Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Socialinių tinklų nuotr.
Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT
Ketvirtadienį studentų priėmimo įkarštyje socialiniame tinkle savo paskyroje Šiaulių miesto meras Artūras Visockas paskelbė klausimą dėl Zubovų rūmų perėmimo. Šį klausimą – ar reikia rūmus perimti ir ką juose daryti? – meras kelia nebe pirmą kartą.
Tiesa, nemaža dalis šiauliečių ir politikų mero yra užblokuoti ir tokių įrašų nemato. Todėl pateikiame visą įrašo citatą (kalba netaisyta, – aut.):
„Šis pastatas vis dar nepriklauso miestui, nors buvo padovanotas miestui!
Jis priklauso VUŠA ir stovi apleistas. Keletą metų intensyviai siekiame, jog mieste būtų daugiau tvarkos ir estetikos. Esu išsakęs mintį, jog čia galėtų būti ir Santuokų vieta ir kitos viešos miesto poreikių tenkinimo sritys. Pvz nuolatinė meno žmonių diskusijų ir parodų vieta? Gali dirbti ir kurti tie patys VUŠA studentai.
Ne mano ir ne mūsų stilius yra dejuoti. Iš karto po miesto gimtadienio renginių inicijuosiu klausimo svarstymą iš esmės. Mano supratimu reikalinga trišalė sutartis, kurią palaimintų ir Vyriausybė. Mat , jeigu VUŠA tą turtą perduos Turto bankui (tokios taisyklės) - tai būtų tolesnė nežinia. Reikia iš anksto susitarti, kad tas turtas turi būti perduotas Šiaulių miestui, o ne pvz parduotas. Jį parduoti butų nusižengimas prieš Zubovų giminę, kuri Rūmus dovanojo.
O gal tų Rūmų miestui nereikia? Gal tegul kiurkso? Gal mes čia be reikalo keliame audras? Reikalingos miesto gyventojų reakcijos. Mat mes dirbame Jums t.y miestui. Tai reikia? Ar nereikia? Siekti parimti ir sutvarkyti ar ne?“ – rašė meras.
Įrašas sulaukė per šimto komentarų, daugiau nei dešimties bendrinimų ir beveik keturių šimtų reakcijų.
Vyko diskusijos
Dar 2019 m. pabaigoje Šiaulių miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą, kad turtą reikėtų perimti. Ne kartą vyko diskusijos su miesto kultūros ir politikos žmonėmis dėl šių rūmų įveiklinimo.
Diskusijose dalyvavo ir grafų Zubovų provaikaitis Rokas Zubovas. Zubovų šeima turtą kadaise neatlygintinai perdavė su sąlyga, kad pastatas bus atviras visuomenei.
Redakcijos žiniomis, Šiaulių miesto valdžiai iš Vilniaus universiteto neseniai buvo pateiktas konkretus siūlymas dėl šių rūmų perėmimo.
Prieš keletą metų nepriklausomos asociacijos siūlė merui pagalbą rengiant investicinius projektus rūmų atnaujinimui ir įveiklinimui – tuo metu vyko kvietimas teikti paraiškas Norvegijos grantams kaip tik tokių pastatų rekonstrukcijai, šių fondų skiriamos lėšos dažnai siekia dešimtis milijonų eurų. Bet tokie siūlymai liko neišgirsti.
Kuluaruose kalbama, kad meras Artūras Visockas sąmoningai stabdo rūmų perėmimo klausimą, nes tai neva būtų per didelė našta miesto biudžetui.
Taip pat redakcijos žiniomis, šiemet pavasarį VU rektorius Rimvydas Petrauskas ir kancleris Raimundas Balčiūnaitis atvyko į Šiaulius miesto merui pasakyti, kad turto ir institucijų reputacijos reikalai sprendžiami kabinetuose, ne viešai socialiniuose tinkluose.
Portalas Etaplius.lt pakalbino Šiaulių miesto tarybos opozicijos narius, kitus politikus ir atstovus dėl mero Artūro Visocko pasisakymų socialiniuose tinkluose sprendžiant Zubovų rūmų klausimą.
Iš esmės visi kalbinti politikai laikėsi panašios nuomonės – pasigendama ryžtingesnių miesto valdžios ir konkrečiai – mero veiksmų.
Rokas Zubovas diskusijoje dėl rūmų 2019 m. Etaplius nuotr.
Pasigenda konkrečių darbų
Socialdemokratų frakcijos narys Edvardas Žakaris teigė, kad socialiniuose tinkluose reikšti nuomonę gali bet kas. Vis dėlto, kaip pabrėžė pašnekovas, Artūras Visockas savo asmeninėje paskyroje save pristato kaip Šiaulių miesto merą ir ne kartą tiek visuomenei, tiek žiniasklaidai nurodė, kad tikslios informacijos šie visų pirma ieškotų ne savivaldybės tinklalapyje, bet šioje paskyroje.
„Manau, kad (mero įrašo, – aut.) tikslas ne atsiklausti miestiečių nuomonės, kuri ir šiaip aiški, bet, nenuveikus miesto vadovui priklausančių darbų, reklamuoti save plačiai auditorijai.
