Seimo pirmininkė: sveikatos reforma nebuvo pakankamai paaiškinta tiems, kuriuos palies

čmilytė elta
Lietuva
ELTA nuotr.
Austėja Masiokaitė-Liubinienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Sveikatos reforma nebuvo pakankamai paaiškinta tiems, ką palies, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, vis dėlto ragindama nesieti jos su pasitaikančiais masiniais medikų išėjimais iš darbo.

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija praėjusią savaitę kreipėsi į šalies pareigūnus ragindama stabdyti sveikatos tinklo priežiūros reformą bei pradėti išsamų ir viešą jos svarstymą, atlikti įrodymais grįstą vertinimą. Valdantieji konservatoriai kritiką atmetė.

„Nei viena reforma nepraeina be pasipriešinimo, tai yra didelis sisteminis pokytis ir, matyt, tokiam pasikeitimui ministerija turi visų pirma pasiruošti savo argumentavimu, informacijos teikimu visų pirma tiems, kuriuos ta reforma palies, – LRT trečiadienį sakė Seimo pirmininkė. – Susidaro įspūdis, kad tai nebuvo pilnai padaryta ir ji aiškinama tada, kada jau yra pradėta, galbūt šiek tiek vėluojama.“

„Kodėl taip įvyko aš negaliu atsakyti, čia reikėtų klausti ministerijos, bet akivaizdu, kad reikia atsakymų, reikia informacijos“, – pridūrė ji.

Paskutiniu metu skirtingose sveikatos priežiūros įstaigose buvo pranešta apie vadovų bei medikų išėjimus iš darbo. Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kai kuriuos iš šių atvejų siejo su vykdoma reforma.

V. Čmilytė-Nielsen savo ruožtu ragino šių situacijų nepainioti.

„Tai, kad kyla klausimų, kyla nepasitenkinimo dėl pokyčių, tai yra, matyt, natūralu. Jo tikrai nereikėtų painioti su tais atskirais atvejais, kartais politinės konjunktūros padiktuotais, kuomet išeina ar keičiasi, tarkime, vadovybė ar išeina grupė medikų iš vienos ar kitos ligoninės. Nebūtinai tie dalykai yra susiję ir dažniausiai nėra“, – kalbėjo ji.

Sveikatos priežiūros reformą Seimas patvirtino pernai, ją įgyvendinus žadama teikti daugiau ambulatorinių paslaugų pacientų gyvenamoje vietoje ir mažinti hospitalizaciją.

Savivaldybėse bus kuriami nauji dariniai – sveikatos centrai, kurie rūpintųsi visuomenės sveikata, teiktų ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas, skubią medicinos pagalbą, dienos paslaugas, vidaus ligų stacionarines paslaugas, užsiimtų ilgalaike priežiūra.

Tačiau dalis savivaldybių ir pačių gydymo įstaigų teigia, jog pertvarka nėra paisoma iki šiol vykdytos gydymo įstaigų tinklo plėtros ir dėl to paslaugų kai kuriuose regionuose sumažės.