PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2019 m. Rugpjūčio 30 d. 09:30

Svajoti, tikėti, daryti!

Vilnius

Europos čempionatas Ispanijoje. Konkurencija buvo didžiulė, bet Skaistė iškovojo antrą vietą jaunų merginų kategorijoje ir trečią suaugusiųjų, taip garsindama Lietuvos vardą.

Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt


96797

Šiuo metu itin dažnai girdime žodžius sportas, sveika gyvensena, matome sporto klubų reklamines iškabas, kuriomis bandoma motyvuoti, kad žmonės daugiau fiziškai judėtų bei tobulintų kūno linijas. Pripažinkime, nėra lengva tam pasiryžti dėl įvairių asmeninių saviugdos priežasčių, vieniems pavyksta lengviau perlipti per save, kitiems sunkiau, treti nė nebando to daryti, tačiau vis dažniau socialiniuose tinkluose mirga įvairių sporto šakų entuziastai. Viena jų – širvintiškė Skaistė Danilevičiūtė, kuri ne vienerius metus tobulina kūno linijas, dalyvauja „Bikini Fitnesso“ varžybose ir sparčiai „skina“ prizines vietas bei garsina Lietuvos vardą užsienio šalyse.


Foto galerija:

sk10004.jpg
sk10002.jpg
sk10003.jpg

Tad šis pokalbis bus apie tai, kokį kliūčių ruožą teko įveikti merginai, nuo ko viskas prasidėjo ir kas labiausiai motyvavo eiti pirmyn.

- Vos tik baigiau mokyklą – išvykau metams į užsienį. Nebuvau įsitikinusi ko noriu toliau, buvo labai sunku atrasti savo kelią, bet vis dar nežinau ar jį atradau. Dažnai jaučiuosi blaškoma vėjo. Ko gero todėl, kad visą gyvenimą turėjau labai daug pomėgių bei talentų. Man patiko daugelis sričių: lengvoji atletika, futbolas, piešimas, dainavimas, knygos, gamta, gyvūnai ir t.t.

Grįžusi iš užsienio vis dar svarsčiau, bet, galiausiai, įstojau į Vilniaus kolegijos medicinos fakultetą studijuoti dietetikos mokslų. Visuomet domėjausi sveika mityba, maisto poveikiu, jo žala ar nauda žmogaus organizmui. Studijuodama, ir iš gyvenimo patirties, supratau, kad sveikai besimaitinantis žmogus turi daugiau energijos ir yra stipresnis – ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Tai reiškia, kad gali lengviau įveikti visus dienos darbus, neprarasti budrumo ir reikiamo susitelkimo. Sveiką mitybą sujungdami su sportu, mes galime padaryti stebuklus. Tai veda link geros savijautos. O tai yra pagrindinis veiksnys, atnešantis laimę, džiaugsmą ir pasitikėjimą savimi. Todėl būtent gera savijauta bei konstruktyvus ir pozityvus požiūris prišaukia gyvenime sėkmę. Apie sveiką mitybą, gyvenseną, galėčiau plačiau išsiplėsti, nes manau, kad tai yra labai svarbu. Gal net norėčiau parašyti atskirą straipsnį. Manau, kad reikia visuomenę ir vaikus labiau šviesti apie tai. Juk vaikas – visuomenės ateitis. Sveika mityba – vienas svarbiausių vaikų sveikos gyvensenos veiksnių,veikiančių jų sveikatą, augimą, protinį bei fizinį vystymąsi, darbingumą, emocinę būseną. O vaikystė ir paauglystė – labai svarbūs laikotarpiai, kurių metu formuojasi sveikos gyvensenos įpročiai. Todėl šiuo laikotarpiu labai svarbu teikti vaikams teisingą informaciją mokyklose ir, žinoma, rodyti pavyzdį šeimoje. Įsitvirtinę mitybos įpročiai lemia suaugusio žmogaus sveikatą bei gyvenimo kokybę. Sveikas, fiziškai ir protiškai darbingas žmogus, gali sėkmingai prisitaikyti prie nuolat besikeičiančios aplinkos, aktyviai gyventi, įveikti buitinius bei profesinius sunkumus. Todėl esu dėkinga savo tėveliams, kurie auklėdami mane, pabrėždavo judėjimo, sveikatos ir subalansuoto maisto svarbą.