Daug geriau atrodytų, jei miesto meras ne klausinėtų šiauliečių ar verta rūmus perimti, o jau informuotų, ką konkrečiai nuveikė, kad Zubovų rūmai priklausytų Šiauliams“, – teigė Edvardas Žakaris.
Menininkų rezidencija
Panašios nuomonės laikosi ir Aurimas Lankas, į miesto Tarybą patekęs su Liberalų sąjūdžiu, po to perėjęs į naujai įsteigtą Laisvės partiją. Pasak pašnekovo, dar 2019 m. savivaldos rinkimuose su liberalais rinkiminėje programoje buvo nurodęs, kad Zubovų rūmai turi atitekti miesto reikmėms ir čia turėtų būti menininkų rezidencija.
Kalbėdamas su Etaplius.lt Aurimas Lankas teigė, kad mero Artūro Visocko įrašo nematė, nes meras socialiniame tinkle užblokavęs beveik visus opozicijos narius.
„Teigti, kad šio turto nereikia, nes per didelė našta biudžetui, yra absurdas. Savivaldybė turėtų dėti visas pastangas, kad čia būtų menininkų rezidencija, kurioje galėtų apsistoti keliaujantys menininkai, jie garsintų miestą, pritrauktų verslo investicijas.
Miesto biudžetas tam ir renkamas, kad jį išleistume miesto gyventojų reikmėms, turim 180 milijonų. Juk taip pat lengvai galim sakyti, kad fontanas yra našta miesto biudžetui, krepšinio komanda, dar kas nors. Bet tam pinigų iš biudžeto skiriama, tačiau tokiam vertingam turtui jau ne“, – stebėjosi Aurimas Lankas.
Zubovų rūmų viduje. Etaplius nuotr.
„Meras neturi ką veikti“
Su mero komanda Taryboje išrinktas ir vėliau į opoziciją perėjęs Šiaulių miesto tarybos narys Zakiras Medžidovas sako, kad tokie mero įrašai socialiniuose tinkluose yra tik populizmas, kuris netgi labiau kenkia nei duoda naudos.
Kaip teigė pašnekovas, mero darbotvarkė rodo, kad Artūras Visockas dažnai neturi ką veikti, todėl rašo įrašus ir komentarus socialiniuose tinkluose, vietoje to, kad vyktų į Vyriausybę, ministerijas ar kitas institucijas ir tartųsi dėl strateginių miesto klausimų ar problemų.
„Tie jo „taginimai“ socialiniame tinkle atitraukia rimtus žmones nuo rimtų darbų. Savo burbule jis sukuria įspūdį, kad meras dirba, nors realiai darbą tik imituoja. Manau, kad turėtų vykti susitikimai su darbo grupės, su tarybos nariais. Vykti pasitarimai, diskusijos, kokios strategijos imtis, iš kur pritraukti lėšų pastato išlaikymui.
Taip pat siūlyti Seimui teisės aktų pakeitimus, kad turtą pavyktų lengviau perimti visuomenės reikmėms. Jei tai būtų buvę daroma, turtas jau būtų perimtas. Jo veikla ir susirūpinimas feisbuke, demonstruojamas rinkėjams, yra visai priešingi jo veiksmams realiame gyvenime“, – sako Zakiras Medžidovas.
Pašnekovas taip pat kelia klausimą ar savivaldybė bus pajėgi išsaugoti prisiimtą turtą. Juk dar neseniai meras Artūras Visockas viešai nacionalinėje žiniasklaidoje pasisakė, kad mielai nugriautų kultūros paveldą mieste ir statytų daugiabučius. Tam pritarė ir administracijos direktorius.
„Tai ką gali galvoti žmonės, kurie sprendžia klausimus ne feisbuke? Ką padarys Artūras Visockas su pastatu, kai tik jį gaus? Parduos, nugriaus? Yra daug pavyzdžių, kaip Visocko vadovaujama savivaldybė nesugeba įveiklinti turimo turto“, – teigė Zakiras Medžidovas.
Domas Griškevičius diskusijoje dėl rūmų 2019 m. Etaplius
Visos institucijos
Dar būdamas Šiaulių mero pavaduotoju, vėliau ir tapęs Seimo nariu Domas Griškevičius Zubovų rūmų klausimą taip pat kėlė ne kartą ir viešai ne kartą pasisakė, kad pastatas turėtų priklausyti miesto bendruomenei.
Kalbėdamas su portalu Etaplius.lt politikas ir šį kartą pabrėžė, kad mero siūlomi Santuokų rūmai čia galėtų būti tik kaip viena iš pastato funkcijų, bet ne vienintelė ir pagrindinė.
Pastato reikšmė, pasak pašnekovo, neabejotinai yra svarbi – tai antras pastatas po Katedros pagal kultūrinę ir istorinę svarbą Šiauliams. Čia buvo miesto ekonomijos centras. Bet dėl pastato perėmimo, pasak Domo Griškevičiaus, turi kalbėtis visos suinteresuotos institucijos.
