„Etap­lius“ ty­ri­mas. Val­diš­ki pi­ni­gai Šiau­liuo­se te­ka į sa­vų­jų ki­še­nes

Šiauliai
Saulius Stasiūnas: „Ne­lai­kau jū­sų žur­na­lis­tu, ko­kiu čia pa­si­ra­ši­nė­ja­te. Jū­sų raš­lia­va ro­do, kad dir­ba­te kaip „penk­to­sios ko­lo­nos“ ele­men­tas ar­ba tie­siog vyk­do­te dest­ruk­ci­nių as­me­nų už­sa­ky­mus“.
Mindaugas Laurinaitis, Austėja Stankevičiūtė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bei ski­ria­mos So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos lė­šos įsi­sa­vi­na­mos chao­tiš­kai, o bend­ruo­me­nių pro­jek­tus ver­ti­nu­si ta­ry­ba, pa­sak Vy­riau­sy­bės at­sto­vo, vei­kė pa­gal tei­si­nio re­gu­lia­vi­mo nea­ti­tin­kan­čius nuo­sta­tus. „Etap­lius“ žur­na­lis­tų su­rink­ti duo­me­nys ro­do, kad vie­šu­mo po­rei­kį dek­la­ra­vę po­li­ti­kai pa­tys nuo vie­šu­mo at­si­ri­bo­ja, o mi­nis­te­ri­jai už­ten­ka, kad lė­šos bū­tų pa­nau­do­tos.

Pastatė savus

Vietos bendruomeninės organizacijos Šiaulių mieste veikia ne pirmus metus. Lėšas jų veiklai skatinti skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Bendruomenėms reikia tik parengti projektą, kuriame pagrįstų lėšų poreikį ir nurodytų, kur jos bus panaudotos, bei parengti finansines ataskaitas.

Vien 2021 m. visos šalies bendruomenėms stiprinti ministerija skyrė per 2 mln. Eur, Šiauliams – beveik 74 tūkst. Eur. Kaip nurodė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos nevyriausybinių organizacijų koordinatorė Jurgita Vorevičienė, panaudoti tik beveik 52 tūkst. Eur.

Projektų vertinimui ir priežiūrai 2019 m. buvo įsteigta Bendruomeninių organizacijų taryba (BOT), kurios pusę sudarė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos atstovai (darbuotojai ir pozicijos bei opozicijos politikai), kitą pusę – bendruomeninių organizacijų deleguoti atstovai.

Pirmininku išrinktas Saulius Stasiūnas – mero Artūro Visocko komandai „Dirbame miestui“ priklausantis Šiaulių miesto tarybos bei Finansų ir ekonomikos komiteto narys, Šiaulių miesto savivaldybės tarybos etikos narys. BOT patvirtinta Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimu.

Nuostatai galimai neatitiko teisinio reguliavimo

Ankstesni BOT nuostatai buvo patvirtinti 2019 m. birželio 6 d. 2021 m. gruodžio 3 d. teikimu Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse, laikinai einantis Vyriausybės atstovo Šiaulių ir Telšių apskrityse pareigas, Andrius Cechanavičius nurodė, kad kai kurie BOT nuostatai neatitinka teisinio reguliavimo.

Pagal nuostatų 2 straipsnio 6 dalį, BOT sudaroma iš savivaldybės institucijų ir įstaigų bei bendruomeninių organizacijų deleguotų atstovų, laikantis pariteto principo. Įstaigų atstovų šioje BOT nebuvo. Nuostatų IV skyrius, kuris numato BOT sudėtį ir darbo organizavimą, neatitinka teisinio reguliavimo. BOT nariais buvo skirti tik administracijos ir bendruomeninių organizacijų atstovai, t. y. BOT nariai paskirti netgi nesilaikant nuostatų, kuriuos Vyriausybės atstovas laiko neteisėtais.

„Atsižvelgiant į aukščiau minėtus pakeitimus, nuostatuose turėtų būti peržiūrėti Šiaulių miesto savivaldybės bendruomeninių organizacijų tarybos sudarymo ir veiklos teisiniai pagrindai“, – rašte pažymi Vyriausybės atstovo tarnyba. Nauja nuostatų redakcija patvirtinta tik 2022 m. balandžio 7 d. Nauji BOT nariai turėtų būti išrinkti šių metų liepą.

Per tą laiką, kai Saulius Stasiūnas buvo BOT pirmininku, projektus finansavimui gauti teikė ir „Maisto banko“ Šiaulių padalinys, kuriam vadovauja Aurelija Paulauskienė. Projektų vertinimui ir priežiūrai vadovavęs Saulius Stasiūnas yra „Maisto banko“ savanoris.

Apie projektinę veiklą neatsakė

Teiravomės „Maisto banko“ vadovo Simono Gurevičiaus, ar be maisto paramos nepasiturintiems teikimo organizacija vykdo kokią kitą veiklą, ar bendradarbiauja su savivaldybėmis, politinėmis partijomis, ar dalyvauja vietos bendruomenių veiklose ir ar teikia projektus, kuriuos finansuotų ministerijos, savivaldybės.

