Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Kino teatras „Kapitol“ Šiauliuose. Apie 1930 m. (Iš Petro Kaminsko rinkinio)
Jonas NekrašiusŠaltinis: Etaplius.LT
1929 m. rugpjūčio 22 d. Bažnyčios (dabar – Vasario 16-osios) gatvės 48 numeriu pažymėtame name (pastatas išlikęs, jis netoli sankirtos su Vilniaus gatve) duris atvėrė „Kapitol“ kino teatras (savininkai – notaras Aleksandras Švabinskas ir Šmerelis Gocas). Apie tai laikraštis „Momentas“ rašė: „Rugpjūčio 22 d. įvyko naujo Šiaulių kino teatro „Kapitol’is“ atidarymas, kurio senai laukė šiauliečiai. Kapitol’ius buvo pradėtas koncertu.“ Atidarymo proga buvo parodyta 2 veiksmų komedija „Dugne“ (meilės ir nusikaltimo tragedija su aktoriais Evelina Brent, Džorž Banroft ir Klair Bruk).
Tų pačių metų rugsėjo mėnesį laikraštis „Momentas“ skelbė: „Kino teatras „Kapitol“. Scenoj Bonzo. Ekrane pirmas sezoninis filmas „Cirko princesė“ (su Harry Lidtke) 11 aktų farsas. Šeštadienį ir sekmadienį Bonzo ir kino teatras duos moksleiviams ir vaikams tam tikrai parinktą programą.“
1929 m. „Kapitol“ administracija, siekdama sėkmingai konkuruoti su kitais mieste veikiančiais kino teatrais, paskelbė laikraštyje „Momentas“ nuolaidų kuponus įėjimui į kino teatrą „Kapitol“.
1930 m. reklamoje kino teatras „Kapitol“ apibūdintas kaip vienas iš geriausių Šiauliuose: „Kino „Kapitol“ vienas iš geriausių Šiauliuose: moderniškai įrengtas, su centraliniu apšildymu ir visais patogumais. Salėje yra 450 vietų, scena su gera akustika, gerai įrengta scena, tinka koncertams ir vaidinimams.“
Žiūrovai kino teatro „Kapitol“ antrajame aukšte. Apie 1935 m. (Iš I. Ramanauskienės rinkinio)
Tarpukariu kino teatre „Kapitol“ kino mechaniku dirbo Vaclovas Janulevičius (1913–1943), apšvietėju – Stanislovas Janulevičius, kasininke ir dailininke dekoratore – Halė Janulevičiūtė, Stasys Karpavičius (1911–1930), Ch. Frenkelio namų sargo sūnus ir kt.
1930 m. žurnalo „Naujas žodis“ pirmajame numeryje žinutėje „Moderniškiausias Šiauliuose kino „Kapitol“ rašoma: „Kino „Kapitol“ vienas iš garsiausių Šiauliuose: moderniškai įrengtas su centraliniu apšildymu ir visais patogumais. Salėje yra 450 vietų. Salė su gera akustika, gerai įrengta tinka kocertams ir vaidinimams.“
1930 m. birželio 22 d. Šiauliuose, „Kapitol“ kino teatre, pirmą kartą demonstruotas garsinis kino filmas „Aš tave mylėjau“. Apie šį įvykį laikraštis „Mūsų momentas“ rašė: „Nepaprasta kultūrinė naujiena. Tikrasis kalbantis ir dainuojantis garsinis filmas Šiauliuose. Kalbantis filmas yra pats įstabiausias mūsų laikų technikos kūrinys. Daug kam kalbantis filmas atrodo lyg kokia nepatikima pasaka. Didieji menininkai ir įžymūs mokslininkai apie kalbančius filmus atsiliepia kaip apie didžiausio entuziazmo kūrinį. Kalbantis filmas yra įstabus žmogaus valios ir proto pastangų vainikas, harmoninga technikos ir meno sintezė. Gaila tiktai, kad tokių filmų demonstravimas surištas su nepaprastai didelėmis išlaidomis, todėl gėrėtis jomis iki šiol tegalėjo tik patys didieji kultūriniai pasaulio centrai: Londonas, Paryžius, Berlynas ir pan. Mums yra malonu pranešti, kad ir gerbiamieji mūsų lankytojai dabartiniu laiku turi geros progos pasigėrėti kalbančiu filmu „Aš tave mylėjau“ (vokiečių kalboje), kuris dabartiniu laiku demonstruojamas mūsų kine. Šiam filmui pastatyti tam tikri aparatai. Filme „Aš tave mylėjau“ kalba ir dainuoja geriausi artistai: Medy Christians, Hans Stiuve, Volter Jankuhn ir kt. Orkestras Berlyno operos. Su aukšta pagarba / kino-teatras „Kapitol“.“
Kino teatro „Kapitol“ darbuotojai, stovintys ant laiptų. Apie 1935 m. (Iš I. Ramanauskienės rinkinio)
