,,Monmartras“  Šiauliuose baigėsi. Tegyvuoja „Monmartras“!

popietė
Šiauliai
Kultūros popietė su dailininkais. Dariaus Ančerevičiaus nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Laiptų galerija

Į trečią dešimtmetį įkopęs festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“, vienas iš prestižinių miesto renginių, vykdo išskirtinę veiklą – dailė jungiama su profesionalia muzika. Beveik kasdien po rimto darbo plenere vyksta kamerinės muzikos koncertai, susitikimai, diskusijos. Ta monmartriška dvasia, bendravimas su visuomene įvairiomis meno formomis yra išskirtinis šito renginio bruožas.

Meistriškumo pamoka 

„Monmartro“ antroji diena prasidėjo Zubovų rūmuose.  Pirmieji čia apsilankyti skubėjo buvę Šiaulių menų fakulteto profesoriai, dėstytojai, studentai. Ypatinga patirtis prisiliesti prie apšiurusių sienų, tebesaugančių studentiškus prisiminimus, kūrybines viltis. Keistas graudulys stingdo žodžius, norisi patikėti, kad tuoj tuoj nusileis laiptais dešimtmečius snaudusios mūzos. O gal tikrai dailininkų teptukų krebždesys jas pažadins, nes auditorijose prasideda pleneras šiek tiek simboliška tema: „Juoda-balta ir kitos spalvos“. Gal jauki rūmų aplinka, Zubovų parko pavėsis suteiks dailininkams kūrybinės laisvės, pozityvių emocijų. 

Unikalią garsiojo Lietuvos koloristo (spalvininko) Rimo Bičiūno parodą „Kaitra“ (antra dalis) pristatė menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė. Ji vedė „Master class“– meistriškumo pamoką „Rimas Bičiūnas ir jo kūryba“.

Menotyrininkė pabrėžė R. Bičiūno paveikslų šventiškumą, individualią spalvinę raišką. Savo įžvalgomis prisidėjo tapytojo bičiulis, menotyrininkas, teatro meno ekspertas, Kijevo universiteto profesorius Valerijus Panasiukas. Jo teigimu, R. Bičiūno tapyba laisva nuo tikroviškumo, nuo gamtos, tokia būties pilnatvė, gyvenimo džiaugsmas jo kūrinius tarsi „rimuoja“ su vaikų piešiniais, leidžia R. Bičiūnui sėkmingai skleisti savo talentą įvairiuose dailės žanruose.

Parodos autorius atsakė į klausimus apie savo kūrybos principus, kalbėjo, kad meistrystės mokomasi dešimtmečius. Talentas, meistrystė, pagarba tradicijai, novatoriškumas, spalvinės raiškos subtilybės – pokalbyje atskleista šiek tiek kūrybos paslapčių, bet liko dar daugiau nežinomųjų. 

Tradicija – koncertas Šv. Jurgio bažnyčioje

Šiauliečiai jau įprato, kad „Šiaulių Monmartras“ kasmet vieną koncertą surengia Šiaulių Šv. Jurgio bažnyčioje (klebonas dr. Saulius Matulis). Šį vakarą  koncertavo Čiurlionio kvartetas ir solistas (baritonas) Andrius Apšega. Šventovės erdvėse ypatingai skambėjo F. Mendelssohno,  F. Händelio,  G. Sollimos muzika, ašaras spaudė lietuviškos S. Šimkaus, A. Raudonikio, G. Kuprevičiaus dainos. Kai profesionalumas susilieja su nuoširdumu, pagarba klausytojui, muzika sujaudina kiekvieną. 

Antroji festivalio diena buvo prasminga. Mieste jaučiamas  sujudimas, ypač gyva Aušros alėjoje, nes žmonės lanko parodas, knieti ir dailininkus susitikti. Padedant menotyrininkams apžvelgta tapytojo Rimo Zigmo Bičiūno kūryba, diskutuota apie spalvinę raišką, tradicijos ir modernumo santykį mene.

Įsibėgėjo pleneras „Juoda balta ir kitos spalvos“, kuriame dirba menininkai iš Šiaulių, Kauno, Vilniaus, Latvijos, Ukrainos, Nyderlandų. Vakarinis koncertas sielą sušildė, nuteikė refleksijai.