Aktyvi buvau nuo pat vaikystės. Šeimoje esu jauniausia, pagrandukė, kuri visuomet prisistatydavo į vyresnio brolio ir pusbrolių kompaniją padūkti ar pažaisti futbolo, nors pati dar „kamuolio“ dydžio buvau, bet užsispyrusi, – šypsosi pašnekovė. – Aš tikėjau, visada tikėjau, kad galiu. Tas noras tobulėti ir tikėjimas – manau, šios savybės ir atvedė mane ten, kur dabar esu. Sakyčiau, tai tik pradžia. Noriu tobulėti įvairiose veiklose, ne tik kaip sportininkė, bet ir kaip asmenybė.

Manau, kad išorinis grožis, dailus veidas bei tobulos linijos, niekada neprilygs vidiniam grožiui, nuoširdumui, moralinėms vertybėms, kurių nenoriu prarasti. Pastebiu, jog dauguma jaunų žmonių šiandien gerokai nutolę nuo kadaise puoselėtų vertybių, pasaulėjautos. Tai natūralu, kai dideliu tempu pasaulyje vyksta permainos. Žmonės tobulėja, auga, konkuruoja, dažnai tiesiog pamiršdami svarbiausias moralines vertybes, nusižemindami dėl didelių, materialiais dalykais paremtų siekių.

Visada buvau ir esu labai savikritiška, manau, tai irgi veda asmenybės tobulėjimo link – mokėjimas pripažinti, suprasti savo klaidas bei mokytis iš jų. Visuomet buvau tyli svajotoja. Svajodama susikurdavau viziją, kuria tikėdavau. Kodėl? Buvau įsitikinusi, kad tam, kas tiki savo svajone – atsiveria visos galimybės ir keliai.

Tad šiuo metu tikiu sėkminga karjera moksluose, darbuose bei sporte. O tolimesni planai – susikurti ramybę savo gyvenime ir laimingą šeimą su mylimu žmogumi.

- Skaiste, stebiuosi tavo žinių gausa apie sveiką gyvenseną ir manau, kad ateityje galėsime apie tai plačiau pakalbėti ar sudalyvauti švietimui skirtose prevencinėse programose. O dabar skaitytojams būtų įdomu išgirsti apie tavo aktyvią veiklą „Bikini Fitnesso“ sporto šakoje. Nuo ko viskas prasidėjo? Kodėl, būtent, ši sporto šaka tapo tavo gyvenimo aistra?

- Viskas prasidėjo 16-17 metų, kuomet supratau, kad bendraamžių vakarėliai ir laisvalaikio leidimo būdas manęs visai netraukia. O futbolo, bėgiojimo aikštelėje ar kaimo miškeliais nebeužteko. Supratau, jog noriu išbandyti save kitur. Tad tapusi pilnamete pradėjau važinėti į sporto klubą. Sulaukiau labai daug komplimentų dėl išvaizdos, proporcijų, tiek iš trenerių, tiek iš sportininkų bei aplinkinių žmonių. Tiesa, tuomet dar neturėjau jokio supratimo, kokiame sporte noriu save realizuoti. Sportavau ne dėl grožio, o dėl geros savijautos. Galiausiai, baigusi mokyklą ir atsikrausčiusi į Vilnių susipažinau su Kristina Narbutaityte, žinoma sportininke, daugkartine Europos bei pasaulio „Bikini fitneso“ čempione, dabartine mano trenere. Ji ir pastūmėjo mane pabandyti laimę šiame sporte. Tas entuziazmas, aistra ir užsidegimas mane įkvėpė. Manau šios savybės reikalingos visiems, siekiantiems savo tikslų.

- Su kokiais iššūkiais tenka susidurti? Viskas priklauso tik nuo stiprios asmeninės valios ar ilgainiui tai tampa kasdienybe, tam tikru įpročiu, galbūt pomėgiu?