„Manau, kad turėtų vykti diskusija, kurioje dalyvautų visos suinteresuotos šalys, ne tik universitetas ir miesto savivaldybė, bet ir Turto bankas, Vyriausybė ir kiti.
Pagal įstatymus savivaldybė negali investuoti į ne savo turtą. Taip paprastai perduoti savivaldybei pagal patikėjimo teise valdomo turto universitetas irgi negali. Universitetas turi pasakyti, kad jam to pastato nereikia arba ko jis tikisi mainais. Juk čia galėtų būti erdvė, kur dailės studentai atliktų praktiką“, – teigė Domas Griškevičius.
Penktadienį priešpiet komentaro prašėme Vilniaus universiteto atstovų ir Šiaulių miesto mero Artūro Visocko.
Mero darbotvarkėje nurodyta, kad šią savaitę meras vėl atostogauja.
Universiteto atstovai žadėjo atsakyti penktadienį po pietų, tačiau atsakymo iki šiol nesulaukėme.
Gavę atsakymus, tekstą papildysime.
Papildyta mero komentaru (10.15 val.)
Raštu klausėme mero, ar tiesa, kad Vilniaus universitetas yra pateikęs labai konkretų siūlymą, kaip miestui perduoti rūmus, tačiau meras nesiima jokių konkrečių veiksmų ir reikalauja atiduoti rūmus, nesiūlydamas VU nieko mainais?
Raštu pateiktuose atsakymuose, kuriuos pirmadienį ryte po nurodyto termino atsiuntė mero patarėjas Justinas Švėgžda, teigiama, kad rūmai buvo Zubovų giminės dovana Šiaulių miestui kultūros ir švietimo reikmėms. Todėl, mero teigimu, svarbu užtikrinti rūmų prieinamumą bendruomenei ir tinkamą įveiklinimą. Mero teigimu, jokios pozicijos iš VU pusės iki šiol nesulaukta. Paskutinį kartą su universiteto atstovais šių metų gegužės 13 d. buvo aptarti klausimai dėl rūmų perėmimo.
Nesulaukę universiteto pozicijos, mero teigimu, savivaldybė rengia dar vieną oficialų kreipimąsi, kuriuo pakartotinai prašys klausimą svarstyti. Jau rengiamas kitų metų biudžeto planas, todėl, pasak mero, labai svarbu iki tol gauti Vilniaus universiteto sprendimą dėl Zubovų rūmų.
„Šie rūmai jokiu būdu negali būti laikomi apleisti ir šiuo atveju apie jokius mainus nederėtų kalbėti. Vis dėlto, tenka apgailestauti, kad istorinę-kultūrinę reikšmę turintis ir Šiaulių miesto centre stovintis vertingas pastatas nėra efektyviai ir kryptingai naudojamas, neužtikrinama maksimali nauda visuomenei, be to reikalaujantis atnaujinimo“, – teigia meras Artūras Visockas.
Vilniaus universiteto pozicija (papildyta 13:25 val.)
Vilniaus universiteto atstovai pirmadienį po pietų peteikė trumpą komentarą.
„Vilniaus universitetas su Šiaulių m. savivaldybe ir toliau ieško sprendimų dėl VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo ir Zubovų rūmų įveiklinimo. Tikime, konstruktyvus dialogas ir abipusės pastangos padės rasti sprendimus, kurie tenkins tiek Universiteto, tiek ir Savivaldybės bendrus interesus“.
Aktyviai veikia kaimynai
Meno ir kultūros puoselėjimas gali būti naudingas miestui. Tokios nuomonės laikosi Panevėžio miesto valdžia, kuri praeityje ne kartą perėmė pasiteisinusias idėjas dėl Šiaulių valdžios neveiklumo. Pastaruoju metu Panevėžio miesto savivaldybė skiria lėšas menininkų veikloms, siekia suburti vietos menininkus ir kūrėjus iš kitų miestų bei šalių.
Meno ir pramonės rezidencijų projektui gauta lėšų iš Kultūros tarybos. Savivaldybė iš biudžeto skyrė lėšų. Menininkai kol kas kuriasi industrinėse ir pramoninėse erdvėse laikinai, bet yra vizija įsteigti pastovią menininkų rezidenciją, kurioje menininkai galėtų gyventi ir kurti.
Tokie centrai jau sėkmingai veikia Vilniuje, Klaipėdoje, užsienio šalyse.
„Šio pobūdžio projektai pasiteisina, nes sudaro puikias sąlygas vystytis kokybiškiems skirtingų bendruomenių atstovų – meno ir pramonės – patirčių mainams įvykti. Kviečiant į projektą įsitraukti platesnį Panevėžio menininkų ratą, siekiama kurti reikšmingą tarpsritinio bendradarbiavimo tradiciją mieste bei padėti stiprų pagrindą rezidencijų kultūrai atsirasiančiame kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“, – portalui Etaplius.lt teigė Loreta Kaškelienė, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos atstovė spaudai.