„Monmartras“ Kelmėje

„Šiaulių Monmartro Respublika“ – ne tiek vieta, kiek šventinė būsena. Jau keli metai, kai festivalio dalyviai lankosi aplinkiniuose rajonuose. Ketvirtadienis buvo skirtas Kelmei. Kultūros centro J. Liaudansko galerijoje pristatyta Ričardo Bartkevičiaus dailės paroda,  Liuteronų evangelikų bažnyčioje koncertavo Čiurlionio kvartetas su soliste Dovile Kazonaite.

Gamtos siurprizai – smarki liūtis šventės nesugadino. Kelmiškiams liko įdomi, šiandienos aktualijas atspindinti paroda, o  koncertas paliko neišdildomą įspūdį. Nustebę net patys atlikėjai – šventovės aura ar akustika juos šitaip paveikė.

Įspūdingi kamerinės muzikos koncertai

Penktadienis, ketvirtoji festivalio diena, gal viena iš darbingiausių. Plenero pats įkarštis, drobėse ryškėja dailininkų vizijos ir sumanymai. „Juoda- balta ir kitos spalvos“ – gana abstrakti tema, kiekvienas plenero dalyvis laisvas interpretuoti savaip. Vienus įkvepia  jaukus vaizdas už lango, kuris virsta spalvinga abstrakcija, kitus žavi pasakiškas naktinio miesto atspindys vandeny, treti perteikia karo Ukrainoje sukeltas emocijas.  Laukia be galo įdomus reginys, kai darbai bus baigti. 

Po įtempto darbo būtinas atokvėpis. Šiais metais „Monmartras“ parengė svečiams ir šiauliečiams ypatingą dovaną – kamerinės muzikos koncertą su pasaulinio garso muzikos virtuozais.

Šiauliuose grojo Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premijos laureatai – pasaulio muzikos elitui priklausantis violončelininkas Davidas Geringas ir pianistas Petras Geniušas, Valstybinio Vilniaus kvarteto primarija, viena meistriškiausių dabarties smuikininkių Dalia Kuznecovaitė. Nerandu žodžių perteikti emocijoms. Muzikai gal to ir nereikia. 

Jau daug metų gyvuoja tradicija, kad festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“ atsisveikina su Šiauliais Lietuvos kamerinio orkestro koncertu (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas  Sergejus Krylovas). Šeštadienio vakarą orkestrui dirigavo vienas ryškiausių jaunosios kartos dirigentų

Karolis Variakojis, solines partijas atliko smuikininkė Milda Kraujutaitytė, violončelininkas Deividas Dumčius. Skambėjo A. Vivaldžio, J. S. Bacho,  F. Latėno,  M. Brucho,  P. Warlocko,

W. A. Mozarto kūriniai. Sielą gaivinančios emocijos apgaubės visus klausytojus.

Kultūros popietė su dailininkais

Pleneras „Juoda-balta ir kitos spalvos“ baigėsi. Dailininkai, plušėję kelias dienas Zubovų rūmuose, pasirengę ataskaitai – susitikimui su lankytojais.

Tiesą pasakius, svečių netrūko ir kitomis festivalio dienomis, o dabar maga ne tik pamatyti plenero rezultatą (kiekvienas dailininkas nutapė po du paveikslus), bet galima ir patikusį kūrinį įsigyti. Įdomu ir po buvusio Dailės fakulteto auditorijas pasižvalgyti, atrasti ženklų, kad čia mokytasi piešimo, tapybos, grafikos, skulptūros paslapčių. 

Po įtempto darbo dailininkų laukė malonus atokvėpis Valstybiniame Šiaulių dramos teatre. Aktorius Juozas Bindokas jiems surengė ekskursiją su žaismingomis atrakcijomis.

Sekmadienį – išvyka į Joniškį, Todėl šis vakaras dar be atsisveikinimo liūdesio, klausant  puikios muzikos. 

Festivalis baigėsi, bet šventinė būsena dar tvyro ore. Spalio mėnesį vyks plenere sukurtų darbų paroda, katalogo pristatymas. Vėl susitiksime.

Rimo Bičiūno parodą „Kaitra“ dar galima bus lankyti  vieną savaitę iki rugpjūčio 11 d. Zubovų rūmuose.