REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gegužės 19 d. 15:40

Žagarės Fringe festivalis – unikalių meno patirčių labaratorija Šiaurės Lietuvoje

Joniškis

Gabija Gaidjurgytė

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


267780

Gegužės 11-14 dienomis Žagarėje (Joniškio raj.) vyko alternatyvaus meno Žagarės FRINGE festivalis. Tai šiuolaikinio meno, eksperimentų ir kūrybinių patirčių festivalis, kviečiantis keliauti autentiškomis Žagarės erdvėmis stebint įspūdingus meno pasirodymus.

Šiais metais Fringe festivalyje dalyvavo menininkai iš Pietų Korėjos, Belgijos, Danijos, Kroatijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Lenkijos, Švedijos, Argentinos ir kaimyninės Latvijos. Festivalio metu vyko kūrybinės ir tarpkultūrinės praktinės veiklos, pristatymai, aktyvus šiuolaikinis, profesionalusis menas. Platus dalyvių ratas su itin socialiai aktualiomis temomis sudarė įvairią programą su spektakliais, performansais, koncertais, parodomis, meninėmis kūrybinėmis dirbtuvėmis.

Festivalio įžanga tapo šokio teatro „Aura“ spektaklis „Norėčiau būti paparčio žiedu“ pristatytas nestandartiškame formate, kurio metu žiūrovai sėdėję ratu išties galėjo pajausti gamtos ir šokio dermę. Šis šokio spektaklis simboliškai ir tapo festivalio žinute, kuri skatino ieškoti vidinio paparčio savyje, vienijantis ir kuriant bendrystę meno ir vietinio gyvenimo aplinkoje.

Ketvirtadienį, gegužės 11 dieną festivalio pirmoji diena prasidėjo natūralaus dažymo dirbtuvėmis, kurias organizavo Yonggu Shin (Pietų Korėja). Taip pat, buvo atidaryta Židrijos Janušaitės paroda „Apie trapumą“, kurią menininkė pristatė kartu su performansu, kalbėdama apie gyvenimo trapumą nuo gimimo iki mirties, pabrėždama žmogaus grožį visoje gyvenimo amplitudėje.

Penktadienio programoje susiliejo edukacijos, šiuolaikinis šokis ir cirkas. Sarah Richardsson (Didžioji Britanija) bendradarbiaujant su Gottenburg Fringe festivalio tinklu, rengė kūrybinio rašymo dirbtuves, o Kroatijos meno centras „Kružok“ kvietė dalyvauti japoniškos suminagaši technikos meditatyvioje edukacijoje. Festivalio dalyvis iš Belgijos „Compagnie Krak“ demonstravo cirko ir balansavimo pasirodymą „Kontrol“.

Žagarėje festivalio metu vyko ir kito sostinėje organizuojamo „Naujasis Baltijos Šokis“ festivalio dalis: pristatytas choreografo Taneli Torma (Danija) šokis sukurtas bendruomenei „Alien“. Po įspūdingo šokio vykusio prie istorinio Žagarės žirgyno, dalyviai buvo pakviesti į Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus Žagarės padalinio patalpas (buvusią dvaro koplyčią), kuriose pristatyta Šeiko šokio teatro instaliacija „Salos“.

Vakaro programa tęsėsi buvusioje Žagarės pieninėje, kurioje šiuo metu įsikūręs Žagarės kempingas ir siūlė nuotaikingą vakaro programą. Taip pat šioje erdvėje pristatytos instaliacija „Visual Spa“ kurią kūrė menininkas Fuji Hoffman (Švedija) ir „A greenhouse could be“ kurias pristatė menininkės Židrija Janušaitė ir Eva Vevere (Latvija).

Šeštadienio programoje persiliejo įvairūs meno žanrai. Nuo aktyvaus ryto miesto architektūrą ir nuotaiką fiksavo menininkas Benas Šarka, kuris vakare pristatė kontraversišką ir dėmesį prikaustantį performansą „Žvilgnis į šviesų rytojų“. Tuo pačiu metu mieste vyko „Compagnie Krak“ (Belgija) performansas įtraukęs visą bendruomenę „Bench Invasion“ kvietęs pasiimti po suolelį, raginant žiūrovus prisistė ir pasikalbėti apie gyvenimo grožį, o finale – iš suolelių sukurtas bendras stalas, prie kurio grojant smuikininkei džiaugtąsi bendryste ir gyvenimo prasme. Šeštadienio popietę, ant Švėtės upės pastatytoje scenoje vyko muzikantų Gintauto Gascevičiaus Ginc (Lietuva), Reinis Jaunais (Latvija) ir Bart Palyga (Lenkija). Specialiai festivaliui sukurtame koncerte skambėjo etninės ir avangardiškos muzikos kompozicijos, kuriose aktualizuojama broliškų tautų ir valstybių vienybė. Po Žagarės architektūrinį paveldą kvietė pasivaikščioti „I Patom Theatre“ iš Prancūzijos ir Latvijos, kaukių fragmentais pasakojant istoriją apie „patį nereiškmingiausią žmogų pasaulyje“. Vakaro koncertai vyko Žagarės sinagogoje, kurioje skambėjo akustiški ir gilūs muzikiniai pasirodymai, kuriuose programas pristatė Marharytos Krasikavos (Baltarusija), Klaudija Indriliūnaitė & Ina Kovaliova ir „Juuk (Latvija) & Tamsaulė (Lietuva)“.

