Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Geologijos tarnyba po Naujųjų planuoja skelbti viešąjį pirkimą, kuriuo galėtų įsigyti paslaugų išsamesniems tyrimams Raseinių rajono vandenvietėse, kuriose rasta arseno, atlikti.
Kaip Eltai nurodė Geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vedėja Rasa Radienė, kol kas tarnyba, paėmusi ir ištyrusi mėginius, negali pasakyti, kokia yra arseno kilmė. Tam reikalingi brangesni tyrimai.
„Apklausime keletą įmonių, už kiek jie tuos darbus atliktų, ir tada Aplinkos ministerija spręs, ar ta suma yra tokia, kokią ministerija gali sumokėti už tuos tyrimus. (...) Reikia laboratorijoje ir, ko gero, ne Lietuvos pasižiūrėti. Reikia laiko, kad ir laboratorijos atsakytų, kiek kainuos tuos mėginius ištirti, nes jeigu darome, tai reikia vieną kartą daryti rimtai, nes paskui išgręžus, nepaėmus mėginių ir nepadarius tyrimų, antrą kartą gręžimas vėl labai didelius pinigus kainuoja. Vien tik gręžinių gręžimas, kaip buvo apskaičiuota, su kerno kėlimu kainuoja apie 14 tūkst. eurų“, - Eltai sakė R. Radienė.
Pasak jos, negalima teigti, kad arseno kiekis padidėjo dėl senų vamzdžių.
„(Prielaidą apie. - ELTA) vamzdžius kaip ir atmetėme, nes buvo užmerkti vamzdžiai, ir tyrimas nerodė, kad tai klijai. Kažkokios paties gręžinio įrengimo medžiagos irgi atkrito.
Mes tikėjomės, kad tai bus tikrai ne gamtinė priežastis. Padarę tyrimus, padarę išpumpavimus ir paėmę 4 mėginius iš vienos vietos, tikėjomės, kad po kažkiek laiko išpumpavus gręžinio tūrį pritekės iš sluoksnio vanduo be arseno, kad arseno koncentracija bus normali. Tai nepasitvirtino. Ir tai reiškia, kad kaip ir iš (žemės. - ELTA) sluoksnio jis priteka su padidintu arseno kiekiu. Bet sluoksnyje realių priežasčių, kad jis ten būtų, mes irgi nežinome, iš ko jis gali būti, iš kokių uolienų“, - sakė ji.
Ji neatmetė, kad ten, kur ne tokie gilūs žemės sluoksniai, arseno atsiradimą galėjo lemti pesticidai, tačiau tai turėtų patvirtinti tolesni tyrimai.
„Pesticiduose yra arseno, tai ten, kur arčiau žemės paviršiaus, kur ne tokie gilūs sluoksniai, kaip ir galėtų jo būti, nes ten visur yra kaimiškos vietovės. Tai mes tikimės gręždami gręžinį įrodyti, kad jeigu buvo (arseno. - ELTA) ir iš viršaus, tai tą arseną rodys uolienose, per kurias jis migravo iš viršaus žemyn. Gręžiniais mes pasitikrintume, ar ten yra arseno, ar jis gali atsipalaiduoti vykstant cheminei reakcijai, matytume, ar jis yra antropogeninis, ar jis migravo, nes niekur šiaip įkristi į požeminį vandenį, 60 metrų gylį, jis negalėjo, dėl to turime tirti ir pesticidus“, - kalbėjo Geologijos tarnybos atstovė.
ELTA primena, kad pavojingas kiekis arseno Raseiniuose aptiktas dar 2017 metų liepą. Šiais metais jo taip pat rasta Jurbarko, Lazdijų, Marijampolės, o daugiau nei prieš savaitę - ir Vilkaviškio rajonų geriamajame vandenyje.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys anksčiau Eltai sakė, kad, jo žiniomis, arseno kilmė susijusi ne su pesticidais, o su senu vamzdynu.
Tuo metu Geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus Požeminio vandens išteklių poskyrio vedėja Jurga Arustienė anksčiau Eltai sakė, kad bene pirmą kartą susiduriama su atveju, kai taip sunku nustatyti, ar arseno kilmė yra gamtinė, ar jis atsiradęs dėl žmogaus veiklos.
Tiesa, R. Radienė anksčiau Eltai sakė, kad tikėtasi įžvalgų dėl arseno kilmės Raseiniuose turėti jau iki Kalėdų.
Tuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Irena Taraškevičienė Eltai nurodė, kad kol kas nėra duomenų apie Lietuvoje sukeltą arseno žalą sveikatai.
Arsenas yra metalas, kuris gali būti mažakraujystės, neuritų, odos uždegimų, nuplikimo, galvos skausmų, skrandžio-žarnyno, kvėpavimo takų, neuropatijos, anemijos, regėjimo, klausos, hemodinamikos sutrikimų ir kitų neigiamų padarinių priežastis.
Vandens, užteršto arsenu, negalima gerti, tačiau jį galima naudoti buitinėms ir techninėms reikmėms.
ELTA