti sostinę ir dabar sutelkė dėmesį į... [Ukrainos] pietus ir rytus“, – sakė L. Austinas.

Tačiau bendrai karo, prasidėjusio Rusijai prieš šešias savaites įsiveržus į Ukrainą, trajektorija lieka neaiški, per tą patį Ginkluotųjų tarnybų komiteto posėdį sakė JAV Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Markas Milley (Markas Milis).

7:20

Rusijos pajėgų paliktame Sumų regione atliekama amunicijos neutralizacija

Išvaduotame Sumų regione vyksta rusų amunicijos neutralizacija. Sumų srities gubernatorius Dmytro Žyvytskis feisbuke pranešė apie Sumų išlaisvinimą.

„Jei girdite sprogimus – o pastarąsias dienas jų buvo daug – ten dirba avarinių tarnybų darbuotojai ir technikai, kurių specializacija – sprogmenys. Jie nukenksmina Rusijos karių mūsų žemėje paliktus šaudmenis“, – sakė jis. 

D. Žyvytskis pažymėjo, kad teritorija vis dar nėra saugi.

„Nevažiuokite kelkraščiais ir nesinaudokite miško keliais. Nesiartinkite prie sunaikintos technikos ar orkų stovyklų! Dar ne laikas tvarkytis. Pirmiausia – išminavimas“, – pridūrė jis.

Anksčiau rusų pajėgos buvo visiškai išstumtos iš Kyjivo, Žitomiro ir Černihivo regionų.

6:53

V. Zelenskis: išvaduotoje Borodiankoje padėtis „dar šiurpesnė“ negu Bučoje

Netoli Kyjivo esančiame Borodiankos mieste Rusijos karių paliktas nuniokojimas yra „daug šiurpesnis“ ir aukų „dar daugiau“ negu šalimais esančiame Bučos miestelyje, kurio vaizdai sukėlė pasibaisėjimą visame pasaulyje, ketvirtadienį pareiškė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

„Pradėto griuvėsių ardymo darbai Borodiankoje, – V. Zelenskis sakė kasdieniame vaizdo pranešime. – Ten dar baisiau [negu kituose Ukrainos pajėgų išvaduotuose Kyjivo srities miestuose]. Dar daugiau Rusijos okupantų aukų.“

„Ten beveik kiekvienoje gatvėje tas pats, ką pasaulis matė Bučoje ir kituose Kijevo srities miestuose, kai iš jų pasitraukė Rusijos pajėgos. Toks pats žiaurumas, tokie patys baisūs nusikaltimai“, – pridūrė prezidentas.

Rusijos pajėgos maždaug prieš savaitę atsitraukė iš Ukrainos šiaurinių sričių, kad persigrupuotų rytuose. Jų paliktose teritorijose žiniasklaida ir tyrėjai fiksavo baisius mirties ir sugriovimų vaizdus.

Ukraina kaltina Rusiją nužudžius šimtus taikių gyventojų. Kai kurie jų buvo rasti nušauti už nugaros surištomis rankomis, taip pat aptikta daugybė kankinimų ir žaginimų įrodymų.

Ukrainos generalinė prokurorė Iryna Venediktova anksčiau ketvirtadienį sakė, kad Borodiankoje, esančioje į šiaurės vakarus nuo sostinėse, gelbėtojai dviejų daugiabučių griuvėsiuose rado mažiausiai 26 lavonus. Ji dar kartą apkaltino Maskvą sąmoningai atakuojant civiles teritorijas.

„Vien dviejų daugiabučių griuvėsiuose buvo rasti 26 kūnai, – sakoma I. Venediktovos „Facebook“ pranešime. – Taikinys buvo išskirtinai civiliai gyventojai – ten nėra jokio karinio objekto.“

I. Venediktova pridūrė, kad Rusijos pajėgos naudojo kasetines bombas ir sunkiąsias salvinės raketų ugnies sistemas, „nešančias mirtį ir sugriovimus“.

„Kur bepasisuksi – Rusijos pajėgų karo nusikaltimų įrodymai“, – rašė ji.

„Aviacijos smūgius gyvenamajai infrastruktūrai priešas sąmoningai rengdavo vakarais, kai namuose būdavo daugiausiai žmonių“, – pabrėžė pareigūnė.

Generalinė prokurorė kaltino Rusijos pajėgas civilių „žudymais, kankinimais ir mušimais“, taip pat prievartavimais.

Pasak I. Venediktovos, Ukrainos teisėsauga renka įrodymus Borodiankoje, kad perduotų šią medžiagą vietos ir tarptautiniams teismams.

6:30

Nobelio premijos laureatas D. Muratovas užpultas traukinyje Rusijoje

Rusijos žurnalistas ir Nobelio taikos premijos laureatas Dmitrijus Muratovas ketvirtadienį traukinyje buvo užpultas asmens, kuris apipylė jį dažais, pranešė jo laikraštis „Novaja Gazeta“.

„Nežinomas užpuolikas traukinio vagone užpuolė „Novaja Gazeta“ vyriausiąjį redaktorių ir Nobelio premijos laureatą“, – per „Telegram“ pranešė nepriklausomas leidinys.

„Į kupė jis įmetė aliejinių dažų, sumaišytų su acetonu. Jis sušuko: „Muratovai, še tau už mūsų vaikinus“, – laikraštis citavo D. Muratovo žodžius, veikiausiai turint galvoje Rusijos aukas kare Ukrainoje.

„Mano akys siaubingai peršti, bandau nusiplauti“ dažus, pranešime cituojamas D. Muratovas. Jis sakė, kad buvo užpultas iš Maskvos į pietrytinį Samaros miestą važiavusiame traukinyje.

Prie pranešimo buvo pridėtos dvi D. Muratovo nuotraukos – vienoje iš jų jis matomas traukinio tualete, o jo galva, krūtinė ir rankos išpurvintos raudonais dažais. Antroje nuotraukoje matyti traukinio kupė esantys daiktai, gausiai aplieti raudonu skysčiu.

6:23

Pranešama, kad keturi žmonės žuvo bėgdami valtimi

Keturi civiliai žuvo bandydami pabėgti laivu iš okupuoto Chersono regiono, pranešė ukrainos pareigūnai.

Laivas plaukė iš Pervomaivkos kaimo, kai buvo užpultas maždaug už 70 metrų nuo kranto.

Pasak pareigūno, laive buvo 14 žmonių.

Du vyrai ir viena moteris žuvo iš karto, o 13 metų vaikas mirė vėliau. Septyni žmonės buvo paguldyti į ligoninę, o du dingo be žinios, sakė pareigūnas. Kol kas neaišku, ar 14-asis laive buvęs žmogus buvo sužeistas, dingęs be žinios, ar nenukentėjo.

BBC šios informacijos nepatikrino.

Chersoną, pietinį uostamiestį netoli Krymo, Rusija užėmė aštuntą invazijos dieną.