Etikos sargai paragino Seimo valdybą užsakyti pakartotinį urėdijų reformos ekspertinį vertinimą

Lietuva
Irma Bagūnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Seimo valdyba turi peržiūrėti nepriklausomo ekspertinio vertinimo Miškų įstatymo pakeitimo projektui techninę specifikaciją bei kainą ir užsakyti pakartotinį nepriklausomo ekspertinio vertinimo paslaugų pirkimo viešąjį konkursą.

Tai trečiadienį nutarė Seimo Etikos ir procedūrų komisija, apsvarsčiusi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos ir parlamentaro Lino Balsio skundus dėl miškų reformos ekspertizės.

Seimo etikos sargai taip rekomendavo Seimo valdybai peržiūrėti Nepriklausomo ekspertinio teisės akto projekto įvertinimo užsakymo tvarkos aprašo nuostatas ir suvienodinti jas su Seimo Statuto nuostatomis.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos nariai, 6 balsavus „už“, pritarė tokioms išvadoms, kurias rengė šios komisijos narys parlamentaras Algimantas Dumbrava.

Beje, Seimo valdyba buvo užsakiusi nepriklausomą ekspertinį vertinimą, tačiau viešajam pirkimui neįvykus buvo nuspręsta pakartotinio nerengti.

Seimo narys A. Dumbrava mano, kad viešasis pirkimas nebuvo sėkmingas, nes pasiūlyta pinigų suma - 100 eurų - yra neadekvati. Jam pritardamas parlamentaras Antanas Matulas tvirtino, kad mokslininkams pasiūlyta 100 eurų suma už ekspertizę - tai pasityčiojimas. „Vykdoma rimta reforma, kuri palies daugelį žmonių, todėl manau, kad tai pasityčiojimas, siūlant 100 eurų“, - sakė jis.

Tuo tarpu parlamentaras Justas Džiugelis problemų dėl pasiūlytos ekspertinio vertinimo kainos nemato. „Kaina - ginčytinas klausimas, ekspertai orientuojasi į rezultatus, o ne į kainą. Yra buvę atvejų, kai ir už 1 eurą buvo padarę, nes ekspertai žiūri ne į pinigus, o į reputaciją“, - sakė J. Džiugelis.

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Remigijus Žemaitaitis džiaugiasi etikos sargų sprendimu. „Džiaugiamės, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija pirmoji pripažino, jog Seimo statutas nenumato galimybės neužsakyti nepriklausomo ekspertinio vertinimo, kai to reikalauja pagrindinis komitetas arba ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių. Sveiku protu yra nesuvokiama, kodėl profesionalų Vyriausybės „valstiečiai“, visais įmanomais būdais taip aršiai „stumdami“ reformą, vengia ekspertinio įvertinimo?

Kviečiame visus ekspertus aktyviai dalyvauti ir teikti pasiūlymus, nes privalome pasimokyti iš Latvijos ar kitų valstybių klaidų ir pasistengti, kad mūsų reforma leistų atnešti didžiausią ekonominę naudą mūsų valstybei“, - pažymėjo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas R. Žemaitaitis.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija Etikos ir procedūrų komisijai apskundė Seimo valdybą.

Frakcija tokį sprendimą priėmė po to, kai valdyba nutarė nerengti ekspertizės viešojo pirkimo dėl miškų urėdijų reformos. Tokios ekspertizės pareikalavo net 44 Seimo nariai pasinaudodami Seimo statute numatyta galimybe.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas primena, kad Seimo valdyba ir kanceliarija jau kartą bandė pirkti ekspertizės paslaugas dėl urėdijų reformos, tačiau ekspertų darbui apmokėti numatė juokingą, vos 100 eurų sumą.

„Nieko nuostabaus, kad tuokart nebuvo gauta nė vieno ekspertų pasiūlymo. Todėl valdyba privalėjo skelbti naują konkursą, tačiau atsisakė tęsti pirkimo procedūras“, - sako E. Gentvilas.

Seimo narys Linas Balsys irgi kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, kad ši įvertintų, jo nuomone, precedento neturintį Seimo valdybos sprendimą ignoruoti teisėtą grupės parlamentarų prašymą ir nerengti nepriklausomo Miškų įstatymo pataisų ekonominio ir socialinio pagrįstumo ekspertinio įvertinimo.

L. Balsio nuomone, toks Seimo valdybos sprendimas galimai prieštarauja Seimo statutui.

L. Balsys taip pat prašė Seimo Etikos ir procedūrų komisiją atsakyti, ar Seimo valdybos sprendimas ekspertiniam įvertinimui skirti nuo 1 iki 100 eurų neprieštarauja Nepriklausomo ekspertinio teisės akto projekto įvertinimo užsakymo tvarkos aprašui.

ELTA