- Žinoma su iššūkiais susidurti tenka. Jų būna įvairių, tiek asmeniniame gyvenime, tiek sporte, darbuose ar moksluose. Sunkumai gyvenime užplūsta netikėtai. Bet tai grūdina, tiesa? Stengiuosi būti pasiruošusi viskam. Kiekvieną dieną sutinku, tarsi verčiant naują knygos lapą – kartais spalvingą, o kartais su audros debesimis, bet kaskart vis kitokį. Manau, kažko siekiant, išeinant iš komforto zonos, iššūkiai yra neišvengiami. Kiekvienas pasirenkame, ar kovoti ir judėti į priekį, ar išsigąsti, grįžti atgal ir užsidaryti savo saugiame kiaute. Taip, daug priklauso nuo asmeninės valios. Bet manau, valia nėra įgimta, ji yra išugdoma. Kiekvienas galime ją išsiugdyti. Valios stiprumas tiesiogiai priklauso nuo noro įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Tam, kad pasiekčiau daugiau, sąmoningai pradedu nuo mažų dalykų, pavyzdžiui: keltis ir eiti miegoti tuo pačiu metu, kasdien valgyti tinkamą maistą panašiu laiku ir pan. Disciplina yra labai svarbu. Tai ypač stiprina valią. Taip pat stengiuosi visada mąstyti pozityviai ir vengiu neigiamų emocijų, nes tai išbalansuoja vidinį pasaulį bei skatina palūžimą. Nors būsiu atvira – kartais emocijos paima viršų. Būna dienų kai nieko nesinori, tik artimo apsikabinimo. Kaip bebūtų, manau, kad eiti per gyvenimą kartu lengviau, nei vienam. Nes viskas įgauna prasmę tuomet, kai turi su kuo džiaugtis bei dalintis.

- Kiek žinau, teko nugalėti ne viename konkurse? Kur teko dalyvauti ir kokius „trofėjus“ jau turi sukaupusi savo prizinėje lentynoje? Kokios emocijos užplūsta laimėjimo metu?

- Taip, varžybose dalyvauju jau antrus metus. Nors pati pradžia tikrai nebuvo lengva. Lietuvos čempionatuose užimdavau 4, 3, 2 vietas. Čempione tapau ne iš karto. Bet dėl to labai džiaugiuosi. Nes tai tik dar labiau pastūmėjo mane stengtis, privertė suprasti, kad geri dalykai gyvenime neateina lengvai. „Trofėjų“ turiu labai daug. Šiais metais vykusiame Lietuvos fitneso ir bikini čempionate, tarp suaugusių moterų iškovojau pirmąją vietą, o jaunimo „Bikini fitness“ iki 23 metų taip pat buvau pirma. Latvijos čempionate tapau ne tik pirma savo ūgio kategorijoje, bet ir absoliučios kategorijos nugalėtoja. O svarbiausias pasiekimas šiais metais – Europos čempionatas, kuris vyko Ispanijoje. Varžiausi su merginomis iš įvairių pasaulio šalių. Konkurencija buvo didžiulė, bet užėmiau antrą vietą jaunų merginų kategorijoje ir trečią suaugusiųjų. Emocijos buvo pačios geriausios. Nuo scenos nulipau džiaugsminga širdimi. Bet jeigu paklaustumėte kas man teikia daugiau džiaugsmo – tikslo siekimas ar pasiektas tikslas, tai aš dar pasvarstyčiau.

- Kaip pavyksta „susidoroti“ su scenos baime, jei tokia yra?

- Scenos baimė visuomet yra, prieš kiekvieną lipimą į ją. Kadangi niekada nebuvau labai drąsi prieš auditoriją – man yra gan sunku persilaužti.

Nusiraminti padeda susikaupimas, susitelkimas į vieną tašką ir sėkmės scenarijaus įsivaizdavimas. Žinau, kad negaliu bijoti, nes parodydama, kad bijau, galiu prarasti galimybę laimėti.

- Kokia dienotvarkė lydi besiruošiant svarbiems konkursams? Ne paslaptis, kad sportininkai privalo riboti maisto racioną. Kokia mityba vadovaujamasi šioje sporto šakoje? Ar būna dienų, kai norisi pasiduoti pagundai ir sukrimsti kažką saldaus, itin kaloringo? Jei taip, tai kaip pavyksta su tuo kovoti, o gal neriboji savęs?

