PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2021 m. Rugsėjo 19 d. 15:23

Žmo­gus sens­ta nuo 20 me­tų

Šiauliai

(Pressfoto nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


188169

Žmo­gus pra­de­da sen­ti nuo 20 me­tų. Tai­gi, jau­nuo­lių krykš­ta­vi­mo die­ne­lės su­skai­čiuo­tos...
 

Nuo 20 metų

Raumenys praranda jėgą. Nesportuojant ir mažai fiziškai judant, kūno raumenys per dešimtmetį netenka 5–10 proc. raumenų masės. Mankštinantis ir treniruojantis, galima padidinti esančius raumenis, tačiau jų menkėjimo procesas vyksta lygiagrečiai.

Širdis, kuri irgi yra raumuo, taip pat silpnėja ir nebe taip efektyviai varinėja kraują, nes buvusią jėgą praranda atskiros jos skaidulos.

Tuo pačiu metu storėja kraujagyslių sienelės, joms dengiantis cholesteroliu ir kalkėmis.

Atskiri kūno organai irgi pradeda prarasti savo pajėgumą. Jie atsinaujina, dalijantis ląstelėms, bet su amžiumi tai vyksta vis lėčiau. Ypač greitai menkėja inkstai ir plaučiai. Plaučių pajėgumas nuo 20 iki 80 metų sumažėja apie 40 proc., to neįmanoma išvengti.

Nuo 25 metų

Pradeda raukšlėtis oda. Oda ryškiausiai rodo senėjimo procesą. Jau nuo 25-erių ji nebeatsigamina, kaip iki tol, ir pradeda atrodyti senesnė.

Odos būklė priklausė nuo ląstelių dalijimosi poodyje.

Odos ląstelės žūva nuo saulės ultravioletinių spindulių, vėjo ir aplinkoje esančių cheminių medžiagų poveikio. Iki maždaug 25-erių skaidulinės (fibroplastinės) poodžio ląstelės, esančios poodyje, pagamina ląstelių kiekį, pakankamą pakeisti žuvusias odos ląsteles, o vėliau „atsarginių į frontą“ imama tiekti vis mažiau.

Po 50 metų išvis nustojama tą daryti, oda suplonėja. Oda praranda elastingumą, nes pati mažiau pasigamina elastingumui būtino kolageno ir elastino. Atsiranda daug raukšlių.

Nuo 30 metų

Silpnėja jutimo organai. Klausa ima blogėti jau po 30 metų, ausis pirmiausia pradeda nebeišgirsti labai aukštų garsų. Vėliau pradedama nebeišgirsti ir labai žemų, nes būgnelio plėvelė darosi nebe tokia elastinga. Ausyje „girdinčių“ ląstelių skaičiaus mažėjimo procesas ima įgauti pagreitį.

Palengva blogėja ir regėjimas, nes akies lęšiukas pamažu storėja, o akies raumenys silpsta ir regėjimas tampa nebe toks aštrus.

Ir imunitetas pamažu prastėja nuo 30 metų. Menkėja organizmo savybė atsispirti bakterijoms ir virusams. Todėl natūralu, kad senesni žmonės dažniau serga.

Nuo 35 metų

Skeletas išretėja ir tampa lūžus. Skeleto audiniuose visą laiką vyksta toks procesas: dalis ląstelių miršta, o dalis gimsta ir užauga. Ilgą laiką išlieka pusiausvyra: kiek ląstelių miršta, tiek ir gimsta.

Tačiau nuo maždaug 35-erių mirštančių ląstelių skaičius ima viršyti gimstančių skaičių, todėl kaulai pradeda plonėti, slankstelių kauliena retėti, kaulai praranda masę. Ypač vyresnio amžiaus moterys kenčia nuo kaulų išretėjimo, nes jų lytiniai hormonai nustoja stimuliuoti kaulų ląstelių atsiradimą.

Pakitimų vyksta ir sąnariuose. Sulaukus 60 metų, sumažėja sąnarių skysčio, plonesnė tampa kremzlė tarp sąnarių. Kai jos visai mažai belieka, sąnariai ima brūžintis vienas į kitą, prasideda jų uždegimai, skausmai.

Nuo 45 metų

Menksta intelektas. Smegenyse mažėja tiek ląstelių, tiek nervinių jungčių tarp jų. Tai matosi rentgenu peršviečiant smegenis – ertmės didėja, o visi smegenys kaukolėje ima užimti mažiau vietos.

Nervinių jungčių ypač mažėja toje smegenų dalyje, kuri atsakinga už atmintį ir naujos medžiagos įsisavinimą.

Tai nereiškia, kad visi žmonės nukvailėja su amžiumi, tik visiems darosi sunkiau ką nors atsiminti ir išmokti ką nors naujo.

Parengė Jūris Dabašinskas