Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Šios savaitės pradžioje Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narė Giedrė Mendoza Herrera gavo administracijos atsaką į jos pateiktą informacinio pobūdžio užklausą. Atsakymas privertė ir nusijuokti, ir sutrikti – šešių lapų apimties rašte aiškinama kaip Tarybos narė neturi teisės gauti informaciją apie Savivaldybėje vykstančius projektus. Politikė kelia klausimą – kaip tada informaciją gauti miesto gyventojui?
Daugybė punktų kodėl NE
Gegužės 3 d. administracija gavo G. Mendozos Herreros prašymą pateikti informaciją apie šiuo metu vykdomus ir planuojamus vykdyti 2019 metais infrastruktūros projektus, nurodant jų pavadinimą, stadiją (projektavimas, ranga su projektavimu ir kt.), sutartyje nurodytus įvykdymo terminus, vėlavimo atveju numatytus naujus terminus, sutartyje taikomas sankcijas, jei tokios taikomos, projektavimo ir planuojamos rangos ar projekto įvykdymo sumas, finansavimo šaltinius, pasirašytas finansavimo sutartis ir jų įvykdymo terminus. Taip pat buvo prašoma pateikti informaciją, kas yra atsakingas už projektus, t. y. skyrius ir skyrių specialistus, nurodyti jų įgaliojimus spręsti projektų klausimus, kurie jiems suteikti. Šiuo metu mieste vykdoma daugybė rekonstrukcijų pagal "Urban" programą iš Europos Sąjungos lėšų: Saulės laikrodžio aikštės kapitalinis remontas, Šiaulių miesto Centrinio ir Didždvario parkų bei jų prieigų sutvarkymas, Aušros alėjos (nuo Žemaitės g. iki Varpo g.) viešųjų pastatų ir viešųjų erdvių prieigų rekonstrukcija,Talkšos ežero pakrantės plėtra, Prisikėlimo aikštės, jos jungčių ir prieigų rekonstrukcija, Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro ir amfiteatro rekonstrukcija, Viešųjų erdvių ir gyvenamosios aplinkos gerinimas teritorijoje, besiribojančioje su Draugystės prospektu, Vytauto gatve, P. Višinskio gatve ir Dubijos gatve,P. Višinskio gatvės viešųjų erdvių pritaikymas jaunimo poreikiams.Vykdant šias rekonstrukcijas, parengta gausybė projektų, su kuriais norėjo susipažinti politikė.
Lygiai po dešimties dienų, kaip ir reikalauja įstatymas, gegužės 13-ąją politikė gavo itin išsamų atsakymą, kad prašymo tenkinti negalima ir tokios apimties informacijos jai neteiks. Išvardinta ir 19 priežasčių, kodėl to daryti neketinama. Išsamiai cituojamas ir Vietos savivaldos įstatymas.
„Visos VSĮ (Vietos savivaldos įstatymo) nuostatos aiškiai apibrėžia tarybos nario teises, siekiant gauti atitinkamą informaciją iš savivaldybės administracijos, jos vadovo ar valstybės tarnautojų. Darytina išvada, kad tarybos narys turi teisę gauti informaciją, kuri būtų susijusi su konkrečiu jo ruošiamu tarybos sprendimo projektu ar su savivaldybės taryboje nagrinėjamu (-ais) ar rengiamu (-ais) nagrinėti klausimu (-ais). Kaip matome iš VSĮ ir Reglamento nuostatų tarybos narys turi teisę gauti informaciją, susijusią su rengiamais ar svarstomais tarybos sprendimų projektais ar su gyventojų (rinkėjų) paklausimais. Tai dar kartą įrodo, kad tarybos nario teisės yra aiškiai apibrėžtos ir nėra absoliučios“, - rašoma keliuose iš atsakymo punktų.
Administracija motyvuoja dar ir tuo, kad pateiktas prašymas susijęs su neprotingai didelės apimties informacijos pateikimu, nes apimtų ne vieną dešimtį infrastruktūrinių projektų.
„Tai – nauja praktika“
Etaplius.lt kalbino Giedrę Mendozą Herrerą, kuri sakė, kad tai jai tikrai nauja patirtis ir baiminosi dėl įsigalėjusio biurokratizmo.
„Tai nauja praktika. Iki šiol taip nėra buvę. Truputį juokinga, nes siunčiau du paklausimus. Vieną tą bendresnį dėl projektų, o kitą gyventojų prašymu. Pastarasis taip pat nesusijęs su Tarybos sprendimų ruošimu, tačiau gavau pilną labai puikų atsakymą. O štai į pirmąjį gavau labai išsamų atsakymą kodėl negaliu gauti informacijos. Galvoju, kad 6 lapus surašyti Valstybės tarnautojui yra visa darbo diena mažiausiai – visus teisės aktus surasti, priežastis kodėl negalima atsakyti tarybos nariui“, - pasakojo politikė.
