PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 25 d. 14:13

Žmonėms su negalia – džiugios naujienos: keičiasi būsto pritaikymo tvarka

Klaipėda

Pexels.com nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


202153

Būstą pagal poreikius norintys prisitaikyti žmonės su negalia nuo šiol turės daugiau alternatyvų, kaip tą padaryti. Nuo vasario 1 dienos plečiamas ir šią pagalbą galinčių gauti asmenų sąrašas. Kur kas paprasčiau taps įsigyti ir regos, klausos, komunikacijos ir sensorikos priemones.

Daugiau alternatyvų

„Būsto pritaikymą, kaip ir iki šiol, galės organizuoti ir Savivaldybė. Tačiau žmogus taip pat galės pasinaudoti naujomis alternatyvomis: savarankiškai pritaikyti būstą arba nusipirkti jo poreikius atitinkantį būstą ir gauti jo pritaikymo išlaidų kompensaciją“, – informuoja mero pavaduotoja Ligita Liutikienė.

Būstas galės būti pritaikomas žmonėms su negalia, turintiems specialųjį nuolatinės slaugos poreikį ir turintiems judėjimo sutrikimų, turintiems judėjimo techninės pagalbos priemonių poreikį ar specialųjį nuolatinės slaugos poreikį ar priežiūros (pagalbos) poreikį dėl intelekto ar psichikos negalios.

„Tas pats būstas žmogui gali būti pritaikomas kas 10 metų, išskyrus atvejus, kai pasikeičia sveikatos būklė ar žmogus nusiperka nuosavą būstą, kuriam taip pat reikia pritaikymo. Tokiais atvejais į Savivaldybę galima kreiptis ir anksčiau“, – sako mero pavaduotoja.

Savivaldybė kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu dabar galės priimti sprendimą atlikti papildomus darbus, kurie neįtraukti į galimų pritaikymo darbų sąrašą. Todėl vicemerė L. Liutikienė kviečia visus, kam reikalinga pagalba, pasinaudoti vienu ar kitu būsto pritaikymo variantu.

„Kiekvienas žmogus turi teisę į kokybišką gyvenimą. Nei vienas nesame apsaugoti nuo nelaimių, dėl kurių sutrinka sveikata, atsiranda specialių poreikių, dėl kurių tampa sudėtinga gyventi savo pačių namuose, tad raginu visus, kuriems reikalingas būsto pritaikymas, kreiptis dėl šios galimybės“, – ragina mero pavaduotoja L. Liutikienė.

Sensorinės priemonėms – nebe tik vaikams

Nuo vasario 1 d. keičiasi ir regos, klausos, komunikacijos ir sensorikos techninės pagalbos priemonių kompensavimo ir įsigijimo tvarka.

„Sensorinių priemonių kompensavimą iki šiol reguliuodavo Savivaldybė. Komisija įvertindavo tokių priemonių poreikį ir išnagrinėjusi prašymus kompensuodavo jų įsigijimą. Anksčiau sensorikos techninės pagalbos priemonėmis buvo aprūpinami tik vaikai su sunkia negalia, o dabar amžius tampa neribojamas. Tai labai didelis palengvinimas vienokių ar kitokių sunkumų turintiems žmonėms“, – sako mero pavaduotoja Ligita Liutikienė.

Tiesa, ši funkcija nuo vasario 1 d. perduodama Techninės pagalbos neįgaliesiems centrams. Artimiausias jų – Klaipėdoje.

„Toms šeimoms, kurios Savivaldybei jau buvo pateikusios prašymus įsigyti  sensorines priemones, nieko daryti nereikia. Savivaldybės specialistai prašymus perduos Techninės pagalbos neįgaliesiems centrui“, – informuoja mero pavaduotoja.

Svarbu ir tai, kad atskyrus šias dvi – būsto pritaikymo ir sensorinių priemonių įsigijimo tvarkas, jos nebesidubliuos tarpusavyje.

Jei, tarkim, pernai ar ankstesniais metais šeima pasinaudojo galimybe įsigyti sensorines priemones, o poreikio būsto pritaikymui tuo metu nebuvo, nebereikia laukti, kol sueis terminas tam, kad būtų galima iš naujo kreiptis ir dėl būsto vaikui pritaikymo.

„Pateikti prašymą dėl būsto pritaikymo galima bet kada, pasikeitus vaiko sveikatai ar tiesiog atsiradus tokiam poreikiui.  Sudarant būsto pritaikymo eilę, vaikas su negalia bus priskiriamas prie prioritetinės grupės“, – sako L. Liutikienė.