Kultūra | 6 MIN.

Ten, kur susitinka žodis, muzika ir dailė

Richardas Jakutis
2023 m. spalio 15 d. 18:19
369810428_888518906232798_8459094046214006056_n copy

Šiaulių kultūros centras „Laiptų galerija“ jau tuoj įžengs į suremontuotas patalpas. Tiesa, vykstant remontams, laiptiečiai savo veiklos nenutraukė: Zubovų rūmuose, Šiaulių dramos teatre, „Polifonijos“ salėje, miesto bažnyčiose vyko plenerai, festivaliai, parodos, muzikiniai ir literatūriniai vakarai. Per 31 gyvavimo metus „Laiptų galerija“ mieste ir Respublikoje išsikovojo savo vietą po saule, ką galima tiesiog pavadinti „Laiptų galerijos“ fenomenu.

Spalio 26 d. „Laiptų galerija“ pristatys šių metų festivalyje-plenere „Šiaulių Monmartro Respublika“ nutapytų paveikslų katalogą ir įvyks šių darbų paroda. Tiesa, jau sudarinėjami būsimų festivalių-plenerų „Šiaulių Monmartro Respublika“ dalyvių sąrašai, kur, be mūsų miesto dailininkų, žymiausių Lietuvos kūrėjų, dalyvaus ir daug svečių iš užsienio valstybių. Ypač glaudžius ryšius „Laiptų galerija“ palaikys su Latvijos menininkais ne tik „Monmartro Respublikoje“, bet ir kiekvienais metais lapkričio 18 d., rengdama kaimynų menininkų parodas, skirtas Latvijos nepriklausomybės dienai. Pradedamas bendradarbiavimas su didžiausia Latvijos koncertine organizacija „Latvijas koncerti“, todėl svečiuose sulauksime ir daug puikių muzikinių kolektyvų iš kaimyninės Respublikos.

Šiaulių Monmartro Respublikos“ festivaly-je-plenere be galo daug norinčiųjų dalyvauti, tad kitais metais 22-ajame plenere jau susirinko 30 dalyvių būrys. Nėra Lietuvoje kito tokio plenero su tiek dalyvių, tarp kurių ne vienas VDA dėstytojas, profesorius. Dailininkų kūrybą stebės menotyrininkai, kurie nėra kažkokie teisėjai, bet tampa dailininkui draugais ir gali draugiškai patarti, paanalizuoti.

2024-aisiais pagrindinė plenero paroda – mūsų dailės grando Vinco Kisarausko. Plenere dalyvaus ir dailininko dukra, taip pat dailininkė Aistė Kisarauskaitė. Tiesa, jau numatytos ir 2025 bei 2026 metų šio festivalio-plenero pagrindinės parodos: 2025 m. – Augustino Savicko, 2026 m. – Algio Skačkausko. Rašau pagrindinės, nes plenero metu vyksta ne viena dailininko, dalyvaujančio plenere, paroda.

2024 m. (tiesa, parodų planai žengia į 2025, 2026 ir dar tolimesnius metus) jau numatytos visų pagrindinių vis dar aktyviai kuriančių, bet jau, galima drąsiai tarti, lietuvių dailės klasikų parodos. Kai prisikalbinome dailininkę Eglę Velaniškytę surengti parodą, ji rodė naujausius savo darbus. Prieš keletą dienų paskambino, jog jai „Laiptuose“ taip patikę, kad norėtų surengti čia savo kūrinių retrospektyvą.

Laukiama irgi jau ne pirmoji tapytojo bei restauratoriaus, dailės akademijos profesoriaus Gintaro Palemono Janonio paroda. 1997 m. kaip restauratorius jis stažavosi Florencijoje, todėl negali nepastebėti, kad restauracijos įgūdžiai persipina ir tapyboje, kur vyrauja interjerai, interjerų detalės, figūrinės kompozicijos. Net daugelyje peizažų dominuoja klasikiniai pastatai ar jų detalės, net minimalistiniuose darbuose žaviesi lakiomis kolonų ar vazų su gėlėmis formomis.

 

O ką jau bekalbėti apie Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Šarūno Saukos parodas. 2024 m. bus jau šeštoji. Žinia, nė vienoje galerijoje tiek daug šio tapytojo parodų dar nėra buvę, o 2009 m. rodytas jo paveikslas, skirtas Lietuvos tūkstantmečiui, iš „Laiptų galerijos“ iškeliavo tiesiai į prezidentūrą. Be to, niekur kitur šis paveikslas ir nebuvo parodytas. Be abejo, dėl šio tapytojo parodų turime dėkoti puikiam „Laiptų galerijos“ mecenatui, Šiaulių garbės piliečiui, Lietuvos kolekcininkų asociacijos prezidentui Edmundui Armoškai, savo kolekcijoje turinčiam daug Š. Saukos kūrinių.