G. Mendoza Herrera pati yra dirbusi Šiaulių miesto savivaldybės administracijoje ir sakosi pamenanti, jog Tarybos nariams reikėdavo atsakyti į visus rūpimus klausimus. O istorijoje yra buvę atvejų, kai politikas klausia identiško klausimo ir gauna pilną atsakymą.
„Juokinga, nes prieš metus Aurimas Lankas visiškai tokį patį užklausimą išsiuntė ir gavo pilną atsakymą, visą lentelę su pilnu 100 projektų mieste. Tai aš šiek tiek jaučiu dvigubus standartus“, - sakė Giedrė Mendoza Herrera.
Antras dublis – vėl 10 laukimo dienų
Moteris atkakli ir vakar vėl išsiuntė raštą administracijai su prašymu gauti informaciją motyvuodama tuo, jog galėtų parengti alternatyvų sprendimą miesto biudžeto klausimais.
„Galvoju, kad būtų galima tam tikrų biudžeto alternatyvų parengti, nes kai įvykdo projektus vidury metų jau būna aišku, kur gali susidaryti rezervai lėšų ir būtų galima jas operatyviai nukreipti į kitą priemonę. Išsiunčiau raštą, nes manau, kad galėčiau pasiūlyti Tarybai skirti pinigus kitai priemonei finansuoti. Vėl atsakymo lauksiu 10 dienų“, - vis dar tikėdamasi gauti atsakymą dėstė politikė.
Tarybos narė stebisi atsakymu, jog klausimas nesusijęs su sprendimo projektais, nes, pasak jos, nesusijusių klausimų su Tarybos nario veikla apskritai nėra. Ji sakosi ne tik paveldėjusi praeitos kadencijos patvirtintą biudžetą, tačiau jau ir pati balsavusi už jo pakeitimus.
„Bet koks žingsnis finansuojamas iš biudžeto, o jį tvirtina Taryba. Už viską moka Tarybos sprendimu. Tai norėtųsi žinoti, ar viskas vyksta teisingai“, - aiškina G. Mendoza Herrera.
Politikė baiminasi, jog jeigu jai taip sunku gauti informaciją, tuomet šiauliečiams jos gauti visai neįmanoma.
„Mane šiek tiek neramina, kad jeigu Tarybos nariui atsisakoma teikti informaciją, tai piliečiams, matyt, iš viso neįmanoma gauti informacijos. Toks biurokratizmas visai bereikalingas. Tuo labiau, kad jie privalo turėti visą tą informaciją, norėdami sėkmingai vykdyti projektus. Nereikia čia kažkokių pastangų ir daug laiko tą informaciją surasti“, - sako tokio darbo patirties turinti Tarybos narė.
Jei antrą kartą ir vėl negaus atsakymo, politikė žada kreiptis į Seimo kontrolierių.
Nepriėmė dirbti su projektais?
Paklausta, ar mano, jog tokie apribojimai gauti informaciją susiję būtent su jos asmeniu ir kiti Tarybos nariai į užklausą gautų teigiamą atsakymą, Giedrė Mendoza Herrera sakėsi nesiimanti vertinti ir to daryti nenorinti, tačiau papasakojo ir dar vieną visai „šviežią“ nutikimą.
„Yra tokia projektų įgyvendinimo priežiūros taryba savivaldybėje, kuriai vadovauja meras. Dabar kaip tik buvo rengiamas tarybos sprendimas tai tarybai tvirtinti. Aš turiu patirties projektų valdyme, o kad jau buvo kvietimas kartu dirbti, tai aš pasisiūliau, bet man buvo atsakyta, kad narių kiekis smarkiai sumažintas, nuo 10 iki 6 lyg ir. Tai nežinau, neturiu ką ir komentuoti, ar kiti būtų gavę tą informaciją. Ne man taip spekuliuoti“, - atvirą klausimą paliko G. Mendoza Herrera.
Etaplius.lt administracijos atsaką išsiuntė ir Vyriausybės atstovei Šiaulių apskrityje Astai Jasiūnienei. Kol kas laukiamas jos atsakas dėl šios situacijos.
Su miesto meru Artūru Visocku kol kas nepavyko susisiekti, tad publikacija bus papildyta jų atsakymais.