PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 23 d. 13:11

ES siūlo skurdesnėms šalims kasmet skirti iki 300 mlrd. JAV dolerių

Pasaulis

Doleriai / Unsplash

EtapliusŠaltinis: BNS


330604

Europos Sąjunga (ES) yra pasirengusi iki 300 mlrd. JAV dolerių (288 mlrd. eurų) padidinti klimato kaitos finansavimą skurdesnėms šalims, siekdama išeiti iš aklavietės Azerbaidžane vykstančioje Jungtinių Tautų (JT) klimato kaitos konferencijoje COP 29, pranešė du derybininkai.

Anksčiau turtingos šalys pasiūlė iki 2035-ųjų kasmet skirti po 250 mlrd. dolerių (237,51 mlrd. eurų) skurdesnėms šalims kovai su klimato kaita. Tačiau šį siūlymą sukritikavo besivystančios šalys.

Derybininkai visą naktį dirbo Kaspijos jūros pakrantėje įsikūrusiame sporto stadione, ieškodami kompromiso, dvi savaites trukusioms JT klimato deryboms užsitęsus dar vieną dieną.

Šiais metais, kurie greičiausiai taps karščiausiais kada nors užfiksuotais metais, besivystančios šalys, kenčiančios nuo didėjančių sausrų ir nelaimių, penktadienį kategoriškai atmetė pirminį pasiūlymą iki iki 2035-ųjų kasmet skirti po 250 mlrd. dolerių.

Du derybininkai teigė, kad ES ragina turtingąsias šalis, tarp kurių taip pat yra JAV, Jungtinė Karalystė (JK) ir Japonija, padidinti šią sumą iki 300 mlrd. dolerių.

Tačiau derybininkai pridūrė, kad tai daroma su sąlygomis, susijusiomis su kitomis platesnio susitarimo dėl klimato kaitos dalimis, svarstomomis COP29 konferencijoje Azerbaidžane.

Visų pirma europiečiai pageidauja, kad kasmet būtų apžvelgiamos pasaulinės pastangos laipsniškai atsisakyti iškastinio kuro, kuris yra pagrindinė visuotinio atšilimo priežastis.

Tam pasipriešino Saudo Arabija, kuri siekė sušvelninti svarbų įsipareigojimą atsisakyti naftos, dujų ir anglių, prisiimtą pernai vykusiose derybose COP 28.

Airijos klimato reikalų ministras Eamonas Ryanas sakė tikintis, kad susitarimas bus pasiektas. Tai turėtų paaiškėti vėliau šeštadienį, kai, kaip tikimasi, bus gautas naujas tekstas.

„Turime pasiekti susitarimą. Labai svarbu, kad suteiktume pasauliui vilties, kad daugiašališkumas gali veikti, kad mes reaguojame į klimato krizę“, – naujienų agentūrai AFP sakė E. Ryanas.

Jis pažymėjo, jog pasaulis sutinka, kad besivystančioms šalims reikia skirti daugiau lėšų, „tačiau taip pat turime sustabdyti iškastinio kuro plėtrą“.

Afrikos derybininkų grupės pirmininkas Ali Mohamedas AFP sakė, kad po pirmojo 250 mlrd. JAV dolerių pasiūlymo, kurį jis pavadino dideliu pasityčiojimu, vyko geros diskusijos dėl finansų.

„Geriau jokio susitarimo nei blogas susitarimas“, – tvirtino jis.

#ES#PARAMA#SKURSTANČIOS#ŠALYS