REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Mama kalba2024 m. Balandžio 9 d. 08:47

Pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena – padrąsinti mamoms

Pakruojis

Laimos Beržinytės Gulbinienės nuotr. (iš Akvilė Žalės asmeninio nuotraukų archyvo)

VšĮ „Mėlynas mėnulis“Šaltinis: Pranešimas spaudai


297437

Kiek gali prireikti laiko, kad moteris po gimdymo atkurtų ryšį su savimi, partneriu, kitais? Kad jos hormonai ir smegenų cheminė veikla stabilizuotųsi? ,,Ši kelionė gali trukti iki 2 metų ar ilgiau (bet nebūtinai) – tai nėra grįžimas į tai, kas buvo, tai gilus emocinis ir asmenybinis, santykių pokytis, lydimas praeities gyvenimo gedulo išgyvenimo“ – įvardina VšĮ „Padrąsinti“ vadovė, psichologė, individualios psichologijos konsultantė Akvilė Žalė.

Mamų psichikos sveikatai skiriama vis daugiau dėmesio

VšĮ „Mama mums rūpi“ drauge su savanorėmis kviečia į ėjimo renginius Lietuvoje minint Pasaulinę mamų psichikos sveikatos dieną jau antrą kartą. Ėjimo renginiais siekiama vykdyti pogimdyvinės depresijos prevenciją. Praėjusiais metais ėjimo renginiai vyko 7 miestuose, o šiais vyks daugiau nei 20 miestų.

Pakruojyje ėjimo renginys vyks pirmą kartą ir jį organizuos VšĮ „Padrąsinti“ vadovė bei VšĮ „Mėlynas mėnulis“ komandos dalis – psichologė Akvilė Žalė. VšĮ „Padrąsinti“ – tai nauja įstaiga, „užgimusi“ padrąsinti šeimas ir bendruomenę rūpintis savo emocine sveikata.

Tėvų emocinės traumos ir akušerinis smurtas

Tėvystė mums leidžia iš naujo susidurti su savo vaikystės neišjaustomis ir nepriimtomis traumomis. Emocinės žaizdos ypač gajomis patampa, kai tėvystės metu esama labiau pažeidžiami dėl nuovargio, miego trūkumo. Taigi, naujai užgimusi šeima yra ypač jautri ir, deja, bet sveikatos sistemoje ji dažnai susiduria su akušeriniu smurtu (žodinis smurtas, procedūrų be sutikimo atlikimas ir kt.). Jis drauge su asmeninėmis traumomis ir kitais veiksniais gali sąlygoti melancholijos, depresijos, nerimo po gimdymo atsiradimą.

Gimus kūdikiu, gimsta ne tik mama, bet ir pora

Ar vaikelio gimimas – tai pirmoji stipresnė šeimos santykių krizė? Mama, susiliedama su vaikeliu, kad jis galėtų saugiai prisirišti, išgyvena asmeninę ir tarpasmeninę egzistencinę krizę. Ji mokosi sugrįžti į save, rūpintis savo ribomis ir poreikiais. Partnerystės santykiai tuo metu prisipildo daugiau nuovargio, buities ir iš to kylančių konfliktų. Tiems, kuriems pavyksta atvirai ir su meile, pagarba išsakyti dalykus, turėti atskirą laiką drauge ir kurti mažas akimirkas kartu kasdienybėje (prisilietimai, gaminimas drauge, klausymasis ir kt.) –
išlieka šeima.

Psichoedukacinės dirbtuvės ir emocinių portretų kūrimas su mamomis

Mamos ėjimo renginio metu Pakruojyje galės jausti rūpestį ir pasidalinti patiriama nuolatine atsakomybe, kol vaikai dalyvaus užimtumo veiklose. Fotografė Laima Beržinytė Gulbinienė pakvies mamas prisiliesti prie savo emocijų ir meilės sau žodžių bei veiksmų kuriant nuotraukų portretus. „Padrąsinti“ vadovė ir psichologė Akvilė Žalė bei „Mėlynas mėnulis" vadovė, moterų genčių fasilitatorė Greta Šiaučiulytė Savickė skirs individualų dėmesį mamoms psichoedukacinių dirbtuvių metu. Tai bus laikas, skirtas įsiklausyti į save, savo jausmus, bazinius poreikius ir gauti padrąsinimą rūpinantis savimi.

Kviečiame patirti žodinį-emocinį apkabinimą ir pasimokyti jį suteikti sau bei kitiems!

Registracija į ėjimo renginį Pakruojyje gegužės 1 d., 10-12 val.: https://rb.gy/2ll2gf


Foto galerija:




REDAKCIJA REKOMENDUOJA