Žiniasklaida: prieš tapdamas popiežiumi, Jonas Paulius II slėpė vaikų išnaudojimą

Pasaulis
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Velionis lenkas popiežius Jonas Paulius II žinojo apie vaikų išnaudojimą Lenkijos katalikų bažnyčioje daug metų prieš tapdamas pontifiku ir padėjo tai nuslėpti, sekmadienį pranešė šalies privatus transliuotojas TVN.

Žurnalistas tyrėjas Michalas Gutowskis (Michalas Gutovskis) teigė, kad Karolis Wojtyla (Karolis Voityla), dar būdamas Krokuvos kardinolu, žinojo apie kunigų pedofilų atvejus Bažnyčioje.

Pasak jo, jis perkėlė kunigus į kitas vyskupijas – vieną iš jų net į Austriją, – kad nekiltų joks skandalas.

K. Wojtyla, kuris popiežiaus pareigas ėjo 27 metus – nuo 1978-ųjų iki mirties 2005 metais, parašė rekomendacinį laišką vienam vaikų išnaudojimu kaltintam kunigui, adresuotą Vienos kardinolui Franzui Koenigui (Francui Kionigui), tačiau apie kaltinimus neužsiminė, sakė M. Gutowskis.

M. Gutowskis teigia, kad atlikdamas tyrimą kalbėjosi su kunigų pedofilų aukomis, jų šeimomis ir buvusiais bažnyčios vyskupijos darbuotojais.

Jis cituoja buvusios komunistinių laikų SB slaptosios policijos dokumentus ir retus bažnytinius dokumentus, su kuriais jam pavyko susipažinti.

Tačiau M. Gutowskis teigė, kad Krokuvos vyskupija neleido jam susipažinti su savo dokumentų archyvais.

Praeityje Lenkijos bažnyčia atsisakė pateikti dokumentus teismams arba viešajai tyrimo komisijai, tiriančiai nepilnamečių išnaudojimo bažnyčioje atvejus.

Panašūs kaltinimai

Vienas iš M. Gutowskio šaltinių, sutikęs kalbėti su anonimiškumo sąlyga, sakė, kad 1973 metais jis asmeniškai papasakojo K. Wojtylai apie vieno kunigo pedofilijos veiksmus.

„Wojtyla pirmiausia norėjo įsitikinti, ar tai nėra blefas“, – sakė šaltinis.

„Jis paprašė niekur apie tai nepranešti – sakė, kad susitvarkys“ ir pridūrė, kad tuometinis kardinolas aiškiai paprašė, kad įtariamas incidentas būtų griežtai laikomas paslaptyje.

Amerikietis Thomas Doyle'as (Tomas Doilas), buvęs katalikų kunigas, kanonų teisės mokslininkas ir vienos pirmųjų ataskaitų apie katalikų dvasininkų vaikų išnaudojimą Jungtinėse Valstijose autorius, teigė, kad M. Gutowskio tyrimas buvo novatoriškas.

Pasak jo, tai rodo, kad Jonas Paulius II žinojo apie šią problemą dar prieš tapdamas popiežiumi.

Tyrimas tradiciškai katalikiškoje Lenkijoje pradėtas netrukus po to, kai Lenkijoje gyvenantis olandų žurnalistas Ekke Overbeekas (Ekė Overbikas) pateikė panašius kaltinimus.

E. Overbeeko knyga „Maxima Culpa“ šią savaitę bus pradėta pardavinėti Lenkijoje.

Per pastaruosius dvejus metus, gavęs keletą pranešimų apie nepilnamečių išnaudojimą Lenkijos bažnyčioje, Vatikanas nubaudė keletą aukšto rango bažnyčios pareigūnų už tai, kad jie dangstė dvasininkų pedofiliją.