PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Rugpjūčio 21 d. 14:41

Žiežmariečiai apie namų neįgaliesiems įkūrimą: „Šie žmonės yra ne tokie kaip mes, o psichinę ir protinę negalią turintys ligoniai“

Kaunas

Dauguma iš atėjusių buvo priešiškai nusiteikę prieš naujas statybas ir neįgalius kaimynus. „Atspindžiai" nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


95628

Žiežmariečiai neketina taikstytis su mintimi, kad jų kaimynystėje gyvens iš Strėvininkų globos namų atkelti žmonė su lengva protine negalia.

Nepaisant derybų ir įtikinėjimų tiek iš vietos savivaldos, tiek iš valstybės lygmens institucijų atstovų, gyventojai kategoriškai nesutinka, kad šalią jų įsikurtų tokia įstaiga.

Trečiadienį Žiežmarių miesto bendruomenė socialiniuose tinkluose išplatino ilgą laišką, kuriame smulkiai išdėsto visus argumentus prieš.

„Žiežmariai prašo išgirsti.
Mes daugelį kartų esame sakę, kad Žiežmarių miesto bendruomenė ir gyventojai niekada nenusisuks nuo tų, kuriems reikia pagalbos ir supratimo. Deja, bet iki šiol niekas mūsų neišgirdo ir net nesiruošia išgirsti bei įsiklausyti į mūsų nuomonę.
Patogu kalbėt, aiškinti, mokyti, vadinti mus buduliais, bet ar tokių reformų nori patys psichinę ir protinę negalią turintys ligoniai? Kaip žinome iš ankstesnių pasisakymų, šie ligoniai yra sveiki, tokie kaip mes, tai gal vertėtų paklausti ir jų nuomonės, kodėl kiti sprendžia tokių kaip mes likimus?
Kas gali paneigti, kad tie, kas suinteresuoti įvykdyti Vyriausybės programą, nepasinaudojo iš anksto suplanuotu priešpriešos kurstymu, kadangi žinojo, kad pritarimo tikimybė maža. Nutylima ir tai, kad prieš šio sklypo pirkimą du kartus buvo bandyta įsigyti žemės sklypus Žiežmariuose, bet sužinojus, kas planuojama, buvo atsisakyta juos parduoti. Kaip ir įprasta, neturint kitos išeities pasinaudota labai senomis ir laiko patikrintomis priemonėmis - melu ir slaptumu. Tai matyti projekto vykdymo eigoje, kuomet š. m. kovo mėnesį buvo paimtas kaimynės parašas, kuris supaprastino projektinius sprendinius, o apie projektą gyventojai informuoti tik š. m. rugpjūčio mėnesį. Visi kaip vienas aiškina, jog apie tai nieko nežinojo, tačiau faktai sako priešingai ir ar tai yra ne melas?
Daugelis žiežmariečių ir Lietuvos gyventojų žinome neseną istoriją, kuomet Žiežmarius garsino STT agentas. Nuo tokio, galimai, psichinio ligonio kentėjo ne tik kaimynai, bet ir Lietuvos valstybinės institucijos. Ar valstybė pajėgi kontroliuoti tokius atvejus? Matome, kad ne. Ir kas gali paneigti, kad tai daugiau nepasikartos?

Ar Kaišiadorių mero pasakojimai, kad šie asmenys tokie kaip mes, yra argumentuoti? Tuomet kyla klausimas, ką jie veikia tokiose institucijoje, kodėl jie negyvena su savo giminaičiais ar artimaisiais, kodėl juos jie tik lanko?

Neabejotinai galima atsakyti, kad, visgi, šie žmonės yra ne tokie kaip mes, o psichinę ir protinę negalią turintys ligoniai, kurie negali savarankiškai gyventi ir tvarkytis, o jiems būtina pastovi priežiūra, analogiška institucijoje, kurioje jie ir gydomi.

Sakykim, meluojama tam, kad pateisinti Vyriausybės programą ir nurodymus, tebūnie tai valdininkų sąžinės reikalas, bet integracija vykdoma net nesigilinant ar patys neįgalieji to nori. Pakalbėkime faktais. Ką gali veikti 11 žmonių 10 arų sklype? Arba kaip jie galės vaikščioti siaura gatvele, kurioje net šaligatvio nėra? Arba, kaip juos, visus 10, prižiūrės 1 darbuotojas? Kai tuo tarpu Europoje penkis protinę psichinę negalią turinčius ligonius prižiūri trys darbuotojai, pasak Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos vadovo V. Nikežentaičio prižiūrėti turėtu minimum du darbuotojai, o planuojamas vienas darbuotojas pasako, kad Kaišiadorių rajono savivaldybė labai taupo darbuotojų sąskaita, o, galiausiai, ką reiškia gyvenamasis namas, kurio funkcija - visuomeninė?