Kitąmet „Laiptų galerijos“ scenoje išsilankstys didžiulis dailininko paveikslas „Pragaras“, kurį atsigabenti į Šiaulius padės Valdovų rūmų specialus transportas. Tiesa, „Laiptų galerija“ susibičiuliavo veik su visais pagrindiniais Lietuvos kolekcininkais, kurie pasitiki ir pažadėjo skolinti savo kolekcijų darbus parodoms Šiauliuose. O kolekcininkų fonduose daug reikšmingų lietuvių dailininkų kūrinių, kurių kitur neišvysi. Su Lietuvos kolekcininkais sutarta ir dėl mūsų klasikų Sofijos Veiverytės, Kazės Zimblytės, Jono Švažo, Antano Gudaičio, Viktoro Vizgirdos, Antano Martinaičio, Silvestro Džiaukšto, Kazio Varnelio ir kitų parodų.

O dar šiais metais – gruodžio 14 d. – „Laiptų galerija“ pakvies į populiaraus tapytojo Vytauto Tomaševičiaus parodą. Nuo 1996 metų jį žinome kaip kino filmų dailininką, 2000 m. kūrusį dekoracijas filmui „Nenugalimasis“ (rež. Werneris Herzogas). Vėliau dailininkas atsidėjo tapybai ir 2008 metais apdovanotas I Baltijos dailės bienalės laureato diplomu, 2019 metais Tokijuje „Art Olympia“ konkurse apdovanotas prizu „Už meistrystę“. Dailininkui atstovauja Paryžiaus galerija „Geraldine Banier“.

Dėl parodų sutarta ir su mūsų miesto dailininkais. Štai ypač lauksime keramikų, nes mieste jų puikių turime ir pakovosime, kad ne tik Panevėžys būtų vadinamas keramikų sostine. Lauks begalė edukacinių užsiėmimų, nepamiršti bus ir patys jauniausieji. Vyks Juliaus Janonio gimnazijos dailės studijos „Koloritas“, Dainų progimnazijos naujųjų medijų mokyklos ir kitos moksleivių bei gimnazistų parodos.

Su teisėju, Teismų istorijos muziejaus įkūrėju Alfredu Vilbiku aptarta, kad jis patalkins Pelikso Bugailiškio name, kuriame darbuojasi „Laiptų galerijos“ administracija, įkurti šio iškilaus šiauliečio teisininko muziejų. „Laiptų galerijos“ žmonėms labai svarbu šį namą atgaivinti, kad jame galėtų lankytis šiauliečiai ir miesto svečiai.

Visi „Laiptų galerijos“ lankytojai džiaugiasi, kai paveikslų apsupty skamba muzika, vyksta literatūros vakarai – žodis, muzika ir dailė susijungia, vienas kitą papildydami. 2024-uosius pradėsime literatūriniu vakaru, kuriame aktorė Emilija Latėnaitė skaitys Antano Miškinio eiles, o jos tėtis aktorius Algirdas Latėnas – Antano Strazdo. O dar šiais metais, gruodžio 7 d., atidarant kasmetę miniatiūrų parodą „Jau atvažiuoja šv. Kalėda“, laukiame aktoriaus Rolando Kazlo, gruodžio 17 d. multiinstrumentalistas Saulius Petreikis su draugais pristatys naują savo plokštelę (didžiulis jo orkestro pasirodymas įvyks ir 2024 m. Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną) ir, be abejo, šiais ir kitais metais lauks begalė kamerinės muzikos vakarų. Užmegzti ryšiai su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, tęsiama draugystė su Valstybiniu Vilniaus kvartetu, M. K. Čiurlionio kvartetu (su pastaruoju ir akordeonininku Tadu Motiečiumi bei solistu Andriumi Apšega palydėsime šiuos metus), Lietuvos kameriniu orkestru, vokaliniu ansambliu „Jazz Island“ (vad. Artūras Novikas) bei „Quorum“ ir daug kitų kolektyvų.


Radviliškis
Žiemos varymo reidas Radviliškyje: kai miestas triukšmu budina pavasarį
Vasario 17 d. Radviliškyje Užgavėnės atėjo ne tyliai, o su dūzgiančia, barškančia ir juoką nešančia persirengėlių eisena – Žiemos varymo reidu. Miesto gatvėmis išsiruošė visa šelmiška kompanija: Velnias, Laumė, Giltinė, Gervė, Ožys, Kanapinis, Lašininis ir, žinoma, Morė – paskutines šaltas dienas skaičiuojanti „žiemos karalienė“, kurią visi nori palydėti lauk. Pavasaris buvo budinamas ne vienoje vietoje, o per visą miestą – nuo darželių kiemų iki aikštės, nuo įstaigų iki atsitiktinai sutiktų praeivių. Tai ir yra gražiausia: Užgavėnės išnešamos „į žmones“, o ne paliekamos vien scenoje.
Kultūra | 3 MIN.
0
Radviliškis
Radviliškyje – įrankių ir degalų vagystės
Kriminalai | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Ketvirtadienis ir penktadienis dar bus pakankamai šalti ir žiemiški, o štai šeštadienį kai kur nedrąsiai pasirodys ir pavasario ženklai.
Lietuva | 2 MIN.
0
Santykių ir romantikos pasaulyje kai kurie vyrai pasižymi ypatingu žavesiu ir gebėjimu aktyviai domėtis priešinga lytimi. Astrologija teigia, kad tam tikri Zodiako ženklai yra ypač linkę į romantišką flirtą ir moterų dėmesį. Šie vyrai yra tikri sijonų medžiotojai, ir sunku juos pavadinti abejingais moterų žavesiui.
Lietuva | 3 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Slovakijos ministras pirmininkas trečiadienį pagrasino nutraukti avarinį elektros energijos tiekimą Ukrainai, jei kaimyninė šalis neatnaujins naftotiekio, kuriuo rusiška nafta tiekiama į Slovakiją ir Vengriją, darbo.
Pasaulis | 3 MIN.
0
„Elme Messer“ Baltijos vyrų tinklinio čempionate prasidėjo atkrintamosios varžybos. Savo padėtį kovoje dėl vietos pusfinalyje apsisunkino Šiaulių „Elgos-Grafaitės-S-Sporto“ komanda.
Sportas | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Ketvirtadienis ir penktadienis dar bus pakankamai šalti ir žiemiški, o štai šeštadienį kai kur nedrąsiai pasirodys ir pavasario ženklai.
Lietuva | 2 MIN.
0
Ar įmanoma iš anksto atpažinti hitą? Kur baigiasi įkvėpimas ir prasideda plagiatas? Ar dirbtinis intelektas jau keičia muzikos kūrimo taisykles? Apie tai ir kitus svarbius dalykus trečiajame tinklalaidės „Pokalbiai Autorių namų virtuvėje“ epizode kalbėjosi dainų autorė, LATGA tarybos narė Ieva Narkutė bei du iš penkių M.A.M.A. apdovanojimuose nominuotų muzikos autorių – Paulius Jasiūnas ir Faustas Venckus.
Lietuva | 7 MIN.
0

Akmenė
Radviliškis
Akmenės rajono savivaldybės taryba patvirtino 2026–2028 metų biudžetą. Kitais metais rajono finansai planuojami solidūs – bendra 2026 metų asignavimų suma sieks 80,27 mln. eurų.
Politika | 3 MIN.
0
Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis į pasitarimą pakvietė visų rajono savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovus bei seniūnijų seniūnus.
Politika | 3 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
Slovakijos ministras pirmininkas trečiadienį pagrasino nutraukti avarinį elektros energijos tiekimą Ukrainai, jei kaimyninė šalis neatnaujins naftotiekio, kuriuo rusiška nafta tiekiama į Slovakiją ir Vengriją, darbo.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad Kyjivas įveda sankcijas Baltarusijos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai. Tai jis pranešė „Telegram“ kanale.
Pasaulis | 2 MIN.
1


Šiauliai
Akmenė
Nors Šiauliuose per 2025-uosius būsto kainos augo 11 proc., o šių metų pradžia išlaiko aktyvumą, jau vasarą ar rudenį rinka turėtų stabilizuotis, prognozuoja NT paslaugų bendrovė „Ober-Haus“.
Verslas | 4 MIN.
0
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ prie tinklo prijungė Akmenės rajone statomą vėjo elektrinių parką, kurio įrengtoji galia siekia 105,84 megavatų (MW), o leistina generuoti galia – 100 MW.
Verslas | 2 MIN.
0

