PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2024 m. Balandžio 13 d. 14:28

Nerimas, dirglumas ir nuovargis gali reikšti rimtą ligą: apie ją vis dar vengiama kalbėti garsiai

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Skaistė GrigutytėŠaltinis: Etaplius.lt


297908

Generalizuotas nerimo sutrikimas – liga, nuo kurios kenčia vis daugiau darbingų ir jaunų žmonių. Daugelis sergančių to net nežino, nes ligos simptomus neretai „nurašo“ kaip pervargimo ir įtempto gyvenimo būdo pasekmes. Iš tiesų, šis sveikatos sutrikimas yra labai rimtas, mat gali ne tik kliudyti gyventi įprastą gyvenimą, bet ir peraugti į panikos priepuolius, klinikinę depresiją.

Nerimas yra normali organizmo būsena, kurią įvairiose gyvenimo situacijose daugiau ar mažiau patiriame visi. Tačiau žmonės, sergantys generalizuotu nerimo sutrikimu, nerimauja nuolat ir dėl visko, dažnai be jokios aiškios priežasties.

Tokį žmogų gali nuolat kamuoti įkyrios mintys, kurios kelia didelę baimę ir stresą. Pavyzdžiui, asmuo gali nerimauti, jog mirs ar sunkiai susirgs pats, jo artimieji, nors šiai baimei kilti nėra jokių objektyvių priežasčių.

Generalizuoto nerimo sutrikimo kamuojami žmonės gali mėnesių mėnesius nekontroliuojamai jaudintis dėl dalykų, apie kuriuos įprastai net negalvotų. Nerimas kyla dėl santykių, sveikatos, finansų. Tokiam žmogui stresą kelia kiekviena nauja užduotis darbe, įvairios gyvenimo situacijos, kurioms nerimo kamuojami asmenys piešia juodžiausius scenarijus. Šie pacientai ateitį visada mato kaip kupiną pavojų, be gražesnių perspektyvų, jiems atrodo, kad jų gyvenime tuoj įvyks didžiulė nelaimė ar katastrofa.

Ilgainiui nuolatinis nerimas ima taip varginti, kad žmogus gali net prarasti darbingumą.

Freepik.com nuotr.

Kaip atpažinti?

Pagrindiniai požymiai, kurie signalizuoja, kad galite sirgti generalizuotu nerimo sutrikimu:

  • sunku susikaupti

  • sunku užmigti arba nuolat ima miegas

  • dirglumas

  • nuovargis ir išsekimas

  • raumenų įtampa

  • pasikartojantis pilvo skausmas ar viduriavimas

  • diskomforto ir sunkumo jausmas pavalgius

  • prakaituojantys delnai

  • drebulys

  • greitas širdies plakimas

  • tirpimas ar dilgčiojimas įvairiose kūno dalyse

  • oro trūkumas, gumulo jausmas gerklėje

  • karščio ir šalčio bangos

Pavojinga būklė

Nereikia ir sakyti, kad tokie simptomai be galo išvargina žmogų. Ilgainiui negydomas generalizuotas nerimo sutrikimas gali išsivystyti į panikos priepuolius, kurie nors ir nepavojingi gyvybei, bet yra labai nemalonūs ir gąsdinantys.

Pacientui gali išsivystyti ir agorafobija bei depresija. Taip pat kyla pavojus įnikti į alkoholį ar narkotikus, mat, bandydami pabėgti nuo nepakeliamos baimės, žmonės griebiasi ir tokių būdų laikinai nuraminti save.

Galų gale, nuolat patiriamas stresas alina organizmą ir imuninę sistemą, todėl gali paūmėti lėtiniai susirgimai, padidėja įvairių ligų, tarp jų ir onkologinių, tikimybė. Todėl jei jaučiate, jog jums pasireiškia aukščiau išvardyti simptomai, derėtų nedelsiant kreiptis į medikus.

Freepik.com nuotr.

Nebijoti kreiptis pagalbos

Labai gaila, tačiau mūsų visuomenėje emocinei sveikatai vis dar skiriama nepakankamai dėmesio. Dėl to daug nerimo kamuojamų žmonių nesikreipia profesionalios pagalbos.

Be galo liūdna, bet pasitaiko atvejų, kai generalizuotas nerimo sutrikimas tampa sunkia depresijos forma ir pagalbos nesulaukęs žmogus pasirenka pasitraukti iš gyvenimo. Kiekvienas, kuriam yra tekę susidurti su šia liga, žino, kokias kančias ji sukelia. Labai baisu, kuomet atrodo, jog tavo gyvenimas tau nebepriklauso, kai negali kontroliuoti savo minčių.

Tačiau svarbu visada prisiminti, kad pagalba yra, tik reikia išdrįsti kreiptis į specialistą. Jei nedrįstate eiti pas gydytoją, pasakokite, kaip jaučiatės bent vienam žmogui, kuriuo tikrai pasitikite, paprašykite, kad palydėtų jus pas medikus. Atsiminkite, kad esate ne vienas, o specialistas gali jums padėti išsivaduoti nuo nuolatinio nerimo.

Gydymas

Nerimo sutrikimas gydomas tiek medikamentais, tiek psichoterapija. Kadangi ši liga yra lėtinė, gydymas taip pat ilgalaikis. Dažniausiai pacientui skiriami antidepresantai. Kai nerimas taip vargina, kad žmogus nebegali užmigti ir pailsėti, gali būti skiriami benzodiazepinų grupės raminamieji. Tačiau pastarųjų vartojimą atsakingai turi įvertinti gydytojas, mat šie vaistai gali sukelti didelę priklausomybę.

Kitas gydymo būdas yra psichoterapija, kurios metu pacientas su gydytoju stengiasi surasti tikrąsias chroniško nerimo priežastis ir pabandyti jas likviduoti.

Nerimo kankinamiems žmonėms taip pat patartina kaip įmanoma labiau vengti stresinių situacijų, nepiktnaudžiauti kofeinu ir cigaretėmis.

Pasistenkite skirti laiko užsiimti širdžiai miela veikla, klausytis mėgstamos muzikos, pasigaminti skanų patiekalą. Svarbu stengtis atrasti situacijų, kurios keltų teigiamas emocijas ir nepasiduoti baimei bei juodoms mintims.

Psichikos sveikatos sutrikimai yra daug jautresni, nei fiziniai. Dažniausiai paciento vien piliulėmis išgydyti nepavyks. Neretai psichoterapija yra tiesiog būtina.

Taip pat tokiems pacientams labai padeda bendravimas su panašiomis ligomis sergančiais ar jas įveikusiais žmonėmis. Dalindamiesi savo patirtimi, jie įkvepia ir padrąsina vieni kitus, suteikia vilties nepasiduoti ligai ir stengtis pasveikti.

CBD produktai galimai padeda nerimui ir nuovargiui malšinti