Kino teatre „Kapitol“ buvo rodomi seansai vaikams ir moksleiviams. Mokytojas J. Krivickas savo prisiminimuose apie apsilankymą „Kapitol“ ir jame pirmąkart matytą spalvotą filmą rašo: „Neprisimenu, kuriame skyriuje mokiausi, kai visą mokyklą nuvedė į „Kapitol“ kino salę, kur pamačiau pirmą kartą spalvotą filmą „Snieguolė ir septyni nykštukai“. Mokyklos vedėjas Balnionis garsiai aiškino tekstą. Tai buvo nuostabu. Liko toks ryškus vaizdas, kai kai kurios scenos ir dabar mano atminty visai gyvos. Kaip šiandien prisimenu, kaip nykštukai lipo vienas kitam ant pečių, kad galėtų pasiekti šokti su Snieguole. Kai pamotė pasiūlė atsikąsti užnuodyto obuolio, visa salė šaukė: „Nekąsk!“
Nuo 1930 m. liepos mėnesio kino teatras „Kapitol“ buvo remontuojamas ir todėl laikinai uždarytas. „Kapitol“ remonto metu buvo padidinta ir teatro spektakliams pritaikyta scena (ilgis – 8,5 m, plotis – 12 m), rekonstruotas amfiteatras ir balkonas. Salėje buvo 450 vietų, be pristatomų kėdžių. „Kapitol“ buvo baigtas rekonstruoti 1931 m. Rekonstrukcijų metu buvo pristatytas medinis dekoracijų sandėlis, scena pritaikyta teatro trupės vaidinimams. Miesto inžinierius Vladas Bitė (Bitis) 1931 m. gegužės mėnesį prie „Kapitol“ kino teatro pristatė medinį dekoracijų sandėlį, pritaikydamas šias patalpas dramos teatrui.
1931 m. rugsėjo 23 d. „Kapitol“ salėje įvyko Šiaulių teatro atidarymas. Kauno valstybinio teatro Šiaulių filialas „Kapitol“ kino teatre parodė pirmąjį spektaklį „Princesė Turandot“, režisuotą B. Dauguviečio. Nuo 1931 iki 1935 m. čia savo spektaklius rodė Valstybės teatro Šiaulių skyrius.
Nuo 1932 m. gegužės 1 d.
kino teatras „Kapitol“ iš savininkų A. Švabinsko ir Š. Goco perėjo trejų metų valdymui į Šiaulių teatro vadovybės rankas. Pasak tuometinio teatro direktoriaus Staniulio, ketinta teatrą praplėsti, padaryti jį jaukų, su bufetu. Teatras nenorėjo valdyti kino, todėl jį išnuomavo „Kultūros“ bendrovei. „Kultūros“ bendrovė nuo tada turėjo du kino teatrus: „Liaudies namų“ ir „Kapitol“.
Kino teatras „Kapitol“ buvo populiarus tarp šiauliečių ir aplinkinių kaimų gyventojų. Jį lankydavo seni ir jauni, tėvai atsivesdavo savo vaikus. Vytenis Rimkus prisiminimuose rašė: „Pirmą filmą savo gyvenime pamačiau būdamas 5–6 metų. Su mama atvažiavau į Šiaulius ir ji mane nusivedė pažiūrėti filmo į „Kapitol“ kino teatrą. Nepamenu jo pavadinimo, tačiau gerai atsimenu vaizdą, kai iš tolumos pradėjo artėti garvežys, vis artėjo ir didėjo iki viso ekrano ir aš baisiai persigandau, kad jis mus suvažinės. Mane teko raminti, o kitiems namuose buvo juoko.“
Kino teatro „Kapitol“ savininkai, siekdami pritraukti kuo daugiau žiūrovų, kartu su laikraščiu „Įdomus mūsų momentas“ platino kino lapelius, taikė įvairias nuolaidas, skelbė pigų Liaudies mėnesį – 2 asmenys vienu bilietu. 1935 m. „Kapitol“ kino teatre bilietų kainos buvo šios: ložė – 2 Lt, 1 vieta – 1,60 Lt, 2 vieta – 1 Lt, mokiniams – 50 ct. Pavieniams asmenims: ložė – 1,60 Lt, 1 vieta – 1 Lt, 2 vieta – 0,75 ct, mokiniams – 40 ct. Nuolatiniams lankytojams nuo tų kainų buvo duodama dar nuolaida.
Kino teatre „Kapitol“ filmai paprastomis dienomis buvo demonstruojami 18 ir 21 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – 18 val. Rudens sezono metu seansų pradžia buvo 18 val. arba 18.30 val., šeštadieniais ir sekmadieniais – 17 val., vaikams ir mokiniams seansai vykdavo 13 ir 15 val. Filmų programa buvo keičiama dažnai, beveik kas antrą–trečią dieną buvo demonstruojami atvežtiniai nauji filmai kartu su FOX ir kitų studijų kino apžvalga, retkarčiais buvo rodoma ir Lietuvos kronika apie svarbiausius šalies įvykius.
