REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Birželio 20 d. 15:43

Dietologai padeda rūpintis ir grožiu, ir sveikata

Ukmergė

Vytautas NemunaitisŠaltinis: Etaplius.lt


7291

Atėjus vasaros sezonui, tie, kurie per žiemą priaugo kelis papildomus kilogramus, skuba išnaudoti paskutinį šansą numesti svorio ir pasirūpinti dailiomis kūno linijomis. Žinoma, efektyviausiai tuo pasirūpinti įmanoma tik nusistačius reguliarų ir intensyvų sporto režimą bei pasirūpinus sveika mityba.

Nėra didesnės klaidos nei galvoti, kad ekstremalios dietos yra raktas į liekną kūną ir gerą savijautą. Vieno produkto dietos yra mitai, kurie ne tik nepasiteisina arba suteikia tik trumpalaikius rezultatus, bet ir išsekina organizmą, priveda prie rimtų sveikatos sutrikimų. Subalansuota ir sureguliuota mityba yra patikrintas ir efektyviausias būdas numesti svorio ir net gi pagerinti savo savijautą atsisakius organizmui visai nereikalingų maisto produktų. O sukurti tinkamą, saugią, ilgalaikę dietą gali tik kvalifikuotas dietologas, kuris, atsižvelgdamas į asmens fiziologiją, genetiką, medžiagų apykaitą ir bendrą sveikatos būklę, parengia tikslias mitybos rekomendacijas.

Dietologų paslaugų spektras yra ganėtinai platus ir apima ne vieną sudėtingą sveikatos sutrikimą, varginantį daug žmonių. Pagrindinės ligos bei sveikatos būklės, kurios verčia žmones kreiptis į dietologus, tai:

  • nutukimas
  • kraujagyslių ir širdies ligos
  • cukrinis diabetas
  • inkstų ligos
  • genetinės medžiagų apykaitos ligos
  • podagra
  • įvairios alergijos maistui
  • ligos, susijusios su virškinime dalyvaujančiais organais

Net ir rimtai nesergant nė viena šių ligų, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie domisi sveika mityba ir siekia subalansuotos dietos pagalba tapti aktyvesni, pagerinti kasdienę savijautą, efektyviau numesti svorio ir net greičiau išsigydyti nuo įvairių psichologinių ligų, depresijos.

Daugelis žmonių, kurie maitinasi intuityviai ir valgo tai, ką nori, arba kas, jų nuomone, yra tinkama valgyti, padaro nemažai esminių klaidų. Bene pavojingiausias mitybos principas – tai nesaikingumas, kadangi norėdami būti sveiki, turime valgyti kuo daugiau įvairių produktų, tačiau subalansuotais kiekiais. Taip pat neretai pasitikima mitu, kad visi riebalai – blogi, arba kad visi angliavandeniai yra naudingi ir sveiki (juk jie maisto piramidės pagrindas!). Tačiau laikantis subalansuotos dietos net gi privaloma vartoti tam tikrus riebius produktus, turinčius didelius kiekius polinesočiųjų bei mononesočiųjų riebalų rūgščių. Tai avokadai, kiaušinių tryniai, riešutai, sėklos, riebi žuvis, linų sėmenys ir pan.

Angliavandeniai taip pat gali sukelti nemažai problemų, jeigu žmogus nežino, kaip ir kokius kiekius galima jų vartoti. Angliavandeniai, kaip ir riebalai, skirstomi į geruosius ir bloguosius. Pastarieji – tai dar vadinami greitieji angliavandeniai: baltos duonos gaminiai, saldumynai, net vaisiai. Iš šių maisto produktų gauta gliukozė (energija) į mūsų kraują patenka daug greičiau, negu kad mes ją išeikvojame. Taip kūnas pradeda kaupti šios energijos atsargas, kurios kaupiasi ten, kur mums mažiausiai norisi – ant pilvo ar šlaunų.

Vien suvokti mitybos taisyklių neužtenka, kadangi visi esame skirtingi – kiekvieno žmogaus medžiagų apykaita yra unikali, taip pat skirtingai toleruojame tam tikrus maisto produktus, kai kurie iš mūsų turi įvairių alergijų maisto produktams ir t.t.. Dietologas, žmogui sudarydamas individualų mitybos planą, atsižvelgia į visus šiuos aspektus ir net gi į specifinius paciento mitybos įpročius (pvz. vegetarizmą). Tai leidžia sukurti subalansuotą mitybos programą, kuri užtikrina asmeniui didesnę ir patikimesnę apsaugą nuo antsvorio, kraujagyslių ligų, diabeto ir net onkologinių susirgimų.

Daugiau apie mitybos planus: dietoscentras.lt



REDAKCIJA REKOMENDUOJA