PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2024 m. Gruodžio 27 d. 07:50

Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė 2 tūkst. gyvūnų

Kaunas

Balinis vėžlys / Scanpix

Karolina AmbrazaitytėŠaltinis: BNS


336089

Sausį Kauno rajone atidarytas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Laukinių gyvūnų globos centras per metus pagalbą suteikė beveik 2 tūkst. laukinių gyvūnų, ketvirtadalis jų – paleisti atgal į laisvę.

Kaip BNS informavo centro vadovė Justina Morkūnaitė, naujausiais duomenimis, iš viso sulaukta per 6 tūkst. pranešimų dėl galimai sužeistų gyvūnų.

„Daugiausia pranešimų gavome tarp gegužės ir rugpjūčio mėnesių, tai buvo intensyviausias laikotarpis. Šiuo metu per dieną gaunam maždaug 20 pranešimų, o nuo gegužės iki rugpjūčio gaudavome netgi po 70 pranešimų per dieną“, – sakė J. Morkūnaitė.

Tai pirmasis Lietuvoje ir didžiausias Baltijos šalyse centras, kuriame visą parą, septynias dienas per savaitę teikiama kvalifikuota pagalba sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams iš visos Lietuvos.

5,77 ha ploto teritorijoje įrengtas modernus pastatų kompleksas – veterinarijos gydykla su apžiūros patalpomis ir naujausia diagnostine įranga aprūpinta operacine, laboratorija, gydymo-reabilitacijos patalpos, vidaus ir lauko voljerai, biuro ir kitos veiklai reikalingos patalpos.

J. Morkūnaitės teigimu, dažniausiai pagalba teikiama įvairių rūšių paukščiams, tačiau pasitaiko ir žinduolių bei roplių.

„Šiuo metu globojame ir gydome gulbę nebylią, taip pat paprastąjį pelėsakalį, mažąjį apuoką, baltąjį gandrą“, – pasakojo centro vadovė.

„Taip pat esame netgi turėję dėl roplių pranešimų, daugiausiai jų yra dėl raštuotųjų vėžlių. Tai yra invaziniai vėžliai, kartais žmones randa juos gamtoje, o invazinis gyvūnas, deja, negali gyventi mūsų gamtoje“, – teigė ji.

Iš viso šiuo metu centre globojama daugiau nei šimtas gyvūnų, tačiau didžioji dalis jų – konfiskuoti egzotiniai.

„Didžioji dalis mūsų globojamų gyvūnų yra įvairios egzotinės gyvūnų rūšys. Tai yra paimti gyvūnai iš netinkamų laikymo sąlygų, lankytojų, kurie laiko juos be leidimo. Jų yra net 82 šiuo metu centre“, – sakė J. Morkūnaitė.

Tarp jų – papūginiai paukščiai, įvairių rūšių gyvatės ir vėžliai, varliagyviai, beždžionėlė.

Centre šiems gyvūnams suteikiame tik laikinoji globa, vėliau šie perduodami Lietuvoje ir kitose šalyse įsikūrusiems zoologijos sodams, kitiems globos centrams.

Šiuo metu Kauno rajone įsikūrusiame centre dirba penkiolika darbuotojų, tad pagalba gyvūnams teikiama prioritetine tvarka, bendradarbiaujama su kituose regionuose įsikūrusiomis nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios turi galimybe sureaguoti greičiau.

„Be partnerių mūsų veiklą sunkiai įsivaizduojame. Siekiame ateityje dar daugiau turėti partnerių, su kuriais galėtume bendradarbiauti“, – sakė J. Morkūnaitė.

Ateityje centro vadovė tikisi praplėsti tiek partnerių sąrašą Lietuvoje, teikiant pagalbą sužeistiems gyvūnams, tiek užsienyje, ieškant kur perkelti globojamus egzotinius gyvūnus.

Planuose ir aktyvesnė edukacinė veikla tiek vaikams, tiek suaugusiems – bus siekiama informuoti žmones kuomet gyvūnams tikrai reikia padėti, o kuomet nereikėtų kištis į natūralius gamtos procesus, didinti informacijos sklaidą apie atliekų žalą gamtai ir gyvūnų saugumui.

#KAUNAS#LAUKINIAI#GYVŪNAI#GLOBA#CENTRAS
#LSMU