15-metės nužudymo Šiauliuose byloje teismas baigė kaltinamųjų apklausą: nepilnametė iš dalies pripažino savo kaltę

Šiauliai
A. Rutkausko nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiaulių apygardos teismas pirmadienį baigė kaltinamųjų apklausą 15-metės nužudymo Šiauliuose byloje. 15 tomų baudžiamojoje byloje nepilnametė I. Z., Edvinas Braziulis (gim. 1999 m.) ir Osvaldas Žvirgždas (gim 2004 m.) kaltinami itin žiauriu penkiolikmetės nužudymu bei Edvinas Žvirgždas (gim. 2001 m.) – nusikaltimo ar nusikaltimą padariusio asmens slėpimu.

Kitame teisiamajame posėdyje numatoma išklausyti teismo medicinos ekspertų.  

Kaip teigiama Šiaulių apygardos teismo pranešime spaudai, teismas išklausė kaltinamąją I. Z. (gim. 2007 m.) Dalyvaujant teismo psichologei, nepilnametė šiaulietė parodymus davė, būdama vaiko apklausos kambaryje. Kaltinamosios teko paprašyti, kad kalbėdama, užduodama ir atsakinėdama į proceso dalyvių klausimus, išsiimtų iš burnos kramtomąją gumą.

Kaltinamoji patvirtino, kad lemtingąją dieną ji su nukentėjusiąja susimušusi, trenkusi jai kelis kartus, bet po to jos atsiprašė. I. Z. savo kalboje ne vieną kartą teigė, kad nukentėjusioji buvusi jai kaip sesė. Anot kaltinamosios, po pirmojo konflikto ji su nukentėjusiąja parūkiusios, tačiau po kurio laiko draugė kibusi jai į plaukus. I. Z. teismui patvirtino prisiimanti kaltę dėl nužudymo, bet ne visą. Jos teigimu, nukentėjusiąją metaliniu strypu ir lazda mušė trise – O. Žvirgždas, E. Braziulis ir ji pati. Mergina negalėjo patvirtinti, kiek ir į kurias kūno vietas ji sudavusi. Patvirtino, kad atsikratyti aukos nutarė visi trys. Kaltinamoji pripažino, kad prie draugės nužudymo prisidėjo O. Žvirgždas, ji pati ir E. Braziulis – šiek tiek.

Kaltinamasis E. Braziulis teismui sakė, kad prie nukentėjusiosios nužudymo neprisidėjo, smūgių jai nesudavė. Pripažino tik tai, kad tą vakarą padėjęs I. Z., O. Žvirgždas nužudytosios kūną suvynioti į kilimą. Kaltinamojo teigimu, nuo įvykio jis buvęs ištiktas šoko. Teismui jis tvirtino, kad kaltinamoji I. Z. savo draugę puolusi smūgių kruša, buvo surišusi jos rankas, koją. E. Braziulio žodžiais, jis tada bandęs merginas išskirti, nukentėjusiajai siūlęs bėgti, tačiau jo niekas neklausė. E. Braziulis patvirtino, kad tą vakarą tarėsi, ką toliau daryti su sumuštąja, jis siūlęs merginą paleisti, tačiau kaltinamoji I. Z. pasakiusi, kad merginos reikia atsikratyti. Paklaustas, kodėl nemėgino iškvieti greitosios medicinos pagalbos, policijos, kol auka buvo dar gyva, E. Braziulis atsakė, kad to negalėjo padaryti, nes buvo ištiktas šoko.

Kaltinamojo teigimu, mušdama I. Z. nukentėjusiajai bandė taikyti į smilkinį. E. Braziulio žodžiais, nuo smūgių medinė lazda lūžo. Jis teigė, kad kiti kaltinamieji žino apie jo kriminalinę praeitį, todėl kaltę verčia ir jam.                      

Papildomų klausimų buvo užduota ir kaltinamajam O. Žvirgždui, kuris parodymus davė praėjusiame teisiamajame posėdyje. Paklaustas, kodėl lemtingąją dieną mušė nukentėjusiąją, jis teigė, kad anksčiau ši mergina jam buvo pradeginusi koją.       

Kaip primena Šiaulių apygardos teismas, praėjusiame teisiamajame posėdyje kaltinamasis O. Žvirgždas bylą nagrinėjančiai teisėjų kolegijai pareiškė, kad savo kaltę pripažįsta. Maždaug tris valandas trukusioje apklausoje vaikinas papasakojo apie tragedija pasibaigusio vakaro aplinkybes, nurodė, kas, kaip ir kokius veiksmus atliko prieš auką. Šiaulietis, atsakydamas į teismo proceso dalyvių klausimus, dažniausiai minėjo kaltinamosios I. Z. vardą – ji buvusi daugelio veiksmų iniciatorė. O. Žvirgždas negalėjo pasakyti, dėl kokių priežasčių lemtingąjį vakarą I. Z. užsipuolė savo draugę ir pradėjo ją mušti.

