PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 4 d. 10:15

Žvalgybos ataskaita: Kinijos kompanijos siekia dalyvauti nacionaliniam saugumui svarbių įmonių IT infrastruktūros projektuose

Vilnius

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


167035

Kinijos kompanijos siekia dalyvauti Lietuvos nacionaliniam saugumui svarbių įmonių IT infrastruktūros projektuose, nurodoma naujausioje grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje.

„Ypatingo Kinijos kompanijų susidomėjimo sulaukė vienos įmonės Lietuvoje vykdomas išmaniosios IT infrastruktūros diegimo konkursas. Mainais už sistemos valdymą viena Kinijos kompanija siūlė nemokamai sumontuoti nemažą dalį projektui reikalingos įrangos. Net penkiose iš atrinktų galimų tiekėjų grupių buvo verslo subjektų, susijusių su Kinija. Dviejų iš jų bendrasavininkė – Kinijos valstybė”, – teigiama ketvirtadienį paskelbtoje bendroje Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje.

Nurodoma, kad su Kinija siejamos kompanijos konkurse dalyvavo kaip potencialios įrangos ir technologijų tiekėjos, ekspertinės jungtinės veiklos partnerės ir buvo pasitelktos kaip atitinkančios kvalifikacinius reikalavimus.

„Tikėtina, kad su Kinija siejamos kompanijos siekė ne tik tiekti įrangą ir technologijas, bet ir susipažinti su esminėmis įmonės informacinėmis technologijomis: verslo procesais, įskaitant resursus ir IT sistemas; detaliais kibernetinės ir informacijos saugos reikalavimais, kuriais remiantis bus projektuojama IT sauga; sąsajomis su kitomis IT sistemomis bei duomenų srautais”, – teigiama ataskaitoje.

Pasak ataskaitos, su Kinija siejamų kompanijų siekis gauti prieigą prie esminių nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbios įmonės sistemų, bandymas sukurti technologinę priklausomybę arba susipažinti su svarbiausiais kibernetinės saugos sprendimais atitinka Kinijos vyriausybės tikslus įsitvirtinti kitų šalių strateginiuose sektoriuose.

„Taip didinamas Kinijos kompanijų vaidmuo pasaulinėje rinkoje bei sudaromos palankesnės sąlygos vykdyti kibernetinio ir techninio prasiskverbimo operacijas: perimti informaciją, vykdyti ardomąją veiklą ir sabotuoti infrastruktūros veiklą”, – rašoma ataskaitoje.

Joje taip pat atkreipiamas dėmesys, kad nors Kinijos kompanijos įšaldė savo investicinius planus Lietuvoje įsigyti dalį veikiančio konteinerių krovos terminalo akcijų, susidomėjimas investicijomis Klaipėdoje ir kituose Baltijos jūros regiono uostuose išlieka: renkama informacija apie sprendimus dėl Klaipėdos išorinio uosto projekto, domimasi kitomis investicijų galimybėmis bei požiūriu į galimas Kinijos investicijas.

ELTA