Radviliškis
Radviliškis
Vasario vidurys – itin aktyvus Radviliškio policijos pareigūnams. Vasario 18-tosios policijos suvestinėse – ir du vagysčių atvejai.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Pastarosiomis dienomis vėl padaugėjo atvejų, kai policija fiksuoja smurtą prieš nepilnamečius. Tokia istorija pasikartojo ir Radviliškyje.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiandien popiet kelyje Šiauliai-Kelmė, ties Bubiais, užsiliepsnojo vilkikas. Ugniagesiams malšinant gaisrą, eismas vyko viena juosta.
Gatvė | 2 MIN.
0
Eismo spūstys kone iki Kairių ar net dar toliau. Tokia situacija susidarė kelyje, jungiančiame Šiaulius ir Radviliškį. Laimė, kad eismą laikinai sustabdė sustabdė ne avarija, o šiandien tokiomis oro sąlygomis dažna situacija – vilkiko įstrigimas dėl slidžios kelio dangos.
Gatvė | 2 MIN.
1
Lietuva
Trakai
Pastaruoju metu vyraujantys orai vairuotojams kelia papildomų iššūkių – lietų ir lijundrą keičia staigūs šalčiai, o po jų automobiliai per trumpą laiką pasidengia storu, sunkiai pašalinamu ledo sluoksniu. Toks apledėjimas ne tik sutrikdo kelionę, bet ir gali atnešti papildomais nuostolių.
Gatvė | 4 MIN.
0
Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmai panaikino Kultūros paveldo departamento (KPD) Vilniaus teritorinio skyriaus nutarimą, susijusį su Karaimų gatvėje įrengtu atitvaru ir kitomis eismo reguliavimo priemonėmis. Po pakartotinio bylos nagrinėjimo KPD administracinę bylą Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorei Dovilei Daudaitei nutraukė, nenustačius administracinio nusižengimo.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
„Elme Messer“ Baltijos vyrų tinklinio čempionate prasidėjo atkrintamosios varžybos. Savo padėtį kovoje dėl vietos pusfinalyje apsisunkino Šiaulių „Elgos-Grafaitės-S-Sporto“ komanda.
Sportas | 4 MIN.
0
Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, vasario 15 dieną, Lietuvos kiokušin karatė federacija (LKKF) Vilniuje suorganizavo šalies jaunių (J18) ir suaugusių čempionatą. Į stipriausias varžybas metuose susirinko 214 pajėgiausių sportininkų varžytis kata (nekontaktinių kovų) ir kumite (kontaktinių kovų) rungtyse. Varžybų tikslas – išsiaiškinti pajėgiausius sportininkus ir suformuoti Lietuvos rinktinę, kuri vyks į Sekartvelą gegužės 9–10 dienomis kovoti Europos kiokušin karatė čempionate.
Sportas | 3 MIN.
0


