Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Konservatorius Seimo narys Edmundas Pupinis teigia, kad trečiadienį į Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos posėdį neatvykęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys „išvengė atsakymų į nepatogius klausimus dėl galimai korupcinių veiksmų, įsakymu patvirtinus Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimus“. G. Surplys sako, kad į tai, ar čia įmanoma įžvelgti kokios nors korupcijos, atsakys atsakingos institucijos, į kurias kreiptasi, o pati ministerija į institucijas kreipėsi dėl tokių žinių skleidimo įvertinimo.
Seimo nario E. Pupinio išplatintame pranešime teigiama, kad žiniasklaidoje skelbiama, jog grupė ekologiškai ūkininkaujančių ūkininkų itin sunkius kaltinimus dėl galimos korupcijos įvykdymo meta G. Surpliui ir viceministrei Ausmai Miškinienei. „Kauno dienos“ publikacijoje teigiama, kad ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimais suabejojusių ūkininkų raštas išsiųstas Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) ir Generalinei prokuratūrai.
„Kadangi kaltinimai pernelyg rimti, o faktas, kad skunde minimas žemės ūkio ministro G. Surplio 2018 m. gruodžio 27 d. įsakymas (Nr. 3D-965), kuriuo buvo patvirtinti Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos atgaline data įgyja teisę paramą gauti kai kurie ekologiniai ūkininkai, kuriems parama buvo atimta už ekologinio ūkininkavimo pažeidimus, taip pat tikri, todėl ir kyla klausimai, ar sąmoningai sudaromos sąlygos gauti išmokas tiems, kurie neturi teisės jų gauti“, - ministro viešai klausia E. Pupinis.
Jo teigimu, minėtame ministro įsakyme numatyta papildoma sąlyga, kad ūkininkas, nesilaikantis ekologiško ūkininkavimo reikalavimų, papildomas išmokas gali gauti, „jeigu ūkio subjektas savo iniciatyva ir ištekliais įrodo, kad konkretūs laukai neužteršti. Ūkio subjektai gali pateikti sertifikavimo įstaigai papildomus objektyvius įrodymus. Dėl objektyvių įrodymų tinkamumo sprendžia sertifikavimo įstaiga“.
„Abejonių kelia tokių savo iniciatyva ir resursais pateikiamų įrodymų teikimas tai pačiai sertifikavimo įstaigai, kuri nustatė pažeidimus. Ar tie „savo iniciatyva ir resursais pagrįsti įrodymai“ nepasireikš aukštų pareigūnų skambučiais ir netaps korupcine landa taisyklių pažeidėjams?
Bet kokiu atveju taisyklių pakeitimas, leidžiantis gauti paramą atgaline data, remiantis „papildomais argumentais“, kelia daug klausimų. Toks įsakymas gali būti traktuojamas kaip korupcinis, proteguojantis nesąžiningai ūkininkaujančiųjų interesus ir darantis žalą ne tik ekologijai, sąžiningai ūkininkaujantiems ūkininkams, bet ir valstybės biudžetui, jei ši informacija pasiektų Europos Sąjungos lėšų panaudojimą prižiūrinčias institucijas“, - pranešime rašo E. Pupinis.
Eltai trečiadienį su ministru G. Surpliu nepavyko susisiekti.
Tačiau ministras paskelbė įrašą socialiniame tinkle „Facebook“. Jame rašo: „Mane viešai medžioja Seimo narys Pupinis, esą aš vengiu nepatogių klausimų, nors posėdyje, kuriame jam kilo abejonių dėl mano korupcijos, buvo svarstomi visai kiti dalykai“.
Ministras rašo, kad iš tiesų gruodžio 27 d. pasirašė įsakymą, kuriuo pagal Ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybos tarybos rekomendacijas (patvirtintas 2018 m. rugsėjo 20 d. posėdyje) pakeistos Ekologinio žemės ūkio taisyklės.
„Pakeitimų esmė: anksčiau radai chemijos pėdsaką ūkininko 1 iš 10 ūkininko kviečių laukų, tai viešosios įstaigos „Ekoagros“ ne tik tą lauką, bet ir visus likusius 9 laukus ir apskritai visą produkciją pripažindavo neekologine. Dabar ūkininkas galės atlikti papildomus tyrimus ir įrodyti, kad užterštas tik vienas laukas, pvz., vieno lauko kraštą netyčia purkšdamas savo laukus apipurškė kaimynas, o kiti laukai švarūs, ir tai rodo tiksliausi laboratoriniai tyrimai.
Tarybą sudaro Sveikatos mokslų universiteto, Ekologinių ūkių asociacijos, Agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto, Žemės ūkio rūmų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos, Prekybos įmonių asociacijos ir Žemės ūkio ministerijos atstovai.
Į klausimą „kur čia korupcija?“ atsakys atitinkamos tarnybos, į kurias kreiptasi. Tačiau padiskutuokime. Kviečiu tai padaryti ir ūkininkus, nes prašymų pakeisti taisykles girdėjau kožną (kiekvieną. - ELTA) penktadienį susitikdamas su ūkininkais visoje Lietuvoje“, - rašo ministras.
Jis pabrėžia, kad ketvirtadienį bus išplatintas oficialus Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pranešimas.
„Prisipažinsiu, tokioje situacijoje nesijaučiu maloniai. Ir pilnai suprantu ŽŪM ir kitų institucijų darbuotojus, kuriuos musės anonimai terlioja visais įmanomais kanalais. O mes pagal įstatymus privalome rimtais veidais atsakinėti į jų kaltinimus. Kreipėmės į institucijas, kad įvertintų, ar skleidžiant tokias fake news (melagingas žinias. - ELTA) nepažeidžiami teisės aktai“, - savo komentare „Facebook“ rašo G. Surplys.
ELTA primena, kad trečiadienį buvo rengiamas TS-LKD frakcijos posėdis dėl, jų teigimu, „abejonių sukėlusių Vyriausybės ir jai pavaldžių įstaigų viešinimo paslaugų konkursų, kurių daugumą laimėjo Dariaus Gudelio įmonė „VIP viešosios informacijos partneriai“.“
„Reaguojama į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją apie nedeklaruotus D. Gudelio reguliarius ir sistemingus susitikimus su ministru pirmininku ir ūkio ministru bei abejones sukėlusius viešinimo konkursus, kurių vertinimo komisijoje dirbo premjero patarėjas“, - buvo rašoma TS-LKD pranešime.
Posėdyje buvo kviečiami dalyvauti žemės ūkio ministras Giedrius Surplys, Nacionalinės mokėjimų agentūros direktorius Erikas Bėrontas, ministro pirmininko patarėjas Tomas Beržinskas. Atvyko tik E. Bėrontas.
ELTA