Savivaldybės projektų apimtys šiemet bliūkšta – darbų suplanuota per dešimt milijonų eurų mažiau nei pernai

Šiauliai
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis. A. Rutkausko / Etaplius.lt nuotr.
Mindaugas Laurinaitis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Pirmojoje šių metų spaudos konferencijoje Šiaulių miesto valdžia aptarė pagrindinius didžiausius darbus. Administracijos direktorius Antanas Bartulis pažadėjo, kad Daušiškių kapinės šiemet bus užbaigtos. Kaip ir keletas kitų kelis metus vykdomų projektų. Vis dėlto apimtys mažėja. Darbų suplanuota tiek pat kiek pernai, tačiau trečdaliu mažesne suma.

Pristatydamas pastarųjų metų didžiausius padarytu ir dar daromus ar planuojamus investicinius projektus, Administracijos direktorius Antanas Bartulis pažymėjo, kad dalis projektų yra dviejų ar trijų metų ir šiemet kai kurie projektai bus perkelti iš praėjusių metų.

„Rėkyvos progimnazijos atnaujinimas trimetis projektas, šių metų rugsėjo pirmąją bus baigtas“, – pateikė pavydį direktorius.

Pasak jo, per pastaruosius kelis metus kasmet įgyvendinama apie aštuoniasdešimt projektų, kurių vertė didesnė nei 10 tūkst. Eur. Apie dvidešimt projektų persikelia į kitus metus – jų įgyvendinimo terminas dveji-treji metai. Tačiau šiemet mažesnė bendra sąmatinė vertė. Pernai ji buvo daugiau nei 10 mln. Eur didesnė ir siekė 34,6 mln. Eur.

Sulaukė kritikos

Tiesos gatvės 3, nakvynės namų projektas iš 2021 m. persikėlė į 2022 m. Pernai buvo įgyvendinti didesnės apimties projektai: triukšmo mažinimo priemonės, kartu su „Lietuvos geležinkeliais“, triukšmą slopinančių sienelių prie geležinkelio bėgių įrengimas; Serbentų-Dubijos sankryža.

Pernai iš sėkmingų didelių projektų, pasak direktoriaus, buvo naujai įrengtas Baltų žiedas, sutvarkyta J. Basanavičiaus gatvės atkarpa, atlikta kapitalinė Vilniaus bulvaro rekonstrukcija, įrengta pėsčiųjų infrastruktūra Aviacijos gatvėje prie laisvosios ekonominės zonos, išasfaltuota Klaipėdos gatvė.

Tačiau kaip tik dalis šių projektų sulaukė priekaištų iš gyventojų dėl nekokybiškai įrengtų gatvių. Etaplius.lt rašė tiek apie J. Basanavičiaus gatvės atkarpos rekonstrukciją, tiek apie naujai užbaigtą Baltų žiedą. Abu kartus šiauliečiai piktinosi, kad gatvės suplanuotos per siauros, su trūkumais. Dar nebaigus J. Basanavičiaus gatvės rekonstrukcijos, buvo matyti, kad borteliai šalikelėse nudaužyti, sunkiasvoris transportas į naujas gatves netilpo.

Baltų žiedo atveju sulaukta kritikos ir iš profesionalų, kad projektas galimai parengtas prieš dešimt metų ir neatnaujintas pagal dabarties reikalavimus ir esamus automobilių srautus. Ne kartą kritikuoti ir kiti dideli miesto infrastruktūros projektai, kad darbai projektuojami neapdairiai.

Vienas ryškiausių nesenų momentų – centriniame miesto parke įrengta fontano valdymo elektros įranga neatlaikė didesnės liūties, vanduo išplovė ir pėsčiųjų takus. Po dviračių tako rekonstrukcijos ėmė tvinti gyvenamieji namai Tilžės gatvės pabaigoje už Purienų gatvės.

Dešimtmečio projektas

Šiemet bus tęsiamas Didždvario parko rekonstrukcijos projektas. Ne tik šiemet, bet ir kitąmet turėtų tęstis geležinkelio vėžės ir krovos aikštelės projektų įgyvendinimas. Tiesa, yra keletas projektų, kurie tęsiasi ilgiau nei metus, dvejus ar trejus. Pavyzdžiui, įrengti Daušiškių kapinines žadamas jau daugiau nei dešimt metų. Per tą laiką vietų dabartinėse miesto Ginkūnų kapinėse kritiškai trūksta, ne kartą nuspręsta esamas kapines kiek įmanoma išplėsti, leisti laidoti kapinių pakraščiuose, tam tikromis sąlygomis leista laidoti jau nebeveikiančiose kitose miesto kapinėse.

„Daušiškių kapinės bus įrengtos šiemet. Kaip žinia, pernai lapkritį užšalo, nebuvo galima vykdyti darbų“, – kalbėjo Antanas Bartulis.

Pasak direktoriaus, dalis projektų vėluoja dėl objektyvių priežasčių.

„Vėluoja rangovai, vyksta sutrikimai tiekimo grandinėse, medžiagos brangusios“, – kalbėjo direktorius.

Direktorius taip pat džiaugėsi, kad Šiaulių miesto savivaldybė turi neišnaudojusi skolinimosi rezervo, kuris šiemet siekia 17 mln. Eur.

„Tokią sumą galime reikalui esant pasiskolinti, tai nemaža suma“, – tikino direktorius.

Darbų tęstinumas

Tiesa, iki rinkimų likus porai mėnesių, dabartinė miesto administracijos vadovybė iki vasaros gali pasikeisti, kaip ir politinė valia ir prioritetai. Vis dėlto, šių metų biudžetą, ilgalaikės plėtros ir strategijos planus tvirtino kadenciją baigianti miesto Taryba. Todėl naujai suformuota miesto valdžia bent šiemet turės tęsti didžiausius pradėtus ar suplanuotus savo pirmtakų darbus.

Pernai pristatydamas savo veiklos metinę ataskaitą direktorius Antanas Bartulis taip pat pažymėjo, kad dalis šios miesto valdžios daromų didžiausių darbų buvo suplanuoti arba pradėti praėjusios valdžios valdymo metais. Direktorius viešai ne kartą pažymėjo pradėtų darbų tęstinumo būtinybę.