Apleistame name gaisras, gyventojai skundėsi prieš metus papildyta savivaldybės komentaru

Apleistame name gaisras, gyventojai skundėsi prieš metus papildyta savivaldybės komentaru
Šiauliai
Etaplius.lt nuotr.
Mindaugas Laurinaitis Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Prieš kelias dienas kilo gaisras apleistame name Vytauto gatvėje, Šiauliuose. Penkis šeimininkus turintis apleistas medinis namas miesto centrinėje dalyje lyg votis. Apie name įsikūrusius benamius savivaldybei pranešta prieš metus, nerimą dėl gaisro aplinkiniai kaimynai reiškė dar iki gaisro, bet veiksmų nebuvo imtasi. Ugniagesių teigimu, kur apleistas namas, ten tik laiko klausimas, kada įsiplieks ugnis dėl benamių veiklos.

Spalio 15 d. po vidurnakčio ugnis kilo Vytauto g. 124 pastate Šiauliuose. Medinis, dviejų aukštų pastatas atvykus ugniagesiams degė atvira liepsna, išdegė dalis stogo, vienas iš butų. Kaip portalui Etaplius.lt telefonu aiškino Šiaulių priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai, gaisras galimai kilo dėl neatsargaus rūkymo viename iš butų.

Kaip teigė ugniagesiai, pastatas turi penkis šeimininkus. Viename iš butų buvo įsikūrę benamiai. Minėto buto savininkė mirusi dar 1999 m., pasak pareigūnų, paveldėjimo teisės nesutvarkytos. Kitų butų savininkų nustatyti nepavyko.

„Vienas iš savininkų galimai yra užsienyje, gal net pats užsienietis, kitų neapvyko identifikuoti“, – telefonu teigė pareigūnai.

Nustatyta, kad apleistame bute, kuriame kilo gaisras, elektros nebuvo, krosnis išgriauta, tad elektros trumpas jungimas ar panašios priežastys gaisro sukelti negalėjo. Pasak ugniagesių, benamiai buvo prinešę įvairių atliekų, čiužinių ir kitų rakandų.

„Greičiausiai dėl alkoholio vartojimo buvo neatsargiai rūkoma, gaisro židinys viduje. Savininkai turi užtikrinti, kad į pastatą niekas nepatektų, užkalti langus, duris. Kai toks apleistas pastatas, ilgai netrunka, kol benamiai įsirengia gūžtą, tada iki nelaimės laukti ilgai netrunka“, – paklaustas, ar daug praktikoje pasitaiko tokių atvejų, teigė ugniagesių atstovas.

Gyventojai nerimauja

Apie tai, kad šiame pastate ir konkrečiai tame bute galimai gyvena benamiai ir kyla pagrindas nerimauti dėl galimo gaisro pavojaus, Šiaulių miesto savivaldybės Miesto koordinavimo skyriui pranešta praėjusių metų lapkričio pradžioje. Apie tai pranešęs šiaulietis gavo atsakymą, kad pastatas priklauso keliems savininkams, kontrolės metu pažeidimų nenustatyta.

Apie galimą gaisro pavojų socialiniame tinkle šiemet neseniai reiškė ir netoliese gyvenantys kaimynai. Jų teigimu, šioje vietoje ne kartą kilo gaisras, pastatas apleistas, todėl bijoma, kad gaisras gali vėl kilti, tuo pačiu sukeldamas pavojų aplinkiniams gyventojams. Pastatas stovi šalia prekybos centro, greta, vos už poros metrų yra kitų medinių pastatų, todėl laimingo atsitiktinumo dėka ugnis nepersimetė į kitus pastatus.

Redakcijos žiniomis, informacija apie gyventojų nuogąstavimus dar prieš gaisrą ir po jo perduota Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui.

Ugniagesių teigimu, 2019 m. tame pačiame sklype sudegė sandėliukas, ugniagesiai įtarė padegimą, todėl policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Kaip informavo Šiaulių apskrities policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė, tyrimas iš ties buvo pradėtas, bet nutrauktas nenustačius nusikaltimo požymių.

„Policijos tyrėjai dažnai po gaisrų gauna iš ugniagesių įtarimų dėl padegimų, pradedami tyrimai, bet įtarimai ne visada nepasitvirtina ir tyrimai nutraukiami“, – teigė policijos atstovė.

Sitauciją prašėme pakomentuoti Šiaulių miesto savivaldybės atstovus. Gavus atsakymą, tekstą papildysime.

Papildyta savivaldybės komentaru 10-21 10:00 val.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vyr. specialistas Rimantas Musejukas raštu pateiktuose atsakymuose teigė, kad sklypas toje teritorijoje nėra teisiškai suformuotas. Savivaldybė buvo sulaukusi pranešimų dėl netinkamos sklypo priežiūros, bet situaciją apsunkina tai, kad namas ir sklypas priklauso penkiems savininkams, kurie nėra deklaravę gyvenamosios vietos arba yra užsienyje.

„Dėl penkiabučio namo, adresu Vytauto g. 124, Šiauliai savininkų faktiškai naudojamos teritorijos (sklypas nesuformuotas, todėl, vadovaujamasi Šiaulių miesto tvarkymo ir švaros patvirtintų Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2003 m. birželio 26 d. sprendimu Nr. T-754 nuostatomis, faktiškai naudojama teritorija laikoma teritorija iki gretimos, teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 20 metrų nuo pastatų išorinių atitvarų) galimai netinkamos priežiūros Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyrius tiesiogiai, arba per tvarksumiesta.lt yra gavęs pranešimų į kuriuos reaguoja specialistai nuvykdami į vietą ir faktines aplinkybes dokumentuodami bei priimdami atitinkamus sprendimus.

2022 metų pirmame ketvirtyje gautas tvarksumiesta.lt pranešimas iniciavęs patikrinimą ir pranešimų dėl teisės aktu laikymosi siuntimą atsakingiems už teritorijos tvarkymą asmenims. Pažymėtina, kad kontrolė buvo tęsiama skyriaus iniciatyva. Pradėtos administracinės teisenos dėl Administracinių nusižengimų kodekso 366 straipsnio „Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas“ pažeidimo. Administracinės atsakomybės taikymas namo, adresu Vytauto g. 124, Šiauliai savininkams nėra greitas ir paprastas procesas: procesiniai dokumentai įteikti 2 iš 5 butų savininkams. Kiti nėra sutvarkę paveldėjimo procedūrų, nedeklaravę gyvenamosios vietos adreso, arba gyvenantys užsienio šalyse“, – nurodė specialistas.