Išsikėlus valstybiniam Šiaulių teatrui į Klaipėdą, iškilo būtinybė spręsti klausimą, kas perims „Kapitol“ kino teatrą. Šį teatrą įsigijo nauji savininkai – Š. Gocas ir A. Švabinskas. Laikraštis „Įdomus mūsų momentas“ rašė: „1935 m. rugsėjo 1 d. pradės veikti kino teatras „Kapitol“, kurį savo žinion, valstybiniam Šiaulių teatrui išsikėlus į Klaipėdą, perėmė Šmerelis Gocas ir A. Švabinskas. Patalpos vidus naujai atremontuotas, naujai išdažytos sienos, atnaujinti baldai (kėdės ir t. t.), pastatyta nauja aparatūra, kuri visus garsus ir kalbą perduos labai aiškiai ir natūraliai. „Kapitol“ dabar žada būti vienu iš geriausių kinų.“
1936 m. kino teatro „Kapitol“ repertuare buvo šie užsienio šalių studijose sukurti filmai: „Dienos linksmos, dienos skambios“ („Sovkino“ kino studijos muzikinis filmas pagal S. Žarovo scenarijų), „Ugnis kraujyje“ (su Magda Šneider), „Casta Diva“ (su Marta Egert), „Trumpiausiu keliu“ (su Gustav Frelich ir Lida Baarova), dokumentinis filmas „Italų-abisinų karas“, „Juodosios rožės“ (su Lilian Harvey ir Villi Fritč), „Jonukas ir Gerutė“ (spalvotas groteskas) ir kt.
1937 m. birželio 13 d. „Įdomus mūsų momentas“ apie „Kapitol“ kino teatre demonstruojamą filmų „Saugotės šnipų (Suzy)“ ir „Čigonų taboras“ programą rašė: „Kiekvienas lankytojas, atsilankęs į šią programą, gali gauti dovanų! Kiekvienas pirktas bilietas dalyvauja premijų paskirstyme. Tam tikslui kartu su bilietu reikalaukite premijų paskirstymo numerį. Premijos bus paskirstytos, pasibaigus kino programai. Lankytojams bus duota premijų įvairiais vertingais daiktais, kurie yra išstatyti mūsų kino laukiamajame kambaryje.“
1937 m. birželio 27 d. laikraštis „Įdomus mūsų momentas“ skelbė, kad „Kapitol“ kino teatre demonstruojami filmai „Žmogus be buto“ ir „Juodosios akys“: „Kiekvienas pirktas bilietas dalyvauja dovanos paskirstyme. Dovana bus paskirta programai pasibaigus.“
Kinui populiarinti „Kapitol“ kino teatre buvo organizuojama ir daugiau įvairių renginių, konkursų. Kino bilietai konkursuose būdavo įteikiami kaip prizai. 1938 m. Šiauliuose kino bilietus gavo skaitytojai, pateikę originaliausius atsakymus į laikraščio pramogų skiltyje pateiktą klausimą: kodėl jums patinka filmas „Jų šimtas, o aš viena“?
Apie vieną iš tokių konkursų „Lietuvos žinios“ rašė: „Kinas „Kapitol“ paskelbė konkursą originaliausiam ir trumpiausiam atsakymui, kodėl patinka filmas „Jų šimtas, o aš viena“. Pirmoji premija – kinui lankyti bilietai 6 mėn., antroji – 3 mėn., trečioji – 1 mėn.“
„Kapitol“ kino teatro direkcija, norėdama pritraukti kuo daugiau žiūrovų, paskelbė konkursą už originaliausią ir trumpiausią atsakymą į klausimą – kodėl jums patinka filmas „Jų šimtas, o aš viena“? – ir paskyrė žiūrovams 3 dovanas: 1 bilietą 6 mėnesiams, 1 bilietą 3 mėnesiams ir 1 bilietą 1 mėnesiui nemokamai lankyti kino teatrą „Kapitol“. „Kapitol“ kino teatras Velykų ir Kalėdų švenčių progomis Šiauliuose organizuodavo vaikų seansus. Jų programoje buvo specialios vaikų komedijos, spalvoti groteskai, kino apžvalgos ir kt. Seansų pradžia 14 val.
Kariai Šiauliuose, žygiuojantys į „Kapitol“ kino teatrą žiūrėti filmo. Apie 1930 m. (Iš Petro Kaminsko rinkinio)
1939 m. balandžio pradžioje, pirmą ir antrą Velykų dieną, 14 val. „Kapitol“ kino teatre vyko vaikų seansai, kurių metu buvo demonstruojamos specialios šiai amžiaus grupei skirtos komedijos. 1940 m. kino teatras „Kapitol“ veikė S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje 52 (savininkai – Šmerelis Gocas ir Pinchusas Gordonas).
1940 m. Vasario 16-osios iškilmių proga „Kapitol“ kino teatro salėje nuo 13.30 val. iki 16 val. buvo demonstruojamas nemokamas kino seansas, kurį ypač gausiai aplankė neturtingieji miesto gyventojai.
Prieškariu „Kapitol“ kino teatre filmų seansai buvo organizuojami ir Lietuvos kariuomenės kariams. Nuotraukoje matyti, kaip į „Kapitol“ kino teatrą atžygiuoja aštuntojo pėstininkų Kauno Kunigaikščio Vaidoto pulko, nuo 1921 m. dislokuoto Šiauliuose, karių kolona žiūrėti jiems skirto filmo.