PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 21 d. 13:51

Kelionė per laiką ir prisiminimus – surengtas performansas Zarasų viešojoje bibliotekoje

Zarasai

Inesos Dumbravienės nuotr.

Jurga SagadinaitėŠaltinis: Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka


330244

Niūrų lapkričio 19-osios vakarą Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos istoriniame pastate vyko šviesus ir nostalgiškas performansas „Atgijusi mamos suknelė“. Tai buvo bandymas atkurti ne tik aprangos stilių, bet ir kultūrą bei asmenines istorijas, kurios susirinkusius žiūrovus nukėlė į praėjusio šimtmečio madų pasaulį.

Mados istoriku tapęs mokytojas, literatas Vasilijus Trusovas, subtiliai ir įtaigiai lydėjo publiką per skirtingus istorinius laikotarpius. Kiekvienoje performanso scenoje – nuo tarpukario iki sovietmečio – buvo atskleidžiamos mados tendencijos, jų įtaka kasdieniam gyvenimui bei laikotarpio ypatumai.

Performansas baigėsi bibliotekos renginių salėje, kur buvo pristatyta unikali fotosesija. Fotografas Rimvydas Vaitkevičius įamžino mamos suknelėmis apsirengusias merginas, o šių suknelių šeimininkės dalijosi jautriomis jų istorijomis.

Viena šių istorijų pasakojo apie išleistuvėms siūtą melsvą suknelę, kurią dabar prisimena kaip paskutinio mokyklinio valso liudininkę. Kita – apie iš Amerikos atsiųstą dovaną, suknelę, tapusią stabilumo ir šilumos simboliu. Žiūrovus jaudino bei žavėjo papasakotos istorijos apie suknelę, tapusią laiko ir meilės tilteliu, kuris saugo širdyje mamos atminimą ir rankų darbo suknelę, nusinertą tapus mama.

Neringos Čereškevičienės daina „Mamos suknelė“, nukėlė visus į praeitį ir priminė, kad drabužis – tai ne tik audinys, bet ir jausmų, istorijų bei meilės aruodas.

„Kuo labiau tyrinėsime savo praeitį ir šeimos istoriją, tuo stipresni jausimės“, – užbaigė renginį Vasilijus. Performansas „Atgijusi mamos suknelė“ parodė, kad net paprastas drabužis gali tapti laiko mašina, sugrąžinančia mus į prisiminimus ir šeimos istoriją.

Renginys buvo ne tik pramoga, bet ir subtili paskata puoselėti savo šaknis, domėtis šeimos relikvijomis bei jų istorijomis – juk jos mus jungia su praeitimi, stiprina dabartį ir įprasmina ateitį.


Foto galerija: