Administracijos įdirbis Žaliūkių kaime valdančiųjų neįtikino

Administracijos įdirbis Žaliūkių kaime valdančiųjų neįtikino
Šiauliai
Įvažiavimas į Žaliūkių kaimą. Audronio Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.
Mindaugas Laurinaitis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos siekis užtikrinti, kad Žaliūkių kaimo gyventojai turėtų netrukdomą susisiekimą su miestu sulaukė kritikos iš valdančiosios daugumos atstovų. Svarstant klausimą komitete, politikams kilo abejonių, komiteto pirmininkė klausimo svarstymą nutraukė taip ir nepriėmus sprendimo. Administracijos direktoriui šis valdančiųjų manevras pasirodė nesuvokiamas. Kas tai – valdančioji koalicija aižėja? Tokie nesutarimai jau kartojasi ne pirmą kartą.

Kaip skelbta anksčiau, Žaliūkių kaimo gyventojai turi problemų su patekimu į Šiaulių miestą. Plėtojant sklypus, servitutinis kelias buvo privatizuotas, kelio savininkas įrengė pakeliamą užtvarą ir apmokestino naudojimąsi keliu.

Kol šis interesų klausimas sprendžiamas teismuose, gyventojai per porą metų išreiškė valią, kad Žaliūkių kaimas taptų Šiaulių miesto dalimi. Atlikus visus teisinius formalumus, kaimas nuo 2023 m. sausio 1 d. iš Šiaulių rajono taps miesto dalimi.

Todėl Šiaulių miesto savivaldybė jau dabar ėmėsi spręsti šių gyventojų patekimo į miestą klausimą. Kaip prieš mėnesį informavo Administracijos direktorius Antanas Bartulis, savivaldybė iki metų pabaigos įrengs privažiavimą.

Tačiau iškilo problemų – dalis gatvių ir servitutinių kelių pačiame kaime taip pat yra privatūs. Tad užtikrinus privažiavimą vienoje vietoje, tikėtina, kad mokami užtvarai gali atsirasti kitoje vietoje.

Šis klausimas ir užvirė diskusiją Finansų ir ekonomikos komitete.

Per mėnesį pasiekė įdirbį

Administracija lapkričio mėnesio Šiaulių miesto tarybos posėdžiui teikia sprendimo projektą, kuriuo numatyta perimti dalį gatvių pačiame Žaliūkių kaime. Miesto valdžia per mėnesį pasiekė su šių gatvių savininkais sutarimą, kad gatvės bus padovanotos savivaldybei.

Diskusija pirmadienį vykusiame Finansų ir ekonomikos komitete kilo po to, kai paaiškėjo, kad vis tiek bent viena atkarpa vis dar liktų privati, todėl net ir gavus dovanų tam tikras gatves, šimtu procentų nebūtų užtikrinta, kad gyventojai turės netrukdomą pravažiavimą iš savo sklypų į miesto teritoriją.

„Mes norime sudėti saugiklius, kad kiti gyventojai matytų, ko siekia savivaldybė, ir gal tai paskatins kitus gyventojus padovanoti likusius sklypus“, – posėdyje neaiškumus išsklaidyti stengėsi Administracijos direktorius Antanas Bartulis.

 

Argumentai valdančiųjų neįtikino

Vis dėlto direktoriaus atsakymai valdančiosios daugumos atstovų neįtikino. Komiteto pirmininkė, mero pavaduotoja Simona Potelienė, taip pat Denis Michalenko, Gintautas Sitnikas ir Saulius Stasiūnas kėlė abejones, ar toks administracijos sprendimas yra teisingas ir pamatuotas.

Politikai stebėjosi, kodėl savivaldybė eina į Tarybą su sprendimu perimti tik dalį sklypų, kai dėl kitų dar vyksta derybos. Politikų siūlymu, į Tarybą reikėtų eiti jau kai bus išspręstas klausimas dėl visų sklypų. Taip pat komiteto nariai turėjo klausimų dėl gatvių priežiūros.

„Ar nebus taip, kad įsigysim gatves, bet neturėsim patekimo į miestą?“ – klausimą kėlė Gintautas Sitnikas.

„Kaip reikės tas gatves prižiūrėti, valyti, asfaltuoti“, – klausimus kėlė kiti komiteto nariai.

Tokios valdančiosios daugumos atstovų abejonės, panašu, išmušė direktorių Antaną Bartulį iš vėžių, kuris kelis kartus ir jau pakeltu balsu bandė išaiškinti administracijos siekiamą rezultatą.

„Per mėnesį pasiektas toks rezultatas. Viskas procese. Tai būtų pavyzdys, drąsi miesto pozicija, kuri paskatintų kitus apsispręsti. Padarius įdirbį per mėnesį, sustabdyti procesą, kad gyventojai suabejotų, ar savivaldybė atsitraukia nuo to saugiklio.

Mes galime atsitraukti, mums neprivalu imti tą dovaną. Galime pažiūrėti formaliai, velniop tas jūsų dovanas, nutiesiam kelią ir gyvenam kaip yra. Neturi įvažiavimo? Nutiesiam. Kokios bus pasekmės? Gyvenimas parodys. Bet mes norime sudėti saugiklius, kad gyventojai neturėtų problemos ateityje“, – bandė išaiškinti Antanas Bartulis.

Vis dėlto direktoriaus išaiškinimas valdančiosios daugumos atstovų neįtikino. Denis Michalenko paprašė direktoriaus nerėkti ant pirmininkės. Pati pirmininkė po trumpos diskusijos ją visai nutraukė.

„Reaguodama į mūsų diskusiją, laikausi tos nuomonės, kad siūlau nepriimti šiandien sprendimo ir apsispręsti Tarybos posėdžio metu. Ačiū pristatinėtojams ir direktoriui, kuris išsakė savo nuomonę. Ir siūlau eiti prie kito klausimo“, – diskusiją uždarė komiteto pirmininkė Simona Potelienė.

Bręsta nesutarimai?

Susidaro įspūdis, kad artėjant savivaldos rinkimams, valdančioji koalicija vis labiau reiškia nesutarimus ir prieštaravimus Antano Bartulio vadovaujamai administracijai. Kaip aiškėja iš komiteto posėdžio, Žaliūkių kaimo gyventojai prieš mėnesį dalyvavo susitikime su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku. Po šių susitikimų ir pradėtas administracijos inicijuotas procesas dėl sklypų, kuriuose yra minėtos gatvės, perėmimo.

Tačiau tiek mero pavaduotoja Simona Potelienė, tiek iki tol mero pozicijas įvairiais klausimais palaikę Gintautas Sitnikas ir Saulius Stasiūnas administracijos sprendimui komitete nepritarė. Ir tai jau šiemet ne pirmas kartas, kai artimiausi mero komandos bendražygiai prieštarauja administracijos sprendimams.

Rugsėjo pabaigoje, spalio pradžioje sprendžiant klausimą dėl kariškių vaikų priėmimo į miesto darželius be eilės, komitete Simona Potelienė šiam sprendimui prieštaravo ir Tarybos posėdyje visai nebalsavo. Mero pavaduotojos vadovaujamas Finansų ir ekonomikos komitetas vienintelis iš trijų Tarybos komitetų šiam siūlymui nepritarė.

Kaip žinia, Šiauliuose bus statomas karinis miestelis, kuriame įsikurs per 700 Lietuvos karių. Buvo siekiama parodyti gerą valią ir draugiškumą priimant kariškių šeimų vaikus į miesto darželius.

Kiek anksčiau šiais metais, sprendžiant miesto bendruomeninių organizacijų tarybos sudarymo klausimus, iki tol porą metų šiai tarybai pirmininkavęs Saulius Stasiūnas aštriai pasisakė prieš administracijos sprendimą ir pareiškė nepasitikėjimą administracijos sprendimais.