PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 26 d. 16:25

Šiauliuose pražys tūkstančiai rožių žiedų (vaizdo reportažas)

Šiauliai

Irmos Gudžiūnės nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


35916

Netrukus Šiauliai turės kažką panašaus į Latvijos Rundalę! Prie Ch. Frenkelio vilos pluša darbininkai ir technikos artilerija, lyginamos žemės ir užpilamos naujos. Viskas dėl to, kad vilos parkui Šiaulių verslininkas, mecenatas Stanislovas Grušas padovanojo 1000 rožių sodinukų. Jau dabar pradėti sodinimo darbai, į pagalbą atskubėjo ir paties S. Grušo įmonių darbuotojai, ir Šiaulių universiteto botanikos sodo specialistai.


Foto galerija:

img-6012.jpg
img-6013.jpg
img-6015.jpg
img-6019.jpg
img-6024.jpg
img-6027.jpg
img-6028.jpg
img-6030.jpg
img-6031.jpg
img-6034.jpg
img-6042.jpg
img-6043.jpg
img-6049.jpg
img-6050.jpg
img-6053.jpg

Šiandien Ch. Frenkelio viloje buvo pristatyta žydinčio parko vizija. Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza džiaugėsi, kad verslininkas, NMF įmonių vadovas Stanislovas Grušas pasirinko būtent Ch. Frenkelio vilą ir dovanojo tūkstantį įvairiausių rožių sodinukų.

Žinoma, šiemet šiauliečiai tikrojo grožio dar nepamatys, tačiau kitais metais žiedais jau bus galima grožėtis.

„Tai – labai graži idėja. Šimtmečio Lietuvai – tūkstančio rožių rožynas turi atsirasti jau šį pavasarį ir aš manau, kad tas rožynas džiugins visus, atvykstančius į Chaimo Frenkelio vilą. Tokio rožyno Šiaulių mieste, ir, turbūt, Lietuvoje reikėtų paieškoti. Dabar vyksta labai dideli paruošiamieji darbai, nes gruntas čia pakankamai prastas, o norint sodinti rožes, kurias jau turime atsivežę, reikia išvežti seną gruntą“, - pasakojo Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

img-6039.JPG

Šiuo metu visos rožės nupirktos ir pasiekusios vilą, o apie 300 sodinukų jau pasodinti. Prie šių darbų prisidėjo ir Šiaulių universiteto botanikos sodas, ir S. Grušo įmonių darbuotojai. Ch. Frenkelio viloje įsteigtas ir sodininko etatas, nes prižiūrėti tokį kiekį gėlių ir tinkamai jomis rūpintis – nemenkas iššūkis.

Dar viena R. Balzos žadama staigmena šiauliečiams – paliktas laisvas plotelis visoje rožių kompozicijoje, kur miesto gyventojai ir svečiai galės sodinti savo rožes ypatingomis progomis. Iki šiol šiauliečiai vestuvių proga buvo įpratę vežti kryžių į Kryžių kalną netoli Šiaulių, tačiau dabar Ch. Frenkelio vilos parką itin pamėgę vestuvininkai galės čia pasodinti savo meilės rožių krūmą ir net palikti vardinę lentelę, kad atskirtų savo augalą iš gausybės kitų.

Pats idėjos sumanytojas ir mecenatas Stanislovas Grušas sako, jog idėją nusižiūrėjo iš Latvijoje esančio Rundalės dvaro, kur kasmet pavasarį prasiskleidžia tūkstančiai rožių žiedų.

img-6007.JPG

„Su žmona aplankėme Rundalės rūmus, man pasirodė gražus rožynas ir pamaniau, kad reikia kažką panašaus padaryti Šiauliuose. Juo labiau, norėjosi kažkaip įprasminti Lietuvos šimtmetį. Geresnės vietos nei Frenkelio vila neradau. Ideali vieta, žmonės ją mėgsta, vestuvininkai, krikštynos… Tikiuosi idėja pavyks, nes viena yra pasodinti, kas kita išpuoselėti sodą“, - savo idėją pristatė verslininkas S. Grušas.

Mecenatas ne tik nupirko rožes, bet rūpinasi ir technika, žemėmis, sodinimo darbais, pats eina į talką ir net atsiveda savo trimetę anūkę, kuri noriai rankutėmis ima žemes ir beria į duobę.

S. Grušas įsipareigojo ir toliau puoselėti šią idėją, padėti muziejui finansiniais klausimais. Prie projekto prisidėjo aštuonios NMF įmonės, o kiek visa tai kainuos – verslininkas dar nežino.

img-6029.JPG

Projektą rengęs ir brėžinius daręs Šiaulių universiteto botanikos sodo specialistas, kraštovaizdžio architektas Karolis Grušas pasakojo, kad vilos parką papuoš baltos ir gelsvos rožės, labiausiai derančios su pastatu ir jo stiliumi, o pastelines gėles praturtins dar ir oranžiniai, raudoni bei švelniai violetiniai žiedai.

„Rožes rinkome pagal kelis aspektus. Muziejaus teritorijoje jos turėjo būti visų pirma istorinės, taip pat secesijos stiliaus. Sudėtinga atitikti šio stiliaus reikalavimus. Labai svarbus aspektas buvo kvapas. Juk žmonės ateina, pamato žiedus ir puola uostyti. Žinoma, pats svarbiausias dalykas, iš toliausiai matomas, ryškus nuotraukose aspektas – spalvinė dermė“, - aiškino K. Grušas, juokdamasis, jog su mecenatu S. Grušu jie nėra giminaičiai.