Stačiatikiai švenčia Kalėdas

Tradiciškai sausio pradžioje rusų bendruomenė ir stačiatikybės tradicijų puoselėtojai švenčia Kalėdas. Lietuvos ortodoksai priklauso Maskvos patriarchatui, todėl Kalėdų datą nustato pagal senąjį kalendorių.

Advento laikotarpiu nuo XII a. Ortodoksų Bažnyčioje tikintieji laikosi keturiasdešimties dienų pasninko. Jis prasideda nuo lapkričio 28 d., iškart po apaštalo Pilypo minėjimo, ir trunka iki sausio 6 d. Šiuo laikotarpiu trečiadieniais ir penktadieniais dera valgyti tik žuvį. Kūčių vakaro pasninkas – dar griežtesnis, per šventinę vakarienę leidžiama valgyti tik grūdus ir vaisius.

Kūčių vakarą, kai visa šeima susėda prie stalo, šeimos galva pasveikina kiekvieną šeimos narį tradiciniu sveikinimu „Kristus gimė“, į kurį atsakoma „šlovinkime Jį!” Šeimos nariai laužo duoną, simbolizuodami Paskutinę vakarienę. Po staltiese būna paklojama šiaudų, taip prisimenant Jėzaus gimimą ėdžiose.

 Pasninko pabaigą paskelbia pirmoji danguje sužibusi žvaigždė, nors tradiciškai jis užbaigiamas bažnyčioje po saulės laidos. Liturgiją tą vakarą puošia specialios maldos ir giesmės, laiminamas maistas: duona, grūdai ir aliejus.

 Liturgijos pabaigoje tikintieji gieda Kalėdų himną, o į bažnyčios vidurį atnešama Kalėdų ikona bei deganti žvakė, simbolizuojanti Betliejaus žvaigždę. Tą akimirką pasninkas nutraukiamas, ir kunigas patepa tikinčiuosius šventuoju aliejumi. Žmonės ragauja palaimintos duonos.

 Namai ir bažnyčios papuošiami krikščioniškos tradicijos simboliais, randamais dar katakombų piešiniuose: girliandomis, žuvimis, avimis. Ortodoksams nėra būdinga nei puošti Kalėdų eglutę, nei įrengti prakartėles, kurias į katalikų tradiciją įvedė šv. Pranciškus tik XIII amžiuje.

Parengta pagal Bernardinai.lt

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas