PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Lapkričio 17 d. 20:14

Ankstyva seksualinė patirtis stumia į emocinę aklavietę

Lietuva

Pora / Freepik

EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai


327307

Sveikatos specialistai sunerimę: vis daugiau paauglių Lietuvoje lytinį gyvenimą pradeda ankstyvame amžiuje. Deja, tik apie trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų, pradėjusių ankstyvus lytinius santykius, jaučiasi laimingi. Daugelis jų patiria neigiamų sveikatos, emocinių ir socialinių pasekmių.

Išbando jau nuo dvylikos

„Šalyje atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei penktadalis visų lytinius santykius turėjusių jaunuolių – vaikai iki penkiolikos metų amžiaus“, – neraminančią statistiką atskleidžia gydytoja akušerė-ginekologė Akvilė Vilkaitienė.

Lytinius santykius iki penkiolikos gydytoja vadina ankstyvu lytiniu debiutu, kurį dažniausiai skatina smalsumas pabandyti ką nors nauja, pažinti, pasipuikuoti ar neatsilikti nuo draugų ir vyraujančių „madų“.

„Lietuvoje legaliai lytiškai santykiauti paaugliai gali nuo šešiolikos metų amžiaus. Deja, turime pripažinti, jog itin ankstyvi lytiniai santykiai, prasidedantys jau nuo dvylikos, išlieka viena aktualiausiu šių dienų visuomenės sveikatos problemų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje“, – apgailestauja gydytoja akušerė-ginekologė Akvilė Vilkaitienė.

Socialinis sluoksnis įtakos neturi

Pagrindiniais rizikos veiksniais, susijusiais su ankstyvais lytiniais santykiais, tyrimuose įvardijami prasti santykiai šeimoje: per didelė tėvų kontrolė, nepriežiūra, vengimas kalbėti apie seksą ar šios temos neigimas. Taip pat paauglio ir jo tėvų žalingų medžiagų – alkoholio, tabako, narkotikų – vartojimas.

„Rizikos veiksnių sąrašą papildo paauglio elgesio problemos: depresyvios nuotaikos, prasta savivertė; blogi mokymosi rezultatai ar mokyklos nelankymas, taip pat žemas mamos išsilavinimas. Ankstyvų lytinių santykių tikimybė didėja paaugliams, gyvenantiems tik su vienu ar be abiejų biologinių tėvų“, – analizių duomenis komentuoja medikė.

Pašnekovė pabrėžia, kad ankstyva lytinė patirtis nėra tik žemo socialinio sluoksnio problema – tai nutinka paaugliams iš visų socialinių sluoksnių.

Patirtis gali žaloti

Gydytojos akušerės ginekologės teigimu, ankstyva lytinė patirtis pirmiausia susijusi su rizikingu lytiniu elgesiu: nesaugiais lytiniais santykiais, partnerių gausa. „Esant didelei partnerių kaitai, savaime didėja lytiniu keliu plintančių infekcijų, ŽIV, taip pat neplanuotų nėštumų, daugeliu atvejų ir nėštumo nutraukimų rizika. Rizikingas lytinis elgesys dažnai turi neigiamų socialinių bei psichologinių pasekmių. Dažnai paaugliai ima neigti savo pirmąjį kartą. Jei santykiai įvyko per prievartą ar jų neprisimenant dėl apsvaigimo, kankina savigrauža, nerimas, o pastojus – baimė, nežinomybė, gėda“, – pasakoja A.Vilkaitienė.

Anot pašnekovės, ankstyvi lytiniai santykiai paauglystėje susiję ir su sveikatos bei socialinės raidos problemomis, narkotikų vartojimo, depresijos bei savižudybių rizika. „Daugiau nei du trečdaliai neplanuotai pastojusių merginų patiria įvairių neigiamų emocinių išgyvenimų dėl artimųjų atstūmimo, mažų šeimos pajamų, smurto, neįgyto išsilavinimo, prastų santykių šeimoje, vienišos motinystės.

Ankstyva lytinio gyvenimo pradžia ateityje gali turėti įtakos reprodukcinei sveikatai: didėja dubens uždegiminių ligų, vaginito, nevaisingumo ar impotencijos tikimybė. „Nevaisingumas gresia, kai lytiškai plintanti infekcija – gonorėja, chlamidiozė, trichomonozė, sifilis, mikoplazmozė, ureaplazmozė ar kt. – nepasireiškia jokiais akivaizdžiais simptomais, simptomai ignoruojami ir infekcija negydoma laiku. Infekcijų skaičius atvirkščiai proporcingas amžiui ir tiesiogiai – lytinių partnerių skaičiui“, – sako A.Vilkaitienė.