Jei žmonės yra ligoniai, tai jie ir turi gyventi visuomeniniame objekte su gydymu, o jei sveiki - kas trukdo juos grąžinti integruoti į artimųjų ratą? Kam meluojama žmonėms, pasinaudojant įstatymo spragomis ir kodėl nekalbama apie artimuosius, kuriems šiuo metu ir turėtų būti pirmiausia suteikta teisė juos susigrąžinti ir prižiūrėti?
Kas galėtų paneigti, kad visi veiksmai naudojami tik tam, kad išvengti papildomų derinimų su kaimynais, valstybinėmis institucijomis ir slėptis nuo viešinimo procesų. Ar galima pateisinti melą, vardan rezultato?
Jau dabar aišku, kad visi viską žinojo ir visą tą laiką ruošėsi, tyliai laukė to momento, kada jau niekas negalėtų nieko pakeisti. Šiai dienai matome, jog net ir teoriniai pokyčiai ieškant sprendinių jau nebeturi prasmės ir niekam neįdomūs ir nereikalingi, nes viskas jau nuspręsta, mums liko tik valdininkų sąžinė. Ar jie ją turi, netrukus pamatysime...
Niekaip kitaip nepavadinsi šios integracijos kaip tik intervencija ir dar per prievartą. Žiežmariai nuostabus miestas, kuriame valstybinės žemės yra ne 10 arų, čia ne Kaunas, kad 6 arų sklype spaudžiasi iki beprotybės. Visas miestas ir rajonas pilnas laisvų, didelių sklypų, kuo puikiausiai tinkamų ir gyventojams, ir naujakuriams. Šio konkretaus sklypo pirkimo niekaip kitaip nepavadinsi, kaip mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas.
Žiežmarių seniūnė iki šiol taip ir nerado laiko pasikalbėti su gyventojai, o meras sėkmingai radęs vieša pritarimą partijos narių gretose nesugeba nusileisti ant žemės ir pasikalbėti su gyventojais, taip kaip darė prieš rinkimus pasibelsdamas į kiekvienus namus. Nenoras bendrauti su gyventojais ir bendruomene eilinį kartą parodė, kad mūsų išrinktieji dirba sau, bet ne žmonėms, bet ar tai kam įdomu.
Ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministrės pasisakymas prisiimti atsakomybę už ligonių nepriimtinus veiksmus gali būti tęstinis, kai ministerijoje jai dirbti liko tik metai? Tai mums tik pasako, kad valdininkai vardan savo užsibrėžtų tikslų pasiryžę viskam, bet ne procesui, kuris vadinasi integracija.
Net ir šiuo metu spekuliuojama, meluojama, neįsiklausoma į mūsų ir į psichinę, protinę negalią turinčių ligonių nuomonę, kitaip kam slėpti taip reikalingus ir teisingus veiksmus, jei tai ne pinigai ar interesai. Prašome visų budulių ir kitų individų įsiskaityti, ką mes, žiežmariečiai, norime pasakyti: statykite namus Žiežmariuose, niekas tam neprieštarauja, tik prašome neignoruoti gyventojų, nei tų, kuriems likusį gyvenimą reikės praleisti barake.
Netikėtai atradome, kad 2018 metais meras per konferenciją kalbėjo, tokių žmonių integracija ne vienų Kaišiadorių rajono reikalas, tai turėtų būti aktualu ir kitiems rajonams, tačiau ar tai svarstoma, ar tai tik pokalbis akims apdumti. Kodėl kiti miestai nesidomi integracija, Druskininkai, Palanga, Neringa?
Valdininkams pasakysime vieną - baikite meluoti sau ir žmonėms, pasigailėkite tų kurie gyvens visą likusį gyvenimą barake, nesivadovaukite posakiu "po manęs nors ir tvanas". Žiežmarių miesto bendruomenė visada objektyviai vertina situaciją ir gina visų interesus, kurie yra pažeidžiami ir nepateisina tų, kurie vardan posto griebiasi visko, kad tik pateisinti savo veKksmus ir parodyti, kad dirba. Melo kojos trumpos“, - skelbiama išplatintame laiške.

Tuo tarpu Strėvininkų socialinių globos namų direktorius Kęstutis Jakelis, kaip skelbia Kaišiadorių krašto laikraštis „Atspindžai", pateikė savo argumentų, kodėl šių žmonių nederėtų visiškai atriboti nuo visuomenės ir teigė, kad yventojų baimės yra nepagrįstos.

„Čia gyvenantys žmonės turi būti bendruomenėje, tarp žmonių. Jiems turi būti netoli nueiti į parduotuvę, į biblioteką, bažnyčią ar kultūros centrą. Negalime jų apgyvendinti miesto pakraštyje, negalime uždaryti ar izoliuoti. Šiuo metu mūsų globos namuose dirba 104 darbuotojai, apgyvendinta virš 200 asmenų, eilėje laukia dar daug žmonių. strėvininkų socialinės globos namuose globojami Lietuvos gyventojai, dauguma jų yra neįgalūs, jų darbingumo lygis nuo 0 iki 40 proc., kitiems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros poreikis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis.

O miestelyje pastatytuose namuose gyvens žmonės, kurie jau ir dabar lankosi renginiuose, bažnyčioje, bibliotekoje, jie tokie patys žmonės, kaip ir jūs“ - sakė K. Jakelis.