- Dienotvarkė būna pakankamai griežta. Artėjant konkursams sportuoju du kartus per dieną, dažniausiai 6 kartus per savaitę. Valgau 5 kartus per dieną. Bet mano mityba tikrai nėra labai skurdi. Sausa vištiena ir balti ryžiai? Tikrai ne. Valgau įvairų bei subalansuotą maistą: įvairią mėsą, daržoves, kiaušinius, kruopas, ankštinius. Tikrai savęs ne alinu. Žinoma, saldumynų ar greito, nesveiko maisto atsisakiau seniai, dar tuomet, kai nesiruošiau varžyboms, nes kam valgyti tai, kas kenkia. Juk nuo to priklauso mūsų gyvenimo kokybė, greičiau senstame, mūsų oda praranda skaistumą, jaučiamės prastai, pavargę, irzlūs. Siekiant savo tikslų ir besiruošiant svarbiems konkursams stengiuosi nenuklysti nuo maitinimosi plano. Nes svarbiausia yra disciplina. Nors daugeliui atrodo, kad disciplina pakerpa sparnus, nes besilaikant režimo negalime gyventi laisvai ir daryti vien tai, kas malonu. Bet apsidairykime, pamatysime, kad žmonės nesilaikydami rėžimo, sveikai nesimaitindami, leisdami sau viską, ko tik geidžia širdis, vis tiek būna nepatenkinti gyvenimu. Tiesa? Prisiryja saldumynų, vartoja alkoholį, rūko, dirba neapkenčiamą darbą, aukodami savo ir artimųjų interesus. Kur čia matome laisvę? Savikontrolė, gebėjimas kontroliuoti visus „noriu“ ir darymas to, kas mums išties naudinga – štai kur laisvė. Žinoma, būna dienų kai norisi pasiduoti, suvalgyti torčiuką ir išvertus pilvuką gulėti visą dieną lovoje. Jeigu mano treneriai dabar skaito šį straipsnį, tai ko gero galvoja, kad oi ne, tik ne Skaistė, – šmaikštauja pašnekovė. - Paslapčia pagundai niekada nebuvau pasidavusi. Sunkiomis dienomis stengiuosi pasisemti motyvacijos. Motyvacija tai emocinis spyris į užpakalį, kad pagaliau išsijudintume, o disciplina – detalus, logiškas, racionalus tikslo siekimo planas, verčiantis pamilti savo užsiėmimą, atkakliai kovoti su kliūtimis ir būti stipriu. To ir stengiuosi šiuo metu laikytis gyvenime.

- Kaip pavyksta derinti darbą, studijas, laisvalaikį ir pomėgius? Ką pasakytum žmonėms, kurie sako: „Koks dar sportas ar laisvalaikis? Tiek dirbu, kad niekam neturiu laiko. Grįžtu namo nusikalęs, dar turiu pasirūpinti namų buitimi ir net nelieka laiko poilsiui.“?

- Pripažinsiu, pavyksta sunkiai. Šie keturi dalykai yra tikrai sunkiai suderinami. Bet kaip jau ir minėjau – kai labai nori, tai viskas įmanoma. Svarbiausia teisingas laiko paskirtsymas, prioritetų susidėliojimas bei laiko planavimas.

Žmonėms, kurie nuolat sako, kad dėl darbų niekam daugiau neturi laiko, pasakysiu – sustokite, apsidairykite – viskas laikina. Gerai pagalvokite, ko jums reikia ir nepamirškite pasidžiaugti tuo, kas jus supa. Nepaisant kasdienių rūpesčių ar nuolatinio skubėjimo, dažniau įsiklausykite į savo organizmą. Poilsis, aktyvūs hobiai, bendravimas su artimaisiais – padeda sumažinti šiuolaikinio gyvenimo tempo pasekmes ir atsipalaiduoti.

- Ką manai apie vykstančius pokyčius gimtajame mieste? Dažnai atrandi laiko užsukti į Širvintas?

- Pastebėjau, kad Širvintos labai sparčiai keičiasi. Tai skatina grįžti vis dažniau. Būtų smagu prisijungti prie Širvintų krašto gerovės kūrimo. Turiu sukaupusi tikrai daug gražių idėjų vaikų aktyvumo ir sveikos gyvensenos skatinimui. Labai džiaugiuosi, kad pradėta skirti daugiau dėmesio vaikų laisvalaikiui bei gyventojų aktyvumui: naujas stadionas šalia gimnazijos, naujas, netrukus atsidarysiantis baseinas, tiltas per upę, atnaujintas paplūdimys ir jame įrengtos aktyvios pramogos, vyksta įvairūs renginiai. Neseniai vykęs Širvintų maratonas – labai šauni idėja. Smagu matyti besikeičiantį Širvintų kraštą bei laimingą jaunimą.

Širvintoms linkiu nenustoti, tobulėti, o jaunimui – nebijoti svajoti, veikti ir bandyti!

- Skaiste, dėkoju už nuoširdų, atvirą bei motyvacijos sklidiną pokalbį. Tikiu, kad dar ne kartą susitiksime tam, kad įgyvendintume visas tavo idėjas. Linkiu kuo didžiausios sėkmės ne tik sportinėje karjeroje, bet ir asmeniniame gyvenime.

Odeta Bagdžiūnė