Apleisto pastato nugriovimo procedūros pajudėjo tik susidomėjus žiniasklaidai

Apleisto pastato nugriovimo procedūros pajudėjo tik susidomėjus žiniasklaidai
Šiauliai
Apleistas pastatas. A. Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.
Mindaugas Laurinaitis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Apleistas, bešeimininkis pastatas gali pridaryti problemų aplinkiniams. Tačiau sutvarkyti tokius pastatus savivaldybėms nėra taip paprasta. Vis dėlto vieno pastato Šiauliuose istorija užminė mįslę – beveik porą metų trukę procesai pajudėjo, kai klausimu susidomėjo žiniasklaida.

Dubijos gatvėje prie automobilių pardavimo aikštelės stovi apleistas pastatas. Etaplius.lt skaitytojai pasakoja, kad ten buvo atsiradęs nelegalus sąvartynas – už butelį alkoholio buvo galima kieme suversti nereikalingas atliekas.

Kaip pasakoja Zakiras Medžidovas, Šiaulių miesto tarybos narys, dėl šio pastato į Šiaulių miesto savivaldybės administraciją kreipėsi beveik prieš porą metų, kai gavo vaizdo įrašus, kuriuose matoma, kaip prie minėto pastato santykius aiškinasi vyrai.

Automobilių pardavimo aikštelės kameromis užfiksuotuose vaizduose matyti, kaip nenustatyti keli vyrai muša vieną vyriškį. Šis parkritęs ant žemės, užpuolikai spardo į galvą ir kitas kūno vietas.

Politikas kreipėsi į administraciją, prašydamas spręsti nelegalaus sąvartyno ir apleisto pastato problemą. Tačiau susidūrė su kurioziška situacija.

„Praėjome reikalingus teisinius procesus, teismas priėmė sprendimą pripažinti pastatą bešeimininkiu, Taryba priėmė atitinkamus sprendimus pavasarį. Savivaldybė turėjo pradėti nugriovimo procedūras, bet pasidomėjęs situacija, netikėtai iš administracijos gavau atsakymą, kad kito teismo sprendimu pastatas areštuotas mokesčių inspekcijos ir griauti negalima“, – pasakojo politikas.

Rūpestis kaimynams

Pradėjus domėtis šio pastato istorija neaiškumų buvo vis daugiau. Apsilankius prie pastato, greta gyvenantys žmonės, pamatę žurnalistus, iš karto ėmė domėtis, kokiu tikslu žurnalistai atvyko. Sužinoję, kad dėl apleisto pastato, tik pakomentavo:

„Turėtų nugriauti, dar padegs kas nors“, – susirūpinę kalbėjo apleisto namo kaimynai.

Tokia gyventojų baimė – nebe pagrindo. Jau rašėme apie kitą apleistą pastatą Šiaulių centrinėje miesto dalyje, apie kurį pranešimus Savivaldybei gyventojai teikė ne kartą, bet viskas baigėsi gaisru, kurį galimai sukėlė pastate apsigyvenę benamiai.

Portalas Etaplius.lt pasiteiravo Valstybinės mokesčių inspekcijos, kaip gali būti, kad pastatas areštuotas teismo sprendimu ir kitas teisėjas ir Savivaldybė nieko apie tai nežinojo.

Šiaulių apskrities VMI atstovė Elona Limantienė pateikė VMI prie FM Valstybei perduotino turto skyriaus komentarą. Atsakymas suglumino.

„Valstybinė mokesčių inspekcija prie Finansų ministerijos (VMI prie FM) šios valdos niekada nebuvo nei paveldėjusi, t. y. nėra gavusi palikimo perėjimo valstybei liudijimo, nei perėmusi teismui pripažinus ją bešeimininkiu turtu. Dar 2016 m. dėl paveldėjimo procedūra buvo nutraukta ir apie tai tais pačiais 2016 m. informuota Šiaulių miesto savivaldybės administracija.

VMI prie FM neturi informacijos apie turto, kurį nurodote su savo laišku pateiktoje schemoje, priteisimą VMI prie FM, taip pat nedisponuoja informacija apie su šiuo turtu Šiaulių miesto savivaldybės administracijos atliktus ar atliekamus veiksmus“.

Procedūras išjudino žiniasklaidos dėmesys

Uždavėme klausimus Šiaulių miesto savivaldybės administracijai, kas vyksta su apleistu pastatu Dubijos gatvėje, kaip gali būti, kad pastato nuosavybės klausimus sprendė du teismai.

Viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis pateikė Turto valdymo skyriaus vadovės komentarą, kuriame rašoma, kad Dubijos gatvėje esantį pastatą Šiaulių apylinkės teismas 2021 m. gruodžio 3 d. civilinėje byloje pripažino bešeimininkiu ir perdavė Savivaldybės nuosavybėn.

Šių metų balandžio 7 d. Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą pripažinti pastatą netinkamu naudoti ir leido nugriauti.

„Administracijos darbuotojams, rengiant dokumentus dėl minėto pastato likvidavimo, kilo abejonių, kad, galimai aukščiau minėto pastato adresas yra K. Kalinausko g. 58F. Abejonėms išsklaidyti, Administracija kreipėsi į VĮ Registrų centrą. VĮ Registrų centras pateikė atsakymą <... kad patikrinus duomenis Nekilnojamojo turto registre apie gyvenamąjį namą, adresu Šiauliai, K. Kalinausko g. 58F, negalime įvardinti, kad tai yra tas pats gyvenamasis namas, esantis tarp sklypų Dubijos g. 77A ir Dubijos g. 78B, Šiauliai....>. Gavusi informaciją, Administracija tęsia procedūras, susijusias su statinio griovimu. Šiuo metu Administracija yra pradėjusi 9 procedūras dėl statinių pripažinimo bešeimininkiais“, – teigė Turto valdymo skyriaus vedėja.

Tik žiniasklaidai nusiuntus klausimus Savivaldybės administracijai, Tarybos narys Zakiras Medžidovas teigia tą pačią dieną sulaukęs žinios iš Turto valdymo skyriaus, kad kliūčių nugriauti pastatą netikėtai neliko.

„Man pasakė, kad žiniasklaida domisi, kad paaiškėjo, kad pastatui nugriauti kliūčių nėra, pastatas nepriklauso mokesčių inspekcijai, neva įvyko nesusipratimas“, – stebėjosi politikas.