PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Kovo 29 d. 07:25

Karas Ukrainoje: Ukraina skelbia išlaisvinusi Kyjivo priemiestį Irpinę (nuolat atnaujinama)

Pasaulis

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo nuotr.


210725

34-ąją karo dieną Ukrainos kariai toliau didvyriškai laikosi ir atremia priešo puolimą. Ukraina skelbia išlaisvinusi Kyjivo priemiestį Irpinę, pirmadienį vėl atidarytas pagrindinis kontrolės punktas kelyje į Irpinę iš Kyjivo apylinkių. Jungtinės Karalystės gynybos ministerija praneša, kad Rusijos „Wagner“ grupė pasiuntė virš 1 000 samdinių į Rytų Ukrainą.

Svarbiausi praėjusios paros įvykiai Ukrainoje: https://www.etaplius.lt/karas-ukrainoje-odesos-srityje-ukrainos-kariai-numuse-rusu-raketa

10:50

Ukraina sako tęsianti civilių evakuaciją

Ukraina antradienį pranešė, kad vėl atidaro humanitarinius koridorius civiliams evakuoti iš karo nuniokotų regionų, po to, kai išvakarėse Kyjivas pareiškė laikinai stabdantis evakuaciją dėl galimų Rusijos pajėgų „provokacijų“.

„Šiandienai sutarta dėl trijų humanitarinių koridorių“, – vaizdo žinutėje platformoje „Telegram“ sakė vicepremjerė Iryna Vereščuk.

Pirmadienį ji skelbė, kad Ukrainos „žvalgyba pranešė apie galimas okupantų provokacijas humanitarinių koridorių maršrutuose“, todėl saugumo sumetimais jie nebuvo atidaryti.

10:43

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba paragino įvesti atsakomybę už „rusiškos svastikos“ naudojimą ir viešą demonstravimą visame pasaulyje.

Anot Kulebos, „Z“ reiškia Rusijos karo nusikaltimus, bombarduotus miestus, tūkstančius žuvusių ukrainiečių. „Visuomenės palaikymas šiam barbariškumui turi būti uždraustas“, – pabrėžė ministras.

10:33

Guolių gamintojas SKF uždaro gamyklą

Ukrainos Aukščiausioji Rada praneša, kad didžiausias pasaulyje ir Rusijoje guolių gamintojas SKF paskelbė apie savo gamyklos Rusijoje, Tverėje, uždarymą, teigai buvęs ministrų kabineto ministras Dmitrijus Dubiletas.

„SKF turi didelę gamyklą Tverėje ir nepateikė jokių oficialių pareiškimų dėl išvykimo iš Rusijos (todėl planavome piketuoti jų biure). Tačiau dabar žinome, kad SKF sustabdė savo gamyklą! Guolių tiekimas nutrūko! Apie tai bendrovės vidiniame portale pranešė SKF prezidentas“, – sakė D. Dubiletas.

Jis taip pat pridūrė, kad guoliai yra vienas pagrindinių elementų gaminant rusiškus automobilius. Šios dalys taip pat pristatomos į KAMAZ ir GAZ gamyklas.

10:16

R. T. Erdoganas: tiek Rusija, tiek Ukraina turi „pagrįstų rūpesčių“

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) rusų ir ukrainiečių delegacijoms, susirinkusioms tęsti tiesioginių taikos derybų, antradienį pareiškė, kad „abi šalys turi pagrįstų rūpesčių“.

Derybos turi prasidėti vėliau antradienį Stambulo Dolmabachčės rūmuose. Rusijos sukeltas karas Ukrainoje pareikalavo tūkstančių gyvybių, daugiau kaip 10 mln. žmonių buvo priversti palikti savo namus.

10:07

Rusija nebereikalauja denacifikacijos, demilitarizacijos ir leistų Ukrainai stoti į ES

Rusija derybose nebereikalauja, kad Ukraina būtų „denacifikuota“ yra pasirengusi leisti Kyjivui prisijungti prie Europos Sąjungos, jei šalis karinėje plotmėje bus neutrali. Tai leidiniui „Financial Times“ sakė 4 su derybų eiga supažindinti šaltiniai.

