PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2024 m. Birželio 13 d. 11:06

Šakiuose varžysis geriausi elnių kviesliai

Šakiai

LEKA nuotr.

EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai


304615

Visai netrukus Pietvakarių Lietuvoje, Šakiuose, įvyks 9-asis elnių kvieslių čempionatas. Jo metu susirungs geriausi elnių šaukliai, kurie varžysis laukinių žvėrių viliojimo rungtyse, pasitelkiant vien balso gabumus bei jį sustiprinančius įrankius. Per rungtynes geriausiai elnio balsą atkartojantis dalyvis gaus ne tik apdovanojimą, bet ir pelnys kelialapį į visos Europos elnių kvieslių čempionatą.

Čempionatą sudaro trys viliojimo rungtys

Ilgametės Lietuvos elnių kvieslių asociacijos (LEKA) prezidentas Daivaras Rybakovas teigia, jog varžybų dalyviai savo įgūdžius demonstruos net trijose skirtingose rungtyse. Jų metu apie 20 šauklių naudos skirtingus balsus, siekiant paveikti elnių elgseną.

„Varžybų metu apie 20 kvieslių iš Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos demonstruos sugebėjimą vilioti trijų skirtingų kategorijų elnius: jaunus ir brandžius ieškančius patelių bei brandžius elnius su haremu. Kiekvienas dalyvis turės atlikti visas tris rungtis, jog pelnytų taškus“, – pasakoja D. Rybakovas.

Taip pat asociacijos prezidento teigimu, dalyvių įgūdžiai bus vertinami pagal tarptautinius reikalavimus: „Pasirodymai bus vertinami pagal Europos elnių kvieslių vertinimo taisykles. Rezultatai bus sumuojami šešiabalėje sistemoje, o maksimalus vienos rungties balų skaičius – 24 taškai“, – sako jis.

Elnius bando suvilioti trimis skirtingais būdais

D. Rybakovas pasakoja, jog laukinių elnių viliojimo procesas – viena sudėtingiausių užduočių medžiotojams. Dėl šios priežasties čempionato metu dalyviai pasitelkia ne tik savo balsą, bet ir specialius garsą stiprinančius įrankius, stengdamiesi patraukti žvėrių dėmesį.

„Skirtingai nuo stirnino ar lapės viliojimo vilbyne, elnio balsą medžiotojai turi pamėgdžioti patys, naudodami balsą stiprinančius įrankius. Dažniausiai dalyviai pasitelkia trimitus, pagamintus iš įvairių medžiagų, pavyzdžiui, kriauklių, kanalizacijos vamzdžių ar žibalinių lempų gaubtų. Visai nesvarbu, koks yra instrumento pagrindas, svarbiausia, kad medžiotojui jį būtų patogu naudoti. Žinoma, skirtingi balsą sustiprinantys įrankiai taip pat garantuoja ir įspūdingą, nepamirštamą reginį“, – dalijasi pašnekovas.

LEKA nuotr.

Ypatingos tylos ir disciplinos reikalaujančios varžybos

LEKA prezidentas pabrėžia, kad per varžybas privaloma laikytis svarbių kriterijų: aprangos kodo, tylos, griežtų laiko limitų. Kaip išskiria D. Rybakovas, šių aspektų nepaisymas dalyviui gali baigtis net diskvalifikavimu.

„Dalyviai pasirodymą pradeda kepurės kilstelėjimu. Vienai rungčiai kiekvienam šaukliui yra skiriama 1,20 min., o viršijus laiką – dalyvis diskvalifikuojamas. Varžybų metu žiūrovams griežtai draudžiama ploti ar kitaip palaikyti šauklius. Taip pat rungčių metu dalyviai privalo vilkėti tik atitinkamus drabužius, nes tai – viena svarbiausių taisyklių“, – pasakoja Lietuvos elnių asociacijos prezidentas.

Atsidėkoja ir žiūrovams

Be kita ko, pasibaigus čempionatui – vainikuojami 3 pirmąsias vietas užėmę dalyviai. Kaip pasakoja asociacijos prezidentas, pirmosios vietos nugalėtojas kartu su pergale gauna ir kelialapį į Europos varžytuves.

„Po varžybų tradiciškai yra apdovanojami trys laureatai, o pirmosios vietos nugalėtojas taip pat įpareigojamas atstovauti Lietuvą Europos čempionate. Žinoma, viena tradicijų yra ta, jog po varžybų nugalėtojai pasirenka vieną iš pasirinktų elnio kvietimo balsų, kurį skleidžiant atsidėkoja žiūrovams bei renginio organizatoriams“, – sako D. Rybakovas.

Lietuvos čempionatas vyks birželio viduryje

Elnių kvieslių čempionatas rengiamas šių metų birželio 15 dieną, Zyplių dvare, Šakiuose, vyksiančiame medžioklės ir amatų festivalyje „Išeik, sūduvi, ant dvaro pamandravot!“. 3-jų dienų festivalyje lankytojų lauks išskirtinė medžiotojiška programa: seminarai, degustacijos, šventinė mugė, koncertai bei kitos pramogos.

Kultūros ir medžioklinių tradicijų puoselėjimas

Čempionatą organizuojanti Lietuvos elnių kvieslių asociacija, įsteigta prieš 7 metus. Tad jau ne trumpą laiką Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, aktyviai puoselėja elnių kvieslių paveldą ir kasmet įtraukia vis daugiau entuziastų.

„Tradicija tapęs medžioklės renginys suburia geriausius elnių kvietimo meistrus ir šios srities naujokus. Jo metu yra įprasminamos elnių šauklių meno subtilybės, kurias puoselėjame jau ilgus šimtmečius. Šiuo čempionatu siekiame išsaugoti medžioklinį kultūrinį paveldą, kurio populiarumas kasmet vis auga“, – pabrėžia D. Rybakovas.