Valdantieji susipliekė dėl paramos Ukrainai su konservatoriais šie įžvelgia manipuliacijas

Valdantieji susipliekė dėl paramos Ukrainai su konservatoriais šie įžvelgia manipuliacijas
Šiauliai
Šiaulių miesto tarybos posėdis. | A.Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.
Mindaugas Laurinaitis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių miesto savivaldybės taryba paskyrė finansinę paramą draugaujančiam miestui Ukrainoje. Tačiau balsuojant dėl biudžeto pakeitimo, opozicijoje esantys politikai susilaikė. Meras ir jo bendražygiai valdančiojoje daugumo apkaltino kolegas konservatorius pramušus dugną. Šie pareikalavo nemanipuliuoti faktais. Valdančiųjų priekaištų kliuvo ir žurnalistams.

Paskutiniame Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdyje gruodžio 1 d. buvo balsuojama dėl biudžeto pakeitimų. Gauta daugiau nei planuota pajamų, todėl lėšos paskirstytos įvairioms programoms. Biudžete taip pat paskirta parama draugaujančiam miestui Ukrainoje.

Balsuojant dėl biudžeto pakeitimų, opozicijoje esantys trys konservatorių ir vienas socialdemokratų Tarybos nariai susilaikė. Replikos teise posėdžiui pirmininkavęs meras Artūras Visockas pareiškė, kad kai kurie Tarybos nariai nepalaiko Ukrainos.

„Lengvai replikos teise norėčiau atkreipti dėmesį, kad praėjusiame Tarybos posėdyje visa Taryba balsavo už paramą Ukrainai. Man atrodo, buvo 100 tūkst. Eur per „Raudonąjį Kryžių“. Šiandien ta parama realiai realizavosi per strateginį biudžetą. Tai vis tiek sugebėjo kai kurie Tarybos nariai nebalsuoti, tai yra susilaikyti ir neskirti tų pinigų, kuriuos tarsi reikėtų skirti“, – po balsavimo replikavo meras Artūras Visockas.

Į tai iš karto posėdyje sureagavo konservatorius Martynas Šiurkus, kuris paprašė mero nemanipuliuoti informacija.

„Ponas mere, nemanipuliuokite sąvokomis, prašau. Tokios galimybės balsuoti už atskirus projektus, deja, mes neturime. Tai mes pasirenkame, ar ne? Mes balsavome už sprendimą skirti paramą ukrainiečiams. Tas sprendimas nesikeičia. Tai Jūs neišvedinėkite čia kažkokių sąmokslo teorijų, kur labai gerai tą ir mokate“, – atkirto Martynas Šiurkus.

„Na taip, tikros lėšos priimtos šiandien. Ir jūs susilaikėt. Kas būtent taip ir yra“, – diskusiją užbaigė meras Artūras Visockas ir perėjo prie kito klausimo svarstymo.

Auklėjo politikus ir žiniasklaidą

Praėjus savaitei nuo posėdžio, socialiniame tinkle prie šio klausimo grįžo mero Artūro Visocko vienas iš aktyviausių bendražygių, Tarybos narys, buvęs konservatorius Gintautas Lukošaitis, kuris savo paskyroje pasidalino balsavimo protokolu ir ekrano nuotraukomis. Ir parašė, kad konservatoriai pramušė dvigubą dugną, įraše pažymėdamas įvairius įtakingus TS-LKD partijos narius, taip pat žiniasklaidos atstovus ir pilietiškus šiauliečius. (Kalba netaisyta.)

„Noriu paklausti kiek dugnų galima pramušti? Balsuojii vienu sprendimu už tai jog reikia skirti Ukrainai 100.000 eurų, bet kai reikia patvirtinti šį faktą biudžeto eilutėje balsuoji prieš! Tokią dvigubo dugno veikimo techniką demonstruoja TS-LKD Šiauliuose...! Žiniai Jonas Novogreckis  Eligijus Stugys  TS-LKD skyrius Šiauliai , Saudargas Paulius  Audronius Ažubalis Artūras Visockas   Gintaras Šiuparys Mindaugas Laurinaitis Laurynas Kasčiūnas  Antanas Silius  Vigmantas Butkus Arymantas Klapatauskas“, – rašė Gintautas Lukošaitis.