9:20

UNIAN skelbia, kad Rusijos desantinis laivas „Saratov“ laikinai užimto ​​Berdjansko uoste buvo sunaikintas ginklais, kurie nėra tiesiogiai pritaikyti kovai jūroje. Apie tai papasakojo generolas majoras Viktoras Jagunas.

„Situacija unikali, nes tokios ginklų sistemos prieš laivus niekas niekada nenaudojo“, – sako jis.

Jis taip pat teigė, kad Ukrainos kariuomenė aktyviai nuolat gauna žvalgybos informaciją iš okupuotų teritorijų gyventojų.

8:47

Ukrainos ginkluotosios pajėgos sėkmingai kontratakuoja

„Gynybos pajėgų grupė toliau vykdo gynybinę operaciją Rytų, Pietryčių ir Šiaurės Rytų kryptimis. Visose jose Ukrainos ginkluotosios pajėgos sėkmingai sulaiko priešą, kai kuriomis kryptimis mūsų kariai vykdo sėkmingas kontratakas“, – pažymėjo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

„Pažeisdami tarptautinės humanitarinės teisės reikalavimus, tam tikrose laikinai užimtose Kijevo, Zaporižios, Černigovo, Chersono ir Charkivo sričių gyvenvietėse Rusijos įsibrovėliai tęsia terorą prieš vietos gyventojus: apšaudo gyvenamuosius pastatus, grobia ir laiko civilius įkaitais, užsiima plėšimais“, – rašoma Generalinio štabo pranešime.

Jungtinių pajėgų grupės Donecko ir Lugansko kryptimis per dieną atrėmė 7 priešo atakas. Ukrainos kariai sunaikino 12 tankų, 10 pėstininkų kovos mašinų ir 3 mašinas. Priešas taip pat patyrė nuostolių dėl darbo jėgos.

Praėjusią parą Ukrainos ginkluotųjų oro pajėgų gynėjai pataikė į 17 oro taikinių – 8 lėktuvus, 3 sraigtasparnius, 4 įvairaus tipo UAV ir 2 sparnuotąsias raketas. Oro pajėgų aviacija smogė raketoms ir bomboms tose vietose, kur buvo sutelkta priešo įranga ir darbo jėga. Rusų okupantų nuostoliai tikslinami.

UNIAN praneša, kad ir toliau visapusiškai ginamas Mariupolio miestas, okupantai stabdomi Černigovo srityje. Teigiama, kad rusijos kariai nusilpę, blogai orientuojasi, nemažai jų atkirsta nuo logistinės paramos ir pagrindinių jėgų.

8:25

Ukraina sako turinti įrodymų, kad Rusijos pajėgos panaudojo uždraustus ginklus

Ukraina turi įrodymų, kad Rusijos pajėgos panaudojo uždraustas kasetines bombas dviejuose pietiniuose šalies regionuose, pirmadienį pareiškė generalinė prokurorė Iryna Venediktova. Kasetinės bombos smūgio teritorijoje paskleidžia dešimtis mažų sprogstamųjų užtaisų. Dalis jų gali iš karto nesprogti ir iš esmės tapti priešpėstinėmis minomis, keliančiomis pavojų civiliams gyventojams ilgą laiką po karo pabaigos. Tokios žmogaus teisių organizacijos kaip „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ teigia surinkusios įrodymų, kad kasetinės bombos panaudotos teritorijose, kur buvo ukrainiečių civilių gyventojų. 1997 metais buvo sudaryta Jungtinių Tautų sutartis, draudžianti naudoti priešpėstines minas, tačiau nei Rusija, nei Jungtinės Valstijos jos nepasirašė, priešingai negu Ukraina.

