Kontroversiškas sprendimas: Respublikinė Šiaulių ligoninė įdarbino anksčiau įstaigoje girtavusį gydytoją

20200228_081822
Šiauliai
Tomo Markelevičiaus, fotobanko nuotr.
Ugnė Urbonė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Naujuosius Respublikinė Šiaulių ligoninė (RŠL) pasitiko su pokyčiais – įstaigoje darbą pradėjo gydytojas onkologas Andrius Ivanauskas, kuris 2019 metais iš ligoninės buvo atleistas dėl alkoholio vartojimo darbe. Kai kurie gydymo įstaigoje dirbantys darbuotojai tokį vadovo sprendimą vertina neigiamai ir spėja, kad gydytojas įstaigoje turi stiprų užnugarį.

Darbe neblaivus

2019 metų rugpjūtį RŠL supurtė skandalas – įstaigoje lankęsis pacientas pastebėjo sverdėjantį, akivaizdžiai neblaivų onkologą radioterapeutą A. Ivanauską. Apie tai pacientas nedelsiant pranešė policijai ir ligoninės administracijai.

Nors į klinikas atvykę policijos pareigūnai minėto gydytojo nerado, jis buvo pasišalinęs iš darbo vietos, tuokart administracijos sprendimu A. Ivanauskas buvo nušalintas nuo darbo, netrukus ir atleistas.

Tuometinis RŠL vadovas Remigijus Mažeika žurnalistams teigė, kad tokiems atvejams – alkoholio vartojimui darbe – yra nulinė tolerancija. Gydymo įstaigos vadovas pripažino, kad apie jauno gydytojo problemas žinojo, todėl onkologas buvo akylai stebimas.

Kolegos stebisi

Etaplius redakcija 2023 metų pabaigoje sulaukė kreipimosi, kuriame pranešta apie tai, kad nuo Naujųjų darbą RŠL Onkologijos klinikoje pradės gydytojas A. Ivanauskas. Laiško autorius norėjo išlikti anonimu, nes: „<...> viešas administracijos kritikavimas baigtųsi darbo netekimu“.

Įstaigos darbuotojas žurnalistams atskleidė daugiau detalių, susijusių su 2019 metais darbo vietoje šlitinėjusiu neblaiviu gydytoju. Anot šaltinio, „šis įvykis (alkoholio vartojimas darbe, aut. past.) nebuvo pirmas kartas, tiesiog administracijai netrukdė, kol apie tai nebuvo paviešinta. Prieš įdarbinimą RŠL jau buvo žinoma, kad gydytojas dėl tos pačios priežasties (girtumo darbe) buvo nušalintas nuo pareigų Vilniuje. Viešai tuomet buvo teigiama, jog įvykiams vis kartojantis, gydytojas niekada nebegalės dirbti ne tik RŠL, bet ir kitoje gydymo įstaigoje“.

Dėl kokių priežasčių A. Ivanauskas buvo atleistas vienoje iš Vilniaus klinikų, nėra žinoma. Ši informacija – konfidenciali.

Į žurnalistus besikreipęs asmuo teigia, kad gydytojas A. Ivanauskas RŠL administracijoje turi stiprų užnugarį, mat praėjus keletui metų po skandalo viešojoje įstaigoje, gydytojas grįžta į ligoninę.

„Nuo Naujųjų jis vėl grįžta dirbti į onkologijos kliniką, šį kartą – kaip budintis naktimis ir savaitgaliais. Kalbama, kad jei nebus sulaukta neigiamos reakcijos, gydytojas sugrįš dirbti ir darbo dienomis“, – dalijasi RŠL darbuotojas.

Ligoninėje – priemonės, užtikrinančios darbo drausmę

Sulaukus įstaigos darbuotojo laiško, Etaplius išsyk kreipėsi į RŠL su prašymu patvirtinti arba paneigti informaciją apie tai, kad A. Ivanauskas nuo Naujųjų pradės dirbti gydymo įstaigoje. Į 2023 m. gruodžio 20 d. siųstus klausimus, įstaigos atsakymas gautas po švenčių – 2024 m. sausio 4 dieną, kuomet faktas jau buvo įvykęs.

RŠL direktorius Mindaugas Pauliukas patvirtino, kad gydytojas A. Ivanauskas nuo 2024 m. dirba įstaigoje. Vadovas atkreipė dėmesį, kad gydytojas ne grąžintas į pareigas, o buvo priimtas į esančią laisvą pareigybę.

„Gydytojas atitiko pareigybei keltus kvalifikacinius reikalavimus, todėl nesudaryti su juo darbo sutarties nebuvo jokio teisinio pagrindo. Pažymėtina, kad Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos dėl anksčiau padarytų pažeidimų nėra gydytojui sustabdžiusi ar panaikinusi gydytojo licencijos. Gydytojas turi galiojančią licenciją, todėl gydytoju dirbti gali“, – argumentuoja M. Pauliukas.

Į klausimą, kaip šis sprendimas atliepia viešai deklaruojamas įstaigos vertybes, M. Pauliukas neatsakė. Ar gydytojas A. Ivanauskas Onkologijos klinikoje dirbs savaitgaliais, ar darbo dienomis, įstaigos vadovas taip pat neatskleidė. M. Pauliuko teigimu, prašoma informacija yra asmeninio pobūdžio ir jos atskleisti negalima dėl Bendrojo duomenų apsaugos reglamento reikalavimų.

Į nuogąstavimus dėl pacientų saugumo ir ankstesnį gydytojo išsišokimą vartojant alkoholį darbe, RŠL vadovas atsakė, kad visos priemonės, galinčios užkardyti tokį elgesį, gydymo įstaigoje yra, tačiau iš atsakymo nėra aišku, kokios tos priemonės.

„Ligoninėje yra įdiegtos reikalingos organizacinės priemonės (patvirtinti vidaus norminiai aktai ir įdiegtos vidinės procedūros), užtikrinančios darbo drausmę ligoninėje, taip pat ir tai, kad neblaivus darbuotojas būtų laiku identifikuotas ir nušalintas nuo darbo. Darbo pareigų pažeidimai ligoninėje nėra toleruojami. Nustačius, jog darbuotojas darbe yra neblaivus, jis nedelsiant yra nušalinamas nuo darbo ir darbo sutartis su juo yra nutraukiama“, – tikina M. Pauliukas.