Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Vitas“ Kevinas Gerulaitis (Organizatorių nuotrauka).
Pranešimas spaudaiŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
Aplinkinius žavėjęs teniso virtuozas
Vienas tokių sportininkų neabejotinai yra Vytautas „Vitas“ Kevinas Gerulaitis, 1978 m. užkopęs iki trečiosios vietos pajėgiausių planetos tenisininkų reitinge. Per savo karjerą lietuvių kilmės niujorkietis iš viso laimėjo 24 vyrų vienetų ir 8 dvejetų varžybas. Tarp išskirtine reakcija pasižymėjusio tenisininko laimėjimų – 1975 m. Vimbldono dvejetų turnyro trofėjus ir 1977 m. pasiekta pergalė Australijos atvirajame čempionate.
V. Gerulaitis laikomas vienu talentingiausių ir charizmatiškiausių savo kartos teniso žaidėjų. Nors apsilankyti tėvų gimtinėje jam niekada neteko, jis buvo ilgametis Niujorko lietuvių atletų klubo narys. Tenisininkas buvo žinomas ir dėl savo labdaringos veiklos – rūpinosi neturtingų vaikų švietimu, įkūrė paramos fondą ir teniso mokyklą Floridoje.
Beisbolo legenda su išskirtine istorija
Nors lietuviai labiausiai garsėja meile krepšiniui, už Atlanto mūsų tautiečiai yra pasižymėję ir beisbolo stadionuose. Žymiausias lietuvių kilmės beisbolininkas Eddie’is Waitkus yra tikra JAV beisbolo legenda. Tuo suabejoti neleidžia ne tik šio atleto sportiniai pasiekimai, bet ir filmo verta gyvenimo istorija.
Dar karjeros pradžioje – 1949 m. – E. Waitkaus talentu sužavėta viena fanatiška gerbėja ėmė jį persekioti, kol galiausiai šovė į sportininką iš 22 kalibro ginklo. Kulka pataikė visai šalia jauno vyro širdies. Nors Čikagos medikams vos pavyko ištraukti E. Waitkų iš mirties nagų, jau kitą sezoną jis grįžo į aikštelę ir su Filadelfijos „Phillies“ komanda iškovojo Nacionalinės lygos (MLB pirmtakės) čempionų titulą. E. Waitkus buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas, o naujienų agentūra „Associated Press“ jam skyrė metų sugrįžimo titulą.
Eddie Waitkus ligoninėje (Associated Press nuotr.)
Amerikietiškajame futbole – savi „Saboniai“
Kitas lietuvių kilmės sportininkas – Pitsburge gimęs Johnny’is Unitas – yra panašaus kalibro legenda amerikietiškojo futbolo NFL lygoje. Auksinės rankos pravardę užsitarnavęs J. Unitas dramatiškų susidūrimų su fanatiškais gerbėjais išvengė, tačiau 18 metų trukusi jo karjera yra ne mažiau įspūdinga. J. Unitas pagerino ne vieną NFL rekordą ir tris kartus laimėjo naudingiausio lygos žaidėjo titulą. Su Baltimorės „Colts“ komanda J. Unitas iš viso laimėjo keturis NFL čempionų titulus ir yra laikomas vienu geriausių visų laikų lygos žaidėjų, stipriai prisidėjusių prie jos populiarumo.
Greta J. Unito taip pat reikia paminėti ir tokius lietuvių kilmės amerikietiškojo futbolo talentus kaip Dickas Butkus ir Joe Jurevičius, kurių pasiekimams ir apdovanojimams išvardyti reikėtų ne vienos pastraipos. Jų vardai visiems laikams įrašyti į amerikietiškojo futbolo, o kartu ir lietuvių išeivijos sporto istorijos puslapius.
Johny Unitas (Post Gazette nuotr.)
Sporte pasižymėjo ir Kanados lietuviai
Garsių sportininkų su šaknimis Lietuvoje netrūko ir už šiaurinės JAV sienos. Kanados lietuviai pagrįstai didžiuojasi prie šios šalies stalo teniso pasiekimų stipriai prisidėjusia Nešukaičių šeima. Jonas Nešukaitis Kanados stalo teniso rinktinei ne vieną pergalę padėjo iškovoti kaip treneris, o jo dukros Violetta bei Gloria Nešukaitytės išsiskyrė kaip talentingos žaidėjos.
Savo ruožtu NBA duonos ragavęs Leo Rautinsas nuo 2005 iki 2011 m. vadovavo nacionalinei Kanados krepšinio rinktinei ir yra ilgametis Toronto „Raptors“ komandos reporteris bei rungtynių komentatorius.
Su PLSŽ iniciatore, Šiaurės Amerikos fizinio auklėjimo ir sporto sąjunga (ŠAFASS), buvo ar yra susiję ir tokie išeivijos sportininkai kaip dukart Kanados šachmatų pirmenybių laimėtojas Povilas Vaitonis, stalo tenisininkas Algimantas Saunoris, Klyvlendo „Žaibo“ moterų tinklinio komandos narė Rita Čyvaitė-Kliorienė, dabartinis Čikagos „Bulls“ generalinis vadybininkas Artūras Karnišovas ir daugelis kitų.