Komplikuoja santykius

Tiriant paauglių lytinės elgsenos ypatumus, aiškėja tendencija, kad ankstyvas seksualinis gyvenimas anaiptol nesusijęs su laimingu gyvenimu. „Tyrimų duomenimis, tik beveik trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų, pradėjusių ankstyvus lytinius santykius, jaučiasi laimingi. Kas penktas vaikinas ir kas dešimta mergina net negali įvardyti, kodėl pradėjo lytinius santykius“, – teigia gydytoja.

Tyrimais patvirtinta, kad ankstyvi lytiniai santykiai sukelia emocinę aklavietę. „Lytinis artumas nesuteikia emocinio artumo ir saugumo jausmo, komplikuoja santykius bei emocinę būseną. Pasak merginų, kurias tenka konsultuoti, vaikinai patiria mažesnę visuomenės „naštą:. Merginos dėl ankstyvų santykių dažniau smerkiamos, nuvertinamos, laikomos pasileidėlėmis, o vaikinai vertinami kaip „kieti“, nes, jų manymu, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia – norma. Statistika taip pat tai atspindi: vaikinai tris kartus dažniau nei merginos pradeda ankstyvą lytinį gyvenimą, merginos gi dažniau planuoja lytinio gyvenimo pradžią“, – pasakoja A.Vilkaitienė.

Laikas keisti požiūrį

„Ankstyvi lytiniai santykiai, kaip ir bendrai tema apie seksą, apipinta daugeliu mitų, kurie gajūs pasaulyje dešimtmečiais, nepaisant to, kokia didelė informacijos gausa mus pasieka, ar kokia edukuota visuomenė bebūtų“, – įsitikinusi akušerė-ginekologė.

Vienas populiariausių – kad lytinio švietimo pamokos skatina pradėti ankstyvus lytinius santykius. „Lytinis švietimas nėra tik apie seksą. Svarbiausia jo idėja – savivertės ugdymas ir edukacija lytiniais klausimais. Deja, tačiau viena priežasčių, kodėl paaugliai pradeda lytinius santykius anksti, yra žema savivertė, meilės ir dėmesio stoka artimoje aplinkoje, dėl ko seksas painiojamas su meile“, – aiškina A.Vilkaitienė.

Anot medikės, tie, kurie gauna tinkamą, mokslu pagrįstą informaciją, dažniau elgiasi atsakingai ir nukelia lytinio gyvenimo pradžią vėlesniam laikui. „Draudimai tik dar labiau pažadina jų norą bandyti, – atkreipia dėmesį akušerė-ginekologė. – Džiugu, kad vis daugėja efektyvių lytinio švietimo iniciatyvų, kurios kalba ne tik apie susilaikymą, bet ir saugų lytinį gyvenimą, kontracepciją, asmens brandą, lytinę higieną, socialinį ir emocinį atsakingumą. Vienas svarbių prevencinių niuansų – pripažinti ir neneigti problemos aktualumo.“

Kitas mitas, susijęs su ankstyvais lytiniais santykiais, – kad tik senamadiški neišmanėliai lytinius santykius pradeda brandesniame amžiuje. „Priešingai, toks požiūris rodo visapusišką asmenybės brandą bei situacijos suvokimą. Daugelio studijų duomenimis, 8 iš 10 jaunuolių, kurie pirmuosius lytinius santykius pradėjo sulaukę pilnametystės, teigia esantys laimingi dėl tokio sprendimo, – mitą paneigia medikė. – Kuo jaunuolis labiau subrendęs, santykiai, kuriuos jis kuria, yra brandesni, atviresni, tad ir apgailestavimų dėl rizikingo seksualinio elgesio ženkliai mažiau. Paprastai vyresni nei aštuoniolikos metų amžiaus žmonės dažniau konsultuojasi kontracepcijos, lytiškai plintančių infekcijų profilaktikos klausimais.“

Teigiantiems, kad per pirmuosius lytinius santykius neįmanoma pastoti, A.Vilkaitienė turi prastų žinių: „Tikimybė pastoti yra visada, net ir mažiausia. Šimtaprocentinė apsauga – susilaikymas. Visos kitos priemonės, naudojamos ar vartojamos pagal teisingą paskyrimą, yra patikimos, tačiau ne 100 procentų veiksmingos.“

#SEKSUALINIS#GYVENIMAS#JAUNIMAS#EMOCIJOS#SVEIKATA