Seimas leido pusmečiu anksčiau drausti užsieniečių šeimų narių sveikatą

20180206_114221
Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Sniegė Balčiūnaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Skatinant į Lietuvą atvyti dirbti aukštos kvalifikacijos darbuotojus iš trečiųjų šalių, Seimas pusmečiu paankstino leidimą privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) drausti ir Lietuvoje dirbančių užsieniečių šeimų narius – tiek Europos Sąjungos (ES), tiek trečiųjų šalių piliečius.

Seimas PSD sistemą plėsti leido nuo 2024 metų liepos, o ne nuo 2025-ųjų sausio, kaip siūlė Vyriausybė.   

Seimas šią savaitę priėmė tokią Sveikatos draudimo įstatymo pataisą. Ji numato, kad PSD būtų draudžiami žmonės, gavę leidimą laikinai gyventi arba ES piliečio šeimos nario leidimo gyventi šalyje kortelę, kurie bus Lietuvos piliečių, apdraustų užsieniečių sutuoktiniai ar registruoti partneriai. 

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas aiškino, kad PSD mokėtojų sąrašą išplėtus nuo 2024-ųjų liepos, tam papildomai reikėtų apie 2 mln. eurų valstybės lėšų. 

„Sveikatos reikalų komitetas mano, kad toliau (nereikia – BNS) plėsti šitą „gyvulių ūkį“ (valstybės lėšomis draudžiamų asmenų – BNS), nes jau dabar dvidešimt kelios grupės žmonių turi lengvatas iš sveikatos draudimo“, – prieš balsavimą aiškino jis. 

Tuo metu premjerė Ingrida Šimonytė sukritikavo komiteto vadovo priekaištus, kad išplėtus PSD mokėtojų bazę valstybei teks mokėti už nepilnamečius ir nedirbančius asmenis. Anot jos, nauja tvarka nebūtinai reiškia, kad žmonės bus draudžiami valstybės lėšomis.  

„Šiek tiek nesmagu girdėti, kai kalba komiteto pirmininkas – jis daugiausiai kalba apie asmenis, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis, ir kalba apie privilegiją būti draustam valstybės lėšomis. (...) Galime daug spekuliuoti, kiek tų žmonių bus, kiek jų artimųjų ir nepilnamečių vaikų. (...) Gali būti, kad ten bus ir valstybės lėšomis draudžiamų, bet tai yra ne faktas, nes automatiškai toks pakeitimas nereiškia žmogaus draudimo valstybės lėšomis, kadangi draudžiamų valstybės lėšomis asmenų pagrindų niekas nesiūlo keisti“, – Seimo posėdyje kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, nauja tvarka gali įsigalioti ir pusmečiu anksčiau. 

„Valstietis“ Aurelijus Veryga stebėjosi valdžios uolumu rūpinantis užsieniečiais, o ne vietos gyventojų rūpesčiu.

„Šiek tiek stebina toks didelis susirūpinimas atvykusiais šalių piliečiais, jų artimaisiais, kai tuo tarpu savo piliečiais mes nelabai matome reikalą pasirūpinti. (...) Kai jau jiems viską užtikrinsime, tada galėsime pasirūpinti ir kitais“, – svarstė A. Veryga.  

2022 metais „Investuok Lietuvoje“ atlikta apklausa parodė, kad užsienio investuotojai prognozuoja, jog 20 proc. aukštos kvalifikacijos darbuotojų pasitrauks iš Lietuvos, nes jų sutuoktiniams neprieinamos medicinos paslaugos.