Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
S. Damulevičius / Pranešimo spaudai nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
S. Damulevičius atvirauja, kad prie komendantūros kurso nusprendė prisijungti su draugų kompanija, ieškodami būdų, kaip geriausiai panaudoti savo įgūdžius.
„2022 m. prasidėjus karui Ukrainoje įstojau į Lietuvos šaulių sąjungą, vėliau prisijungė ir keli draugai. Mūsų grupėje buvo žygeivių, skautų ir aktyvių žmonių, tad kartu nusprendėme, kad komendantūra bus būtent ta vieta, kurioje galėsime efektyviausiai prisidėti stiprinant gynybą“, – pasakoja jis.
Savanorystė ir nuolatinis įgūdžių tobulinimas
S. Damulevičius jau 20 metų savarankiškai kopia į kalnus ir 2,5 metų yra šaulys. Anksčiau jis taip pat užsiėmė įvairiomis savanoriškomis veiklomis: per savo įkurtą labdaros fondą vykdė projektus, skirtus padėti traumų patyrusiems Lietuvos kariams, rinko lėšas vaikų iš socialiai remtinų šeimų dovanoms. Per COVID-19 pandemiją S. Damulevičius savaitgaliais vežiojo medikus į patikros punktus, vėliau dirbo raudonojoje zonoje vienoje iš pagrindinių sostinės ligoninių. Prasidėjus karui, jo fondas taip pat aktyviai užsiėmė parama Ukrainos žmonėms ir fronte kariaujantiems kariams.
Šiuo metu didžiąją laisvalaikio dalį jis skiria būtent Lietuvos šaulių sąjungos veiklai – dalyvauja įvairiuose mokymuose, padalinių pratybose, konferencijose. Tai pareikalauja bent po dienos kas antrą savaitgalį, taip pat vakarų po darbo, kartais tenka išnaudoti ir atostogų dienas. Tačiau S. Damulevičius džiaugiasi, kad šauliams sudaromos galimybės mokytis ir tobulėti.
„Šauliai iš esmės visą įrangą, ekipuotę, taip pat ginklus ir amuniciją perka iš savų lėšų. Ir nors taktinė įranga tikrai nepigi, dar reikia nuolat tobulinti įgūdžius. O tikslinių kursų civilinėje aplinkoje gauti sunku ar net neįmanoma. Kas iš to, kad turėsi ginklą, jeigu laikysi jį seife ir nežinosi, kaip naudoti? Todėl, kai tik pasitaiko proga dalyvauti mokymuose, negaliu ja nepasinaudoti, nes tai yra svarbiausia, ką galiu gauti šiuo metu“, – sako jis.
Pasiruošimas realiems iššūkiams
Pašnekovas džiaugiasi, kad jam pavyko sudalyvauti pirmajame komendatūrinių pajėgų kurse, nes šie mokymai buvo orientuoti į veiksmus apgyventose vietovėse. Tai gana reta galimybė, nes mažesnių padalinių pratybos dažniausiai vykdomos neapgyventose arba mažai apgyventose vietovėse.
„Šis kursas, kaip juokaudami sakė instruktoriai, „ištraukė mus iš miško“ ir suteikė galimybę mokytis dirbti apgyventose teritorijose, tai ir būtų ta pagrindinė komendantūrų operacijų zona. Kursas suteikė ne tik praktinių žinių, bet ir psichologinį užtikrintumą – dabar žinome, ko tikėtis ir kaip elgtis tam tikrose kritinėse situacijose.
Be to, kurso unikalumą didina patyrę instruktoriai, kurių ilgametė patirtis realiose operacijose leidžia gauti vertingų žinių, didinančių pasitikėjimą jų metodika. Instruktorių požiūris parodė, kad tai nėra žaidimas. Mes ruošiame save realioms situacijoms ir turime rimtai vertinti kiekvieną aplinkybę, nes rizika visada yra. Geriausias būdas išvengti tokių situacijų yra pasiruošimas ir pastangos, kad niekada nepatektume į tokias aplinkybes“, – priduria S. Damulevičius.
Bendri karinės veiklos ir alpinizmo principai
S. Damulevičius pabrėžia, kad taktinėse situacijose ir alpinizme mato daug panašumų, nes abiejose srityse yra svarbus rizikų valdymas, išankstinis pasiruošimas ir komandinis darbas.
