REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Gegužės 11 d. 11:21

Ž. Šilėnas: Lietuvoje beveik negirdima, kad mokesčių mokėtojai turi ne tik pareigas

Lietuva

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


37372

Lietuvoje daug kalbama apie tai, kad mokesčių mokėtojai turi pareigas - turi susimokėti laiku ir daug, tačiau praktiškai negirdima apie tai, kad mokėtojai turi ne tik pareigas, bet ir teises, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Pagarbos mokesčių mokėtojams dieną LLRI surengtoje spaudos konferencijoje Ž. Šilėnas su partneriais pristatė mokesčių mokėtojų teisių sąrašą.

„Kartais susidaro įspūdis, kad mokėtojai turi tik pareigas, o teisių - jokių“, - sakė Ž. Šilėnas.

Pasak LLRI prezidento, pristatytos mokesčių mokėtojų teisės yra „išbarstytos“ įvairiuose teisės aktuose. LLRI su partneriais sukaupė jas į vieną, „eiliniam“ mokesčių mokėtojui pritaikytą sąrašą.

Ž. Šilėno teigimu, norėta, kad gyventojai nesijaustų bejėgiai, žinotų savo teises ir jas gintų.

„Retas mokesčių mokėtojas žino, kad jis turi teisę būti kiek įmanoma mažiau trikdomam mokesčių administratoriaus“, - sakė Ž. Šilėnas.

Kaip nurodo LLRI, mokesčių mokėtojų teisės yra šios: teisė į efektyvią mokesčių sistemą; teisė į kokybiškai parengtus mokesčių įstatymus; teisė į mokesčių sistemos stabilumą; teisė į efektyviai panaudojamus mokesčius; teisė į gerą mokesčių administravimą; teisė gauti kokybišką konsultavimą ir informaciją; teisė planuoti mokesčius; teisė į mokesčių administratoriaus veiksmų nuspėjamumą; teisė būti laikomam sąžiningu mokesčių mokėtoju; teisė į konfidencialumą; teisė tiesiogiai arba per atstovą dalyvauti santykiuose su mokesčių administratoriumi; teisė būti traktuojamam lygiai prieš įstatymą; teisė būti kiek įmanoma mažiau trikdomiems mokesčių administratoriaus; teisė nevykdyti neteisėtų mokesčių administratoriaus nurodymų; teisė laiku atgauti mokesčio permoką; teisė reikalauti, kad būtų atsižvelgta į objektyvias aplinkybes; teisė apskųsti mokesčių administratoriaus veiksmus; teisė pasiūlyti pasirašyti susitarimą dėl mokesčio dydžio; teisė reikalauti atlyginti turtinę ir neturtinę žalą; teisė remtis senaties terminu.

Mokesčių mokėtojų teisių sąrašą Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai parengė kartu su įmonių „BDO auditas ir apskaita“ ir „Deloitte Legal“ teisininkais.

„Deloitte Legal“ partneris, advokatas Tomas Davidonis sakė, kad Lietuvoje dažnai pakeitimai daromi skubotai, kas apsunkina jų supratimą.

„Įstatymai dažnai yra detalūs, klampūs, sunku susigaudyti net specialistams. Manau, kad mokesčių mokėtojai, gavę suprantamą informaciją, geriau ją įsisavintų. Vis dėlto, lyginant su kaimyninėmis šalimis, mūsų padėtis gana nebloga, nors stengtis taip pat yra kur“, - kalbėjo T. Davidonis.

LLRI ekspertė Ieva Valeškaitė pabrėžė, kad mokesčius didinančių pakeitimų daroma daug daugiau, nei juos mažinančių.

„Nestabilumas yra varantis iš proto“, - sakė I. Valeškaitė.

Ekspertė akcentavo teisę į mokesčių sistemos stabilumą, teisę būti laikomam sąžiningu mokesčių mokėtoju, teisę į kokybiškai ir gerai parengtus mokesčių įstatymus.

„Simboliška, kad Pagarbos mokesčių mokėtojams dienos išvakarėse kuriamai mokesčių reformai visuomenė turėjo tik penkias dienas susipažinimui su daugiau kaip šimto penkiasdešimties puslapių mokesčių pakeitimų paketu. Absurdas, kad žinodama tokią teisę valdžia ją ignoruoja ir piktnaudžiauja“, - teigė I. Valeškaitė.

Pasak ekspertės, priimant mokesčių įstatymus būtina vertinti jų poveikį, konsultuotis su visuomene, juos priimti tik pasirengus, vengti svarstymo ir priėmimo skubos tvarka. Teisinis reguliavimas turi būti nuoseklus ir nedviprasmiškas.

„Jei ši teisė yra užtikrinama, mokesčių mokėtojai gali išvengti mokesčių įstatymų išaiškinimų, deklaracijų formų painiavos. Tai ne tik leidžia mokesčių mokėtojams geriau suprasti mokesčių sistemą, bet ir mažina administracinę naštą - jiems paprasčiau apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti mokestines prievoles“, - aiškino ji.

ELTA primena, kad Lietuvoje penktadienį pirmą kartą minima Pagarbos mokesčių mokėtojams diena.

Pernai gruodį Seimas papildė Atmintinų dienų sąrašą, balandžio 28-ąją paskelbdamas Pasauline darbuotojų saugos ir sveikatos diena, gegužės 11-ąją - Pagarbos mokesčių mokėtojams diena, liepos pirmąjį sekmadienį - Globėjų diena.

Peticiją „Dėl Pagarbos mokesčių mokėtojui dienos paskelbimo atmintina diena Lietuvoje“ prieš metus Seimui pateikė Ž. Šilėnas.

Peticijų komisija nusprendė tenkinti joje pateiktą pasiūlymą, atsižvelgusi į Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pateiktą nuomonę ir manydama, kad šio pasiūlymo tenkinimas ne tik pagerbtų visus tuos, kurie sąžiningai moka mokesčius, bet ir paskatintų savanorišką mokesčių mokėjimą ir pagerintų mokesčių surinkimą.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA