PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2023 m. Rugpjūčio 6 d. 14:10

Žarijose keptų bulvių taisyklės

Lietuva

Freepik nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


274608

Karštos lauže keptos bulvės yra skanėstas, kuris dažnam asocijuojasi su vaikyste ir ilgais atostogų vakarais. Šiek tiek pelenuotos, jos skanios kaip niekas kitas. Tačiau tam, kad visuomet pavyktų tobulai, verta prisiminti kelias taisykles.

Pirma – prieš kepimą bulves keliose vietose subadykite šakute. Taip užtikrinsite, kad karštis geriau pasiektų daržovių vidurį.

Antra – panaudokite didelę vinį. Prieš kepant, įsmeikite ją į bulvę išilgai šios vidurio. Kai vinis įkais, ji padės bulvei iškepti pastebimai greičiau. Tik būkite atsargūs, išimdami vinį, nes geležis bus labai karšta. Be to, labai svarbu naudoti tik švarias ir nerūdijančias geležines vinis.

Trečia – bulves supjaustyti „armonika“. Bulves kuo plonesnėmis riekelėmis įpjaukite, bet neperpjaukite iki galo. Taip paruoštų daržovių kepimo laikas taip pat trumpesnis, bulvės tolygiau iškeps.

Ar reikia bulves lupti?

Tikrai ne. Ugnimi ir dūmais kvepianti odelė yra tai, kas net ir paprasčiausią bulvę paverčia dieviškai skania. Tačiau būtent todėl, kad odelė lieka, prieš kepant bulves būtina jas kruopščiai nuplauti – nebijokite tam panaudoti ir šepetėlio.

Beje, odelės valgyti visgi nerekomenduojama. Net ir ant nuplautų bulvių gali likti nešvarumų, be to, odelėje yra ir glikoalkaloidų – junginių, kurie gali pakenkti organizmui.

Ar būtina naudoti aliuminio foliją?

Vaikystėje dažniausiai tereikėdavo bulves suvynioti į foliją ir įmesti į laužą. Aliuminio folija nelaikoma pavojinga, tačiau ji gali labai nežymiai padidinti aliuminio kiekį jūsų maiste. Jei dėl to nerimaujate arba norite jos naudoti mažiau dėl aplinkosauginių priežasčių, naudokite alternatyvas, pavyzdžiui, daugkartinio naudojimo metalinį padėklą. Bulves taip pat galima įvynioti į kopūstų arba rabarbarų lapus.

Tokiu atveju daržovių lapus nuplaukite vandeniu ir kruopščiai nusausinkite. Išskleiskite juos, įtrinkite alyvuogių aliejumi ir dėkite po bulvę į vieną lapą. Suvynioti lapai gali ne taip gerai laikytis kaip folija, tad juos sutvirtinkite prieš tai vandenyje pamirkytais dantų krapštukais.

2 keptų bulvių variacijos

Iškepti skanias bulves tereikės kelių ingredientų: jas apšlakstyti trupučiu alyvuogių aliejaus ir gausiai pabarstyti žolelėmis bei prieskoniais.

Kokiais – jūsų fantazijos ir skonio reikalas. Absoliuti klasika – vien tik druska ir pipirai, tačiau su bulvėmis puikiai dera rozmarinas, čiobreliai, bazilikai, žolelių mišiniai, aitriųjų paprikų, svogūnų ar česnakų milteliai. Bulvę taip pat galite uždengti gabalėliu sviesto arba ant viršaus uždėti nesmulkintą žolelės šakelę, pavyzdžiui, rozmarino.

Ieškantiems įdomesnių skonių – variantai su silke arba varške

Reikės: 5 didelių bulvių, 3 šaukštų miltų, 1 šaukšto druskos.

Įdarui su silke: 5 šaukštų grietinės, silkės gabaliukų (po kelis vienai bulvei), pusės raudonojo svogūno, šviežių smulkintų svogūnų laiškų ir krapų.

Įdarui su varške: 200 g varškės, 3 šaukštų jogurto, kelių česnako skiltelių, pipirų, šviežių smulkintų svogūnų laiškų ir krapų.

Gaminame: Bulves kruopščiai nušveiskite. Gilioje lėkštėje sumaišykite miltus ir druską. Taip pat paruoškite 5 aliuminio folijos lakštus, geriausia – šiek tiek storesnius. Dar drėgnas bulves apvoliokite miltuose su druska ir kiekvieną bulvę suvyniokite į aliuminio foliją.

Paruoštas daržoves dėkite ant grotelių. Geriausia jas kepti ant labai žemai virš ugnies pastatytų grotelių arba dėti tiesiai ant įkaitusių briketų ar žarijų. Kepkite bulves 40–60 minučių, priklausomai nuo bulvių dydžio. Jeigu prieš tai jas pavirėte, kepimo laikas sutrumpės perpus.

Jeigu ruošiate jas su varške, pasigaminkite įdarą – varškę sutrinkite su jogurtu, įspauskite kelias česnako skilteles, pagardinkite pipirais. Bulvėms iškepus, perpjaukite jas išilgai pusiau, bet iki galo neperpjaukite – tik tiek, kad būtų galima jas įdaryti.

Į vidų dėkite 3–4 ar daugiau silkės gabaliukų, šaukštą grietinės, šiek tiek smulkinto svogūno. Arba – paruoštą varškės įdarą. Viską pabarstykite smulkintais svogūnų laiškais, krapais ir vėl dėkite ant grotelių. Šiek tiek pašildykite ir patiekite.

Pranešimas spaudai