Kaltinamojo teigimu, iš pradžių jis pagalvojęs, kad merginos „draugiškai susidaužė“. Vaikinas tvirtino, kad nukentėjusiąją mušė jo brolio E. Žvirgždo ir jų abiejų mamos kambariuose. Nurodė, kad auką iš eilės mušė visi trys – I. Z., E. Braziulis ir jis pats. Jo žodžiais, I. Z. nukentėjusiosios galvą lipnia juosta apvyniojusi pati, draugę mušė ant jos atsisėdusi. Kaltinamasis teigė, kad vienu metu I. Z. liepė jiems – O. Žvirgždui ir E. Braziuliui – palaikyti aukos rankas, tada jie ir užlipo ant nukentėjusiosios rankų riešų. 

O. Žvirgždas negalėjo atsakyti į valstybinės kaltintojos klausimą, kodėl abu vaikinai pakluso jaunesnei už juos I. Z. Vienu metu šio kraupaus įvykio dalyviai tarėsi, ką toliau daryti su sumušta mergina – nebemušti ir ją paleisti? Tačiau buvo pasirinktas I. Z. pasiūlymas – nužudyti. Kaltinamasis sakė, kad tą vakarą jis buvo užsimovęs statybines pirštines. Metalinį strypą ir baslį atnešęs jis, taip padaręs po to, kai buvo nutarta aukos „atsikratyti“. Teigė, kad nuo vykusio vaizdo vienu metu jį pradėję pykinti, teko eiti į virtuvę atsigerti šalto vandens. O. Žvirgždas sakė, kad egzekucijos metu I. Z. draugę privertė parašyti raštelį, kad ji neturinti pretenzijų dėl sumušimo ir dėl vėliau sudaužyto jos mobiliojo ryšio telefono. Kaltinamojo teigimu, viskas truko nuo dviejų iki trijų valandų. Jo žodžiais, po visko, kas įvyko, atsipeikėjusi I. Z. pasakė, kad „atsikratė geros draugės“, ir pravirko. O. Žvirgždo teigimu, kai auka buvo jau nebegyva, kaltinamoji I. Z. liepė atnešti žaislinį meškiuką prie aukos ir pasimelsti. Jie taip ir padarę. Teismas atkreipė dėmesį, kad kai kurie O. Žvirgždo parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo metu ir teisiamajame posėdyje, skiriasi. Pavyzdžiui, per ikiteisminį tyrimą jis sakė, kad nukentėjusiajai sudavė vieną smūgį, o teisme jis tvirtino sudavęs 4 smūgius. Kaltinamasis teigė, jog teisingi parodymai yra tie, kuriuos jis teikia dabar, teisme nes tikisi švelnesnės bausmės.

Visuomenėje itin didelio atgarsio sulaukęs nusikaltimas padarytas 2022 metų liepos 4 dieną Šiaulių mieste, Gegužių gatvėje esančiame viename bute. Mergina ir du jaunuoliai yra kaltinami tuo, kad jie lemtingąją dieną, veikdami bendrininkų grupe, būdami, apsvaigę nuo narkotinių medžiagų – tai turėjo įtakos nusikalstamos veikos padarymui – susitarę ir veikdami vieninga tyčia kartu, pakvietę 2006-aisiais metais gimusią merginą į butą, neleisdami išeiti ir atėmę iš jos telefoną, bendrais veiksmais panaudojo fizinį smurtą prieš nukentėjusiąją – kelių valandų laikotarpyje aukai suduodami bendrai daugybinius smūgius kumščiais, kojomis, pailgos formos kietu buku ar briauną turinčiu daiktu, pagaliais į galvą ir kitas kūno vietas, spaudžiant pagalvę ant merginos veido, įkišę skudurą į burną bei apvynioję lipnia juosta jos rankas ir galvą, taip intensyviu mušimu ir daugybiniais sužalojimais nukentėjusiajai sukėlė didelį fizinį skausmą bei kančias. Nuo patirtų sužalojimų penkiolikmetė mirė įvykio vietoje.

Nužudytosios kūną suvynioję į kilimą ir kitus audinius, kurie buvo įvykio vietoje, kaltinamieji kartu su dar vienu jaunuoliu, kuris yra kaltinamas nusikaltimo slėpimu, nužudytosios kūną išnešė prie daugiabučio namo kieme stovėjusių konteinerių. Tą pačią dieną, apie 21 val. 30 min., nužudytosios merginos kūnas buvo rastas atvykusių policijos pareigūnų.