„Kalnuose susiduriame su objektyviais pavojais, kurių niekaip negalime kontroliuoti. Tai gali būti lavinos, akmenų griūtys ar net staiga pasikeitusios orų sąlygos. Todėl turime būti ne tik pasiruošę techniškai – mokėti kopti tam tikru reljefu, turėti tinkamą saugos įrangą, bet ir nuolat išlaikyti dėmesį, vertinti rizikas, o patekus į sudėtingą situaciją – nepasiduoti baimėms, stresui ir išlaikyti šaltą galvą. Tam padeda išankstinis situacijų apmąstymas ir nuolatinis pasiruošimas, kol tam tikri veiksmai tampa „raumenų atmintimi“ – rankos pačios suriša mazgą, įsegi ir užsuki karabiną.
Daugelis taisyklių alpinizme parašytos krauju. Jos atsirado po to, kai kažkam nutiko nelaimė ir buvo sukurti būdai ar priemonės ateityje išvengti tokių skaudžių įvykių. Tais pačiais žodžiais, kad visa tai užrašyta krauju, komendantūrų kurso instruktoriai mums apibūdino mokymų doktrinas ir dėstomus principus. Kaip ir alpinizme, taktinėse situacijose net mažiausios klaidos gali turėti rimtų padarinių ne tik konkrečiam kariui, bet ir visai komandai. Todėl svarbu laikytis taisyklių, disciplinos, atkreipti dėmesį į detales.
Instruktoriai daug dėmesio skyrė ekipuotei paruošti, komandinio darbo principams ir atitinkamam požiūriiui, kurį pavadinčiau „kovotojo mentalitetu“, formuoti. Aiškiai suprantame, kad per kelias dienas profesionalais netapsime, bet gavome daug žinių ir įgūdžių, kuriuos galėsime toliau tobulinti“, – pasakoja S. Damulevičius.
Kiekvienas įgytas įgūdis ir žinios prisideda prie saugesnės aplinkos kūrimo
Kursų organizatorius visuomenininkas D. Lupshitz pabrėžia, kad šie mokymai suteikia galimybę žmonėms įgyti praktinių gebėjimų suteikiant realią, praktinę patirtį.
„Siekiame, kad žmonės ne tik žinotų, ką daryti pavojaus atveju, bet ir jaustųsi užtikrinti savo gebėjimais padėti sau ir kitiems. Mūsų instruktoriai turi ilgalaikę patirtį realiose operacijose, todėl galime užtikrinti aukščiausio lygio mokymų kokybę ir reikalingų įgūdžių ugdymą. Dalyviai tampa pasirengę užtikrinti saugumą savo bendruomenėse, suteikti pirmąją pagalbą, padėti koordinuoti veiksmus ekstremalių įvykių metu ir net imtis tvarkos palaikymo. Tai yra reali pagalba, kuri gali lemti skirtumą tarp chaoso ir tvarkos, tarp nesaugumo ir stabilumo“, – teigia kursų organizatorius.
Įmonės „Volfas Engelman“ generalinis direktorius Marius Horbačauskas tiki, kad paruošti, pasirengę žmonės gali padėti užtikrinti bendrą saugumą ir tapti svarbia atrama vietos bendruomenėms tiek kasdienėse, tiek sudėtingose situacijose.
„Prisidėdami prie komendantūros kursų, siekiame stiprinti visuomenės atsparumą ir skatinti pilietinę atsakomybę. Tikime, kad kiekvienas įgytas įgūdis ir žinios prisideda prie saugesnės aplinkos kūrimo. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie tokių iniciatyvų, nes žmonių gebėjimas susitelkti ir veikti susidūrus su iššūkiais, priimant greitus ir teisingus sprendimus, gali išgelbėti gyvybes“, – sako jis.
M. Horbačauskas pabrėžia, kad įmonė jau daug metų aktyviai prisideda prie įvairių bendruomeninių projektų, tęsdama Volfų šeimos tradicijas. „Mes manome, kad stiprios bendruomenės kūrimas yra esminis ne tik verslo, bet ir socialinės atsakomybės aspektas. Tęsdami Volfų šeimos tradicijas, aktyviai dalyvaujame įvairiuose projektuose, nes tikime, kad kiekvienas asmuo yra atsakingas už savo aplinką. Įsitraukimas į tokius projektus ne tik padeda kurti saugesnę aplinką, bet ir ugdo pilietiškumą, kuris yra būtinas siekiant bendro gerovės“, – sako jis.