Žurnalistams paklausus, ar prieš daugiau nei mėnesį įsiveržusios Rusijos pajėgos naudoja tokią ginkluotę, bombarduodamos Ukrainos sostinę, I. Venediktova atsakė konkrečių įrodymų neturinti, bet nurodė, kad atliekami tyrimai.

„Tačiau... turime įrodymų, kad kasetinės bombos buvo panaudotos Odesos ir Chersono srityse“, – sakė ji.

Rusijos kariuomenė šiuo metu sulaikoma nuo Odesos, strategiškai svarbaus Juodosios jūros uostamiesčio, puolimo. Chersonas yra vienintelis didesnis miestas, kurį Maskvos pajėgos užėmė nuo invazijos pradžios. Tačiau buvo pranešta, kad Ukrainos kariai mėgina atkovoti šį miestą, esantį kelyje iš Rusijos aneksuoto Krymo į Odesą.

Pasak I. Venediktovos, žurnalistai atskleidė atvejų, kai galėjo būti panaudotos kasetinės bombos ir kiti uždrausti ginklai.

„Tačiau... galiu paminėti tik tuos atvejus, kai turiu labai konkrečių įrodymų, pavyzdžiui... kai turiu [bombų] fragmentų ar dirvožemio mėginių ir analizių“, – nedetalizuodama pareiškė generalinė prokurorė.

7:51

Pokalbiai Turkijoje

Antradienį Stambule, anot Rusijos ir Turkijos valdžios, bus surengtas paskutinis Rusijos ir Ukrainos derybų raundas, praneša CNN. Rusijos užsienio reikalų ministras sakė, kad Maskva tikisi, kad susitikimas „pasieks mūsų esminius tikslus“. Paskutinis derybų ratas buvo surengtas beveik prieš dvi savaites, po ankstesnių akis į akį derybų Baltarusijoje.

Sustojusi Rusija

Anot aukšto JAV gynybos pareigūno, Rusijos pajėgos iš esmės sustojo keliose Ukrainos vietose, įskaitant aplink Černigovą, Nikolajevą ir Charkivą. Kariai „nepadarė jokios pažangos judėdami Kijevo link“, nors kovos tęsiasi sostinės pakraščiuose.

Sudėtinga evakuacija

Rusijos pajėgos sustiprino kontrolę aplink pietrytinį Mariupolio uostamiestį, o evakuacijos koridorius didžiąja dalimi kontroliuoja jų, pasak miesto mero. Savaitę trukęs bombardavimas nusiaubė miestą, žuvo daugybė civilių, tikslūs kaičiai kol kas neskelbiami. Likę gyventojai mieste be šilumos, elektros ir vandens. „Esame okupantų rankose“, – pirmadienį sakė meras, ragindamas visiškai evakuoti visus gyventojus.

Branduolinis klausimas

Pirmadienį duodamas interviu Kremliaus atstovas atmetė galimybę Rusijai panaudoti branduolinius ginklus Ukrainoje, sakydamas, kad Maskva juos panaudos tik tuo atveju, jei kiltų grėsmė šalies egzistavimui.

Karo pabėgėliai

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo karo pradžios iš Ukrainos pabėgo daugiau nei 3,8 mln. žmonių – pusė iš jų yra vaikai.

7:48

J. Bidenas sako neišsižadantis savo pareiškimo, kad V. Putinas negali likti valdžioje

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pirmadienį sakė neišsižadantis savo savaitgalio pareiškimo svarbioje kalboje, kad Rusijos vadovas Vladimiras Putinas „negali likti valdžioje“, ir teigė, kad jis išreiškė asmeninį „pasipiktinimą“.

„Nieko neišsižadu... Noriu aiškiai pasakyti, kad nei tada, nei dabar neišreiškiau politikos pokyčio. Reiškiau asmeninį moralinį pasipiktinimą, kurį jaučiu – už savo asmeninius jausmus neatsiprašinėju“, – pareiškė prezidentas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose.

