Vyriausybė – už naujo regioninio parko Telšių ir Plungės rajonuose įsteigimą

20220118_113941
Telšiai
Asociatyvi Luko Balandžio, fotobanko nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Vyriausybė trečiadienį pritarė naujo regioninio parko Telšių ir Plungės rajonuose įsteigimui.

Aplinkos ministerijos teigimu, įsteigti Germanto regioninį parką pasiūlė vietos gyventojų atstovai, o Telšių rajono savivaldybės taryba šiai iniciatyvai pritarė dar 2022 metų spalį.

Naujos saugomos teritorijos pagrindu taps Germanto kraštovaizdžio draustinis – vienas patraukliausių objektų Žemaitijoje. Tai vienas pirmųjų draustinių Lietuvoje, įsteigtas prieš beveik 60 metų siekiant išsaugoti vidurio Žemaitijos aukštumoms būdingą kraštovaizdį su ežerų kompleksu. 

Anot Aplinkos ministerijos, preliminariai naujasis parkas apims esamus Germanto kraštovaizdžio, Buožėnų ir Vilkaičių geomorfologinius draustinius. Į šią teritoriją taip pat pateks dalis itin vertingų gamtinių teritorijų, Europos Bendrijos svarbos buveinių, vertingų miškų, kurie yra už minėtų draustinių ribų.

Į siūlomą Germanto regioninio parko teritoriją ketinama įtraukti ir Gelžio ežerą, Kantaučių apylinkes.

Planuojama, kad naujos saugomos teritorijos plotas sieks iki 10,5 tūkst. hektaro. Tikslus plotas ir konkrečios ribos paaiškės planavimo metu.

Ministerijos duomenimis, siūlomoje steigti teritorijoje yra apie 190 sodybų, į ją patenka ir keturi draustiniai su maždaug 50 sodybų.

„Savivaldybės administracijos darbuotojai ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos direktorius vyko pas gyventojus ir tiesiogiai informavo apie planus steigti regioninį parką“, – nurodoma Vyriausybei pateiktuose dokumentuose.

Į regioninio parko teritoriją pateksiančios žemės savininkams žadama išmokėti kompensacijas už nuostolius, patirtus dėl ūkinės veiklos apribojimų. Kai kuriais atvejais gali būti siūloma privačią žemę išpirkti.

Lietuvoje iš viso yra 30 regioninių parkų ir penki nacionaliniai parkai. Bendrai saugomos teritorijos užima 18,3 proc. viso šalies ploto.