„Maisto banko“ komunikacijos vadovė Miglė Petronytė atsakė, kad pagrindinė organizacijos veikla yra kova su maisto švaistymu ir pagalba maistu nepasiturintiems. Organizacija bendradarbiauja su savivaldybių socialinės paramos skyriais, centrais, bet nuo politinių partijų atsiriboja.

Teiravomės, ar organizacija be pagrindinės veiklos vykdo projektinę, kurią finansuotų ministerijos ir / ar savivaldybės. Jeigu taip – kiek ir kokių projektų organizacija įgyvendino per pastaruosius kelerius metus. Į klausimus apie projektinę veiklą atsakyta nebuvo.

Neaiškios sąsajos

Kaip „Etaplius“ redakcijai teigė „Maisto banko“ Šiaulių padalinio vadovė Aurelija Paulauskienė, „Maisto banko“ savanoriu Saulius Stasiūnas tapo 2020 m. spalio 29 d. Pasak jos, organizacija su Tarybos nariu palaiko tokius pat santykius kaip ir su kitais savanoriais – informuoja apie savanorystės grafikus, galimas savanoriškas veiklas, pagalbos poreikį.

Virgilijus Balčius, Dainų mikrorajono bendruomenės pirmininkas, BOT narys, pasakoja, kad S. Stasiūną dalyvaujant „Maisto banko“ veikloje pastebėjo 2020 m. vasarą.

„Buvau nuvažiavęs į „Maisto banką“ tartis dėl paketų. Žiūriu, S. Stasiūnas pasilenkęs iš autobusiuko traukia dėžę. Galvoju, palauksiu. Jis nuėjo, manęs nematė. Ateinu, žiūriu, jis jau išeina su tuščia dėže. Pasisveikinau, sakau: „Labas, kokie čia žmonės vaikšto!“. Akys išsigandusios, nei vieno žodžio“, – pasakoja V. Balčius. Kaip teigia A. Paulauskienė, S. Stasiūnas ir toliau tęsia veiklą „Maisto banke“.

2021–2022 m. „Maisto banko“ Šiaulių padalinys planavo įgyvendinti projekto „Maisto nešvaistome – atiduodame nepasiturintiems“ plėtrą, tačiau organizacijos projektas nebuvo finansuotas.

Pasitraukė pats

Kaip „Etaplius“ pasakojo organizacijų pirmininkai, S. Stasiūnas reikalavo ne tik ataskaitų – sulaukta pašaipų ir spaudimo. Nesutarimų kyla ir sprendžiant svarbius BOT klausimus: S. Stasiūnas įžeidinėja ir neleidžia pasisakyti kitiems organizacijos nariams.

„Darbotvarkė nustatyta iš anksto, mes galime teikti pasiūlymus, bet jie įtraukiami prie kitų klausimų ir nėra nagrinėjami, nes tai ne pirmininko klausimai. Kaip buvo vieną kartą pareikšta, „šiukšlių pasiūlymai keliauja į šiukšlių dėžę“. Toks yra jo bendravimas – mus šiukšlėmis išvadina“, – teigė su „Etaplius“ žurnalistais bendravę BOT nariai.

Organizacijos raštu kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę su prašymu nušalinti pirmininką. 2020 m. spalio 26 d. Šiaulių miesto savivaldybės tarybai, merui ir administracijos direktoriui raštu, kurį pasirašė 18-os įvairių organizacijų nariai, pareikštas nepasitikėjimas Šiaulių miesto BOT pirmininku Sauliumi Stasiūnu ir prašyta jį nušalinti nuo BOT pirmininko pareigų bei BOT narių inicijavimo.

„Šių radikalių priemonių imtasi, kadangi susidariusi situacija reikalauja neatidėliotinų veiksmų bendruomeninės veiklos Šiaulių miesto savivaldybėje normalizavimui“, – rašoma rašte.

Raštu pakartotinai buvo kreiptasi 2021 m. kovo 15 d., tačiau, kaip teigė Šiaulių miesto savivaldybės nevyriausybinių organizacijų koordinatorė Jurgita Vorevičienė, raštiškas kreipimasis buvo gautas tik vienas.

„Pateiktas raštiškas atsakymas, siūlant BOT posėdžio metu kelti pirmininko perrinkimo klausimą“, – teigė ji.

Pirmininkas nusišalino pats. Svarstant BOT nuostatų naują redakciją, 2022 m. balandžio 7 d. vykusiame Šiaulių miesto tarybos posėdyje Saulius Stasiūnas išreiškė nepasitikėjimą Šiaulių miesto savivaldybės administracija ir paskelbė, kad BOT veikloje nebedalyvaus.

