PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Vasario 28 d. 09:11

Žiemai nesitraukiant – prisiminkime papildomus pavojus darbo vietose

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


30280

Sinoptikams įspėjant apie nesitraukiančias šalčio bangas, Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena reikalavimus ir pavojus atitinkamose darbo vietose.

picture1.png

Žemą oro temperatūrą ypač aktualu įvertinti dirbantiesiems lauko sąlygomis. Elektros linijų tiesimo, krovimo, kelių, inžinerinių komunikacijų tiesimo ir remonto, miško kirtimo, teritorijų, gatvių, kiemų valymo, statybos ir kiti darbai, atliekami lauke, nesustoja ir žiemą. Teisės aktai nurodo, kad, kai aplinkos oro temperatūra žemesnė kaip minus 10°C, dirbantiems lauke arba nešildomose patalpose darbuotojams privalu suteikti specialias pertraukas. Minimali specialių pertraukų trukmė per 8 valandų darbo dieną (pamainą) turi būti ne mažesnė kaip 40 minučių.
Be to, įvertinęs darbo aplinkos rizikos veiksnius, darbdavys privalo aprūpinti darbuotojus specialiais darbo drabužiais (asmeninėmis apsaugos priemonėmis), apsaugančiais nuo žemos temperatūros.

Darbo patalpų oro temperatūra turi atitikti dirbančiojo fizines pastangas atlikti darbą. Kuo lengvesnis fizinis darbas, t. y. nereikalauja didelės fizinės įtampos bei jėgų jam atlikti, tuo aukštesnė turėtų būti darbo patalpų oro temperatūra (pvz., prekybos salės darbuotojo, siuvėjo darbo vietos temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei 17°C, biuro darbuotojo – ne žemesnė nei 20°C).

VDI įspėja, kad tiek šalčio, tiek kitus žiemos pavojus būtina įvertinti kiekvienoje darbovietėje. Ne vienas darbuotojas žiemą susižaloja dėl slidžių judėjimo kelių darboviečių teritorijose (šaligatvių, laiptų, kiemų, darbo vietų). Ypač pavojinga šiuo atžvilgiu statybose – dėl apledėjusių pastolių, kopėčių, darbo priemonių ir pan.
Atidžiai orų kitimą reikia stebėti bei vertinti atliekant darbus aukštyje, miško darbus.

Atkreiptinas dėmesys į žiemos metu atsirandančius pavojus, susijusius su lauko sąlygomis naudojamomis darbo priemonėmis, tarp jų – ir potencialiai pavojingų įrenginių, ypač kėlimo kranų, darbu. Esant stipriam vėjui, sniegui, pūgai, apledėjimui, blogam matomumui ir kitoms sudėtingoms oro sąlygoms, jei jos kelia grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, darbus būtina nutraukti.

ATMINTINĖ:

Per šalčius reikia baimintis ne tik gaisro. Šalčių metu neretai smarkiai sušąlama. Todėl ugniagesiai prašo gyventojų pasirūpinti ne tik artimaisiais, bet ir šalia gyvenančiais vienišais, garbaus amžiaus ar neįgaliais žmonėmis.

☑️Verta žinoti, kad dažniausiai nušąla drabužiais nepridengtos kūno dalys: ausys, nosis, skruostai.

☑️Pažeidžiamos tos vietos, kuriose dėl netinkamos aprangos būna sutrikusi kraujotaka – kojų, rankų pirštai, pėdos.

☑️Greičiau sušąla kūdikiai, vaikai, paaugliai ir vyresni nei 60 metų žmonės. Taip pat vartojantys vaistus, sergantys lėtinėmis ligomis, turintys negalią.

☑️Greičiau nušąlama, jei žmogus yra pavargęs, netinkamai apsirengęs, nepavalgęs ar neblaivus.

☑️Esant šaltam orui patariama vilkėti kelis drabužių sluoksnius, mūvėti kumštines pirštines ir vilnones kojines.

☑️Drabužiai ir apavas neturi būti ankšti.

☑️Būtina sočiai maitintis, o jei dirbama, reikia daryti pertraukas – pabūti šiltoje patalpoje, pailsėti, išgerti šiltos arbatos.