Į gyventojų klausimus atsako Šiaulių teritorinė ligonių kasa

– Turiu 30 metų darbo stažą, bet šiuo metu niekur nedirbu. Ar man reikia mokėti sveikatos draudimo mokestį? Kur turėčiau kreiptis dėl pažymos (jei tokia būtina), kad susirgęs galėčiau gauti nemokamą medicinos pagalbą sveikatos apsaugos įstaigose? Jei nesiregistruosiu Darbo biržoje, manęs paprasčiausiai gali medikai nemokamai ir negydyti?

Dalia-MiniauskieneAtsako Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dalia Miniauskienė:

– Nedirbantys darbingo amžiaus žmonės, turintys įstatymu nustatytą (šiuo metu – 30 metų) valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą valstybinei socialinio draudimo senatvės pensijai, privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės lėšomis. Ši galimybė (būti apdraustam valstybės) yra reglamentuota Sveikatos draudimo įstatyme. Tačiau gyventojo duomenys apie jo sukauptą stažą, jei pats žmogus nesikreipė į „Sodrą“ dėl stažo apskaičiavimo ar pažymos apie stažą, automatiškai Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registre neatsiranda. Tad pirmiausia gyventojui reikia kreiptis į „Sodrą“.

Stažas skaičiuojamas, pateikus prašymą „Sodrai“: atvykus į „Sodros teritorinį skyrių, paštu, per pasiuntinį; elektroniniu būdu, prisijungus prie „Sodros“ elektroninės sistemos. Kai bus sutvarkyta ši informacija, ją automatiškai gaus ir Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registras, ir žmogus bus priskirtas draudžiamųjų valstybės lėšomis grupei. Tuomet jis galės kreiptis į gydymo įstaigą dėl paslaugų, kompensuojamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Taigi bedarbiams, turintiems 30 metų darbo stažą, nereikia patiems savarankiškai mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokų. Sveikatos draudimą jiems garantuoja 30 metų darbo stažas. Svarbu tik laiku susitvarkyti būtinus dokumentus. Jei šį stažą turintys asmenys vis dar dirba arba po kurio laiko įsidarbina, įregistruoja savarankišką veiklą, privalomojo sveikatos draudimo įmokos atskaitomos iš jo atlyginimo arba mokamos savarankiškai nuo kiekvienos veiklos pajamų.

Primename, kad yra patogi galimybė net neišėjus iš namų pasitikrinti, ar žmogus apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Tai galima padaryti Šiaulių teritorinės ligonių kasos interneto svetainės www.siauliutlk.lt skyrelyje „Ar esate draustas“, suvedus reikiamus duomenis. Pagal Sveikatos draudimo įstatymą, sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos visiems apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu žmonėms tose gydymo įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų teikimo. Informaciją apie sveikatos priežiūros įstaigas ir jų teikiamas paslaugas galite rasti Šiaulių teritorinės ligonių kasos interneto svetainėje.

Rūpimus klausimus Šiaulių teritorinei ligonių kasai gyventojai gali pateikti telefonu (8 41) 596 135 arba el. p. irena.budriene@vlk.lt.

Etaplius informacija

Griežtai draudžiama Etaplius.lt naujienų portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Etaplius.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Etaplius.lt šaltinį. Ši informacija yra VšĮ “Šiauliai plius” nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu redakcija@etaplius.lt.

Komentuok mus Facebook`e

Komentaro rašymas