Festivalis peržengė Lietuvos sienos ribas – sekmadienį Latvijos meno centras „Noass“ Augstkalnės pagrindinės mokyklos kieme. Buvusioje Žagarės pieninėje Yonggu Shin (Pietų Korėja) pristatė performansą-instaliaciją „Surink Svajonių Detales“, griuvėsiuose prie „­Barboros“ bažnyčios Apeirono teatras kūrė ritualinį veiksmą „Ašmenys“, o festivalį vainikavo klounas iš Argentinos Mariano Gedwillo su nuotaikingu pasirodymu prie kultūros centro. Visą sekmadienį menininkė Jolita Online kūrė gatvės meno kūrinį „Atostogos“, kuris užbaigė festivalio programą ir tapo jaunimo mėgstamos vietos pagyvinimo elementu, primenančiu apie festivalio pojūčius.

Festivalio atmosferą ypatingai kūrė susiformavusi benduomenė, nes dalis menininkų grįžo jau ne pirmą kartą. O skirtingų, autentiškų erdvių pristatymas meno sintezėje kūrė gilius pojūčius.

Fringe festivalis Žagarėje vyksta jau ketvirtą kartą. Jo idėjos autorė – Žagarėje gyvenanti britė Sarah Mitrikė, 2015 metais subūrusi visą bendruomenę organizuoti tokio pobūdžio festivalį.

„Fringe“ festivalis, pasak Sarah Mitrikės, tai tarsi akmenuko metimas į vandenį, kai jam liečiant paviršių pasklinda raibuliai. Jie veja vienas kitą, išjudina, taip ir idėjos sklinda iš lūpų į lūpas, menininkai vieni kitus suranda, kviečia į festivalį, įtraukia vietos bendruomenę.

Festivalis sėkmingai organizuojamas Žagarės kultūros centro, finansuojant kultūros tarybai. Tai jau dešimtas rengtas projektas (projekto vadovė Diana Sičiovienė) kuris gauną finansavimą. Tarp festivalio vyksta Fringe festivalio tiltų projektas, kuris palaiko Fringe dvasios pulsavimą visus metus Žagarės mieste.

Organizatoriai siekia festivalį įtvirtinti kaip nuolatinį bienalės renginį, pritraukiant šiuolaikinio meno atstovus iš Lietuvos ir užsienio, organizuojant meno rezidencijas bei kuriant Žagarės, kaip atviros menui ir idėjoms, geografiškai tinkančią vietą. Festivalis priklauso šiaurės šalių „Fringe“ tinklui, pasaulio „Fringe“ tinklui ir tarptautinės „Fringe“ festivalių asociacijos tinklui.

Žagarė – vienas seniausių Lietuvos miestų, esantis šiaurės Lietuvoje, šiais metais mininti 825 metų gimtadienį, savyje talpinantis unikalią atmosferą ir įkvėpimo jausmą. Žagarės unikalumas atsiskleidžia vaikščiojant akmenimis grįstomis gatvelėmis, stebint išlikusius žydų paveldo architektūros namus, atrandant įvairių meno projektų o kur dar nuostabi Žagarės gamta – Švėtės upė, piliakalniai, ozo takas, Mūšos tyrelis. Tai lyg muziejus po atviru dangumi. Atvykite į meniškos dvasios miestelį – Žagarę, ir pajuskite kaip sustoja laikas, užvaldo įkvėpimas bei magiška Žagarės gamta.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Joniškio rajono savivaldybė. Organizatorius – Žagarės kultūros centras.

Daugiau informacijos: www.zagareskulturoscentras.lt

Reklama.


Foto galerija:

Benas Šarka, foto BadMonkeyStudio.jpg
Compagnie Krak BENCH INVASION, foto BadMonkeyStudio.jpg
Compagnie Krak KONTROL, foto BadMonkeyStudio.jpg
Fringe festivalio bendruomenė, foto BadMonkeyStudio.jpg
I Patom Theatre „Ask the bread“ foto BadMonkeyStudio.jpg
Naujasis Baltijos šokis ALIEN, foto Gabija Gaidjurgytė.JPG
Šeiko šokio teatras SALOS, foto Gabija Gaidjurgytė.JPG
Vandens pagimdyti, foto Gabija Gaidjurgytė.JPG
Yonggu Shin, Pietų Korėja, foto Gabija Gaidjurgytė.JPG
Žagarės kultūros centro komanda, foto Gabija Gaidjurgytė.JPG



REDAKCIJA REKOMENDUOJA