„Šitos nuostatos yra medinės. Jos arba veiks, arba neveiks. Tai gal čia įžiūrimas koks nors mano interesas ar kabinėjimasis, bet neplanuoju kokios nors veiklos su naujomis nuostatomis ir nauja taryba, nes tai, ką norėjau, pamačiau, tai, ką norėjau, išsakiau pakankamai aiškiai.

Priešpriešą, norą sutrikdyti šios tarybos veiklą jutau nuo 2020 m.: raštai ir administracijai, ir merui, 2021 m. visa skundų lavina, kuri ir šiandien atsivijo per vieną „žiniaklaidos“ atstovą („žiniaKLAIDOS“ atstovu socialiniame tinkle Saulius Stasiūnas yra ne kartą pavadinęs „Etaplius“ žurnalistą Mindaugą Laurinaitį ir kitus Šiaulių miesto žurnalistus, kritiškai rašančius apie Šiaulių miesto merą, – aut. past. ). Tai atrodytų juokinga, bet gana rimta, ką čia randame.

2020 m. mes pasiūlėm viešumą ir skaidrumą, kad organizacijų veikla būtų aiški ir skaidri. Koks buvo 2021 m. atsakymas? Projektai paslėpti, nė vieno negausite, nepamatysite. Jokios sąmatos, finansinės ataskaitos nepamatysit. Antrą kartą klausėme dėl atsakomybės, pamatėme šiokias tokias plikas ataskaitas, kuriose matosi elementarus dalykas – įsisavintos lėšos.

Ne tik kad dalyvauja fiktyvios organizacijos, kurios su bendruomene ryšio nebeturi, bet, deja, tuos dalykus dangsto Šiaulių miesto savivaldybės administracija. Kokia bus ta taryba, tokia, bet šitokių nuostatų aš nepalaikysiu ir šioje srityje reiškiu nepasitikėjimą Šiaulių miesto savivaldybės administracija“, – posėdyje prieš balsavimą kalbėjo Saulius Stasiūnas.

Ministerija apie nesutarimus žino, tačiau nesikiša

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) apie kilusius nesutarimus tarp Šiaulių bendruomenės ir BOT narių žino, tačiau nesikiša, jokių veiksmų nesiima ir tikisi, jog pavyks rasti abiem pusėms naudingus sprendimus.

„Kadangi SADM nekontroliuoja Šiaulių savivaldybės BOT veiklos – už tai atsakinga Šiaulių miesto savivaldybė, – negalime įvertinti kilusių nesutarimų pobūdžio. Manome, kad bet kokie nesutarimai skaldo bendruomenę ir trukdo jos veiklai.

Tikimasi, kad tiek Šiaulių bendruomenės, tiek BOT nariai ras abiem pusėms naudingus sprendimus, spręsdami tarpusavyje kilusius nesutarimus, probleminius klausimus, kad galėtų įgyvendinti savo veiklas, stiprinančias bendradarbiavimą ir bendruomenes“, – „Etaplius“ komentavo ministerija.

Paklausėme, kaip ministerija vertina tai, kad labdaros ir pelno nesiekiantis „Maisto banko“ Šiaulių padalinys dalyvauja bendruomenių projektų veikloje ir taip siekia gauti papildomų lėšų. SADM teigia, kad problemos šioje situacijoje nemato, nes pagal visus nuostatus „Maisto bankas“ galėjo dalyvauti projektų teikime.

Komentuoti atsisakė

Raštu klausėme Sauliaus Stasiūno, ar jis sutiktų pakomentuoti, kodėl visuomenininkai nepatenkinti juo ir jo sprendimais BOT veikloje, kokie jo santykiai su „Maisto banku“, kada tapo šios organizacijos savanoriu. Teiravomės, ar savanorystė įforminta pasirašant sutartį, kad galėtų veikti organizacijos vardu, vairuoti jos transportą. Domėjomės, ar savanorystė šioje organizacijoje nesikerta su viešais ir privačiais interesais, nes „Maisto bankas“ teikia projektus vertinti BOT.

Norėjome sužinoti, kaip vertina Vyriausybės atstovo tarnybos nurodymą, kad BOT nuostatai neatitinka teisės aktų, ir, jeigu BOT nuostatai galimai buvo negaliojantys, kaip reikėtų vertinti iki tol vykusią BOT veiklą – ar jos sprendimai yra galiojantys? Vietoje atsakymų sulaukėme prašymo netrukdyti ir įžeidinėjimų.

„Nelaikau jūsų žurnalistu, kokiu čia pasirašinėjate. Jūsų rašliava rodo, kad dirbate kaip „penktosios kolonos“ elementas arba tiesiog vykdote destrukcinių asmenų užsakymus. Tegul žmonės sprendžia, ko verti jūsų raštai ir taip save „puošianti“ „Etaplius“ redakcija. Prašau daugiau manęs netrukdyti“, – vietoje atsakymų parašė Saulius Stasiūnas.