J. Bideno pareiškimą, nuskambėjusį šeštadienį Varšuvoje, baigiantis jo trijų dienų diplomatijos maratonui, respublikonai pavadino neapdairiu, o nepriklausomi analitikai reiškia susirūpinimą, kad tokie pasisakymai net gali pailginti dabar vykstantį karą.

JAV vadovas sakė nesantis sunerimęs dėl to, kad jo pareiškimas gali pakurstyti įtampą su V. Putinu dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, ir pridūrė, kad „kalbėjo Rusijos žmonėms, sakė jiems, ką mes manome“.

„Man nerūpi, ką jis galvoja, – pridūrė J. Bidenas. – Tai vyrukas, kuris pučia savo dūdą, ir mintis, kad jis ketina padaryti kažką siaubingo dėl to, kad pavadinau jį tuo, kas jis yra ir ką jis daro, manau, yra tiesiog neracionali.“

7:00

Ukraina skelbia išlaisvinusi Kyjivo priemiestį Irpinę

Ukrainos pajėgos išlaisvino Kyjivo priemiestį Irpinę, vėlai pirmadienį per televiziją pranešė vidaus reikalų ministras Denysas Monastyrskis.

„Iš tikrųjų dabar tai vyksta lygiagrečiai: ginkluotosios pajėgos žengia pirmyn, policija žengia pirmyn, ir iš karto vyksta visiškas gatvių valymas... Taigi, miestas jau išlaisvintas, bet jame vis dar pavojinga būti“, – sakė D. Monastyrskis.

Irpinės meras Oleksandras Markušinas anksčiau pirmadienį savo „Telegram“ kanale paskelbė, kad Rusijos kariai buvo išvyti iš miestelio, esančio prie strategiškai svarbaus šiaurės vakarinio įvažiavimo į Kyjivą.

Merui paskelbus apie miestelio išlaisvinimą, pirmadienį vėl atidarytas pagrindinis kontrolės punktas kelyje į Irpinę iš Kyjivo apylinkių. Dviem savaitėmis anksčiau jis buvo uždarytas žiniasklaidai po vieno JAV žurnalisto žūties.

Tačiau kovos tebevyko, o pušyne, per kurį driekiasi 6 km kelias, vienas po kito nugriaudėjo apie 20 garsių sviedinių sprogimų, pasakojo įvykio vietoje buvę naujienų agentūros AFP žurnalistai.

Rusijos pajėgos smarkiai bombardavo miestelį, įstrigus jų mėginimui apsupti sostinę Kyjivą.

7:00

JK: Rytų Ukrainoje veikia samdiniai iš Rusijos „Wagner“ grupės

Rusijos „Wagner“ grupė pasiuntė savo samdinius į Rytų Ukrainą, pirmadienį pranešė Jungtinės Karalystės gynybos ministerija ir pridūrė, kad po Rusijos nesėkmių kovose tikriausiai dalyvaus daugiau kaip 1 000 samdinių.

„Rusijos privati karinė bendrovė „Wagner“ dislokuota Rytų Ukrainoje“, – tviteryje pranešė Gynybos ministerija.

„Manoma, kad į kovines operacijas bus pasiųsta daugiau kaip 1 000 samdinių, įskaitant vyresniuosius organizacijos lyderius“, – teigė ministerija.

Prezidentui Vladimirui Putinui artima laikoma „Wagner“ ir jos samdiniai įtariami pažeidimais Malyje, Libijoje ir Sirijoje.

„Dėl didelių nuostolių ir iš esmės sustojusios invazijos Rusija greičiausiai buvo priversta perkelti „Wagner“ personalą į Ukrainą operacijų Afrikoje ir Sirijoje sąskaita“, – teigė JK gynybos ministerija.

Praėjusią savaitę JK dėl vasario 24 dieną pradėtos invazijos į Ukrainą paskelbė daugiau sankcijų Rusijos fiziniams ir juridiniams asmenims, įskaitant „Wagner“.