PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Birželio 18 d. 17:32

Žiedinės ekonomikos link: aptarta tekstilės atliekų situacija šalyje

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


88323

Praėjusį penktadienį Aplinkos ministerijoje surengtos diskusijos apie tekstilės atliekų potencialą pereinant prie žiedinės ekonomikos dalyviai aptarė šių atliekų padėtį Lietuvoje – pradedant jų susidarymu bei tvarkymu ir baigiant institucijų, organizacijų ir visuomenės iniciatyvomis mažinti tokių atliekų kiekį, skatinti jas pakartotinai naudoti ar perdirbti.

Per metus Lietuvoje surenkama apie 11 tūkst. tonų tekstilės atliekų. Pavyzdžiui, 2017-aisiais buvo surinkta 8516 t gamybinių ir 2407 t komunalinių, t. y. atskirai surinktų komunalinių atliekų sraute, tekstilės atliekų.

ES reikalavimai įpareigoja, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. tekstilės atliekos būtų surenkamos atskirai. Už komunalinių atliekų tvarkymo sistemos organizavimą, tuo pačiu ir tekstilės atliekų surinkimą, atsakingos savivaldybės. Šiuo metu jos taiko įvairias priemones šioms atliekoms surinkti.

Tekstilės atliekas gyventojai gali pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kurios įrengtos kiekvienos savivaldybės teritorijoje. Be to, šios atliekos surenkamos du kartus per metus apvažiavimo būdu ar į pastatytus joms skirtus konteinerius. Tokių konteinerių pastatyta Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Neringoje, Trakuose, o jų tinklas vis dar plečiamas.

2017 m. rugsėjį ir 2018 m. balandį buvo paskelbti kvietimai teikti paraiškas tekstilės atliekų konteineriams įsigyti, skiriant dotacijas savivaldybėms iš Aplinkos ministerijos administruojamos Atliekų tvarkymo programos lėšų. Pagal pirmąjį kvietimą skirta daugiau kaip 99 tūkst. eurų, pagal antrąjį – daugiau kaip 104 tūkst. eurų.

Siekiant, kad tekstilės atliekų kuo daugiau būtų perdirbama ar kitaip panaudojama, ieškoma optimaliausių būdų tai padaryti. Todėl laukiama kuo daugiau konstruktyvių pasiūlymų.

Jų nemažai pateikė ir diskusijos dalyviai. Tai gamintojo atsakomybės taikymas, teisinio reglamentavimo peržiūra, siekiant nustatyti aukštesnius tekstilės atliekų tvarkymo prioritetus, atliekų nelaikymo atliekomis kriterijų nustatymas ir kt. Šie siūlymai bus įvertinti rengiant ir tobulinant su tekstilės atliekų tvarkymu susijusius teisės aktų projektus.