PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 12 d. 13:50

Siūloma dar dvejiems metams atidėti centralizuotą priėmimą į švietimo įstaigas

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


283265

Siūloma dar kartą atidėti centralizuotą priėmimą į švietimo įstaigas – nuo 2024 metų iki 2026 metų sausio.

Tokią Švietimo įstatymo pataisą registravusi konservatorė, buvusi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Šiugždinienė sako, kad nuo kitų metų sausio dar nebus pasiruošta vykdyti centralizuotą priėmimą.

„Nukelti reikia, nes buvo labai vėlai įstatymo pakeitimai priimti, finansavimo nebuvo, šiuo metu jau gautas finansavimas, tiesiog nespėta padaryti kokybiškai tos sistemos, todėl reikia nukelti, kokybiškai parengti sistemą ir paleisti“, – BNS sakė J. Šiugždinienė.

Pagal dabartinę Švietimo įstatymo nuostatą, centralizuotas priėmimas į valstybines ir savivaldybių ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo mokyklas turėtų startuoti nuo 2024 metų sausio 1 dienos. Centralizuotas priėmimas kartą jau buvo nukeltas: tuomet planuota jį įdiegti nuo 2022 metų.

J. Šiugždinienė pažymi, kad centralizuotam priėmimui įdiegti reikia apie 3 mln. eurų, 2023 metais tokių lėšų biudžete numatyta nebuvo, tad tam skirtos europinės lėšos iš priemonių plano „Naujos kartos Lietuva“, tik neužteko laiko tinkamai pasirengti ir sukurti sistemą.

Vyriausybė centralizuotam priėmimui į darželius, mokyklas bei neformalųjį švietimą organizuoti nuo 2024 metų sausio steigia viešąją įstaigą „Mokausi Lietuvoje“.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija yra skelbusi, ši sistema visu pajėgumu galėtų pradėti veikti ne anksčiau kaip nuo 2025–2026 metų.

Priėmimas į mokyklas vyktų automatizuotai elektroniniu būdu per vieningą šios įstaigos administruojamą sistemą, mokiniai, vaikų tėvai prašymus priimti mokytis galėtų teikti per vieną platformą internetu.

Centralizuota ir automatizuota priėmimo sistema aprėptų visas – ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo, neformaliojo vaikų švietimo ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo – programas.

Į šią sistemą planuojama integruoti ir bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas bei profesinio mokymo įstaigas informacinės sistemos (BPIS) koordinavimą.

Šiuo metu centralizuotas priėmimas į švietimo įstaigas, kai prašymai registruojami savivaldybėse internetu, nėra privalomas, jį vykdo apie pusė šalies savivaldybių.