Komentaruose Tarybos nariui buvo priminta, kad balsuojant susilaikė ne tik konservatoriai, tačiau šį faktą politikas kažkodėl nutylėjo. Taip pat buvo paprašyta liautis auklėti žiniasklaidą. Į ką politikas sureagavo insinuacijomis, kad galbūt žurnalistai tyčia užmerkia akis prieš kai kuriuos politikus ar partijas, nes galbūt gauna užsakymų ir apmokėjimų.

Kai kuriems komentatoriams susidarė įspūdis, kad toks valdančiosios daugumos atstovo protrūkis socialiniame tinkle įtartinai sutapo su dangaus kūnų išsidėstymu (gruodžio 8 d. stojo pilnatis) ir faktu, kad žiniasklaida diena prieš parašė apie teisėsaugos tyrimą ir pareikštus įtarimus Šiaulių merui Artūrui Visockui.

Tyrimą vykdo Europolas, tačiau kalbėdamas su žurnalistais, meras davė suprasti, kad persekiojimą jaučia kelis metus. Iš ko, neįvardino, tačiau ne paslaptis, kad ilgą laiką mero ir šalies valdžioje esančių konservatorių santykiai nėra patys geriausi.

Dūmų uždanga

Pasak Martyno Šiurkaus, tokiais pareiškimais mero bendražygiai stengiasi nukreipti dėmesį nuo kilusio skandalo teisėsaugos vykdomame tyrime dėl Europos Sąjungos finansuojamo projekto ir pareikštų įtarimų merui Artūrui Visockui.

„Čia siekia nukreipti dėmesį nuo visų įtarimų merui ir yra gryna manipuliacija. Juk galėjo padaryti atskirus balsavimus, bet sudėjo viską į vieną, kartu sau naudingus perskirstymus, už kuriuos mes balsuoti tiesiog negalėjome. Jeigu taip nori skirti paramą, kaip čia yra, kad Šiauliai iš visų didžiųjų miestų atvykstantiems karo pabėgėliams skiria mažiausiai? Iš verslo irgi meras paėmė pinigus, išmokėjo šiauliečiams, tuo tarpu ukrainiečiams šventiniam stalui po 30 eurų tik paskyrė. Savaime suprantama, juk rinkimuose šie ukrainiečiai nebalsuos“, – portalui Etaplius.lt komentavo Martynas Šiurkus.

Remiantis viešai prieinamais duomenimis, vidutiniškai vienam asmeniui Klaipėdos miesto savivaldybė skiria 267 Eur, Vilniaus miesto – 256 Eur, Šiaulių miesto – 156 Eur. Tokios sumos buvo patvirtintos savivaldybių tarybų dar karo pradžioje, kaip socialinė parama nuo karo bėgantiems ukrainiečiams.

Su panašia pozicija sutiko ir Jonas Bartkus, kuris taip pat susilaikė balsuodamas dėl biudžeto gruodžio 1 d. posėdyje, tačiau ankstesniame Tarybos posėdyje palaikė humanitarinės paramos skyrimą Ukrainos miestui.

Papildyta 14:05 val.

Kaip portalui Etaplius.lt teigė dėl biudžeto pakeitimų susilaikęs socialdemokratas Edvardas Žakaris, pakeitimų projekte buvo įtraukta pakeitimų, kuriems nepritarė.

„Ne vieną kadenciją prašoma sutvarkyti biudžetą taip, kad Tarybos nariai galėtų palaikyti sprendimus, kuriems pritaria, ir susilaikyti ar nepritarti tiems, kurių nepalaiko, tačiau biudžeto projektas visada teikiamas viename sprendimo projekte. Ne kartą kreipiausi į Savivaldybės administraciją, prašydamas įtraukti lėšų skyrimą tikrai svarbiems dalykams, tačiau nesu gavęs teigiamo atsakymo. Manau, kad nuolat kritikuoti opozicijos sprendimus yra patogu, nes tuomet nereikia atsakyti į sau nepatogius klausimus. Tame pačiame gruodžio 1d. posėdyje buvo svarstomas ir Arenos koncesijos klausimas. Kodėl miesto meras nekalba apie tai, kaip bus kompensuojami didžiuliai biudžeto nuostoliai dėl arenos konsecijos ir kaip bus įvertinti tuos nuostolius padarę asmenys“, – komentavo Edvardas Žakaris.