Radviliškis
Šiauliai
Vasario 17 d. Radviliškyje Užgavėnės atėjo ne tyliai, o su dūzgiančia, barškančia ir juoką nešančia persirengėlių eisena – Žiemos varymo reidu. Miesto gatvėmis išsiruošė visa šelmiška kompanija: Velnias, Laumė, Giltinė, Gervė, Ožys, Kanapinis, Lašininis ir, žinoma, Morė – paskutines šaltas dienas skaičiuojanti „žiemos karalienė“, kurią visi nori palydėti lauk. Pavasaris buvo budinamas ne vienoje vietoje, o per visą miestą – nuo darželių kiemų iki aikštės, nuo įstaigų iki atsitiktinai sutiktų praeivių. Tai ir yra gražiausia: Užgavėnės išnešamos „į žmones“, o ne paliekamos vien scenoje.
Kultūra | 3 MIN.
0
Šiauliuose apsilankęs akcijos sumanytojas ir koordinatorius, sambūrio „Gerumo ąžuolas“ viceprezidentas Juozas Dainelis pakvietė merą Artūrą Visocką į Valdo Adamkaus šimtajam jubiliejui skirtą iniciatyvą. Nacionalinio miškasodžio metu Šakių rajone, Šilagiryje bus sodinamas Prezidento Valdo Adamkaus šimtmečiui skirtas Santarvės ąžuolynas.
Veidai | 3 MIN.
0
Akmenė
Šiauliai
Savivaldybės jaunimo reikalų taryba, kaip ir kasmet, taip ir šių metų pradžioje inicijavo savivaldybės jaunimo, su jaunimu dirbančių organizacijų ir neformalių jaunimo grupių atstovų susitikimą.
Jaunimas | 3 MIN.
0
Roko grupės BIX būgnininkas, kompozitorius ir tarpdisciplininių projektų autorius šiaulietis Gintautas Gascevičius pristato naują kūrinį – mistinį romaną „Ka ir Ba“, kuriame realus miestas egzistuoja greta kitos, paralelinės tikrovės.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Bioklimatinės aliuminio pergolos per pastaruosius metus tapo vienu geidžiamiausių sprendimų terasoms Lietuvoje. Tai nebėra nišinis ar tik prabangos segmentui skirtas produktas. Vis dažniau jos pasirenkamos tiek naujos statybos namuose, tiek renovuojant senesnes terasas. Tokį populiarumą lemia ne viena priežastis, o visuma labai praktiškų privalumų, kurie ypač aktualūs mūsų klimatui.
Namai | 5 MIN.
0
Kai varžtas neprisisuka, slysta antgalis arba ranka pavargsta po kelių minučių darbo – dažniausiai problema ne technikoje, o netinkamai pasirinktuose įrankiuose. Atsuktuvai atrodo paprasti, tačiau realybėje jie labai skiriasi savo forma, metalo kokybe, ergonomika ir paskirtimi. Net patyrę meistrai dažnai turi kelis skirtingus modelius, nes vieno universalaus sprendimo tiesiog nėra.
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Trakai
Ar įmanoma iš anksto atpažinti hitą? Kur baigiasi įkvėpimas ir prasideda plagiatas? Ar dirbtinis intelektas jau keičia muzikos kūrimo taisykles? Apie tai ir kitus svarbius dalykus trečiajame tinklalaidės „Pokalbiai Autorių namų virtuvėje“ epizode kalbėjosi dainų autorė, LATGA tarybos narė Ieva Narkutė bei du iš penkių M.A.M.A. apdovanojimuose nominuotų muzikos autorių – Paulius Jasiūnas ir Faustas Venckus.
Veidai | 7 MIN.
0
Vasario 14-ąją Trakuose vykusi Užgavėnių šventė šiemet buvo pažymėta ne tik tradicijomis, bet ir išskirtiniu pasiekimu. Trakietis Viačeslavas Filipovičius pasiekė naują Lietuvos grūdinimosi – buvimo lede – rekordą. Jis lede išbuvo 1 valandą ir 21 sekundę ir ženkliai pagerino ankstesnį rekordą, kuris siekė 45 minutes ir 4 sekundes.
Veidai | 4 MIN.
1


Lietuva
Kaunas
Santykių ir romantikos pasaulyje kai kurie vyrai pasižymi ypatingu žavesiu ir gebėjimu aktyviai domėtis priešinga lytimi. Astrologija teigia, kad tam tikri Zodiako ženklai yra ypač linkę į romantišką flirtą ir moterų dėmesį. Šie vyrai yra tikri sijonų medžiotojai, ir sunku juos pavadinti abejingais moterų žavesiui.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Šią savaitę Kaunas taps Lietuvos muzikos industrijos sostine.
Laisvalaikis | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Santykių ir romantikos pasaulyje kai kurie vyrai pasižymi ypatingu žavesiu ir gebėjimu aktyviai domėtis priešinga lytimi. Astrologija teigia, kad tam tikri Zodiako ženklai yra ypač linkę į romantišką flirtą ir moterų dėmesį. Šie vyrai yra tikri sijonų medžiotojai, ir sunku juos pavadinti abejingais moterų žavesiui.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Vasario 18-oji – Pelenų diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Nors žiema šiemet – itin graži, tačiau šalta ir ne vienam jau prailgusi, kai ima stigti ir ūpo, ir vitaminų kūnui. Tačiau nebūtina laukti, kol nutirps sniego kalnai – vasario mėnesį galima ne tik rinktis traškių šviežių gėrybių parduotuvėje, bet ir pačiam pigiai užsiauginti vitaminų ant palangės, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Virtuvė | 6 MIN.
0
Pilnas pirkinių krepšelis ir spalvingos daržovių atsargos namuose – tai puiki pradžia ruošiant gardžius bei sveikus patiekalus. Tam, kad šiuo šviežumu namuose džiaugtis būtų galima kuo ilgiau, tereikia kelių paprastų, bet sumanių produktų išdėstymo triukų – tai ne tik padeda prailginti produktų galiojimo laiką, sutaupyti pinigų, bet ir sumažinti maisto atliekų kiekį. Kadangi didžioji dalis maisto atliekų susidaro būtent gyventojų namuose, žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ dalijasi naudingais patarimais, kaip teisingai laikyti maistą šaldytuve ir virtuvės spintelėse.
Virtuvė | 6 MIN.
0