Z raidė ant pastatų - agresoriai tarp mūsų?

Z raidė ant pastatų - agresoriai tarp mūsų?
Šiauliai
Etaplius.lt skaitytojo nuotr.
Budintis Budėtojas Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Praėjusią savaitę ant naujai sutvarkytų namo Krymo g. sienų gyventojai pastebėjo Z raidę. Kas tai – kvailų chuliganų ar Rusijos agresijos Ukrainoje šalininkų elgesys?

Užrašas kelia nemalonius jausmus

Kovo pradžioje ant Šiauliuose esančių Krymo ir Sevastopolio g.  daugiabučių buvo pakabintos naujos lentelės po namų numeriais. Jose vaizduojamas Ukrainos herbas ir gatvės pavadinimas, užrašytas ukrainietiškai, atsirado ir užrašas, smerkiantis dar anksčiau Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.

Po mėnesio ant vieno iš Krymo g. daugiabučių šiauliečiai pastebėjo ir nufotografavo nemalonius jausmus keliantį užrašą – Z raidę. Rusijos karo Ukrainoje kontekste Rusijos karinių pajėgų invazijos ženklas „Z“ tapo ne tik propagandos, bet ir agresijos simboliu.

Neilgai trukus Z raidės užrašas buvo papildytas – parašyta „Zombiai“ ir rusiškas keiksmažodis. Užrašas gyventojams jis kelia nemalonius jausmus, o policija įspėja, kad dėl tokių veiksmų gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Šiaulių apskrities VPK atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė informavo, kad policija ko kas negavo pranešimų apie mieste rašomus Rusijos agresijos simbolius. „Priklausomai nuo padarytos žalos, tai gali būti ir turto sugadinimas (ikiteisminis tyrimas)“, – atsakė atstovė spaudai.

O ar toks chuliganiškas elgesys nebūtų traktuojamas kaip Rusijos karo propaganda? G. Smagriūnienės teigimu, niekaip neįrodysi, kad raidės parašymas – propaganda. „Jos draudžiamos simbolikos sąraše nėra“, – sakė policijos atstovė.

Grėstų bauda nuo 300 iki 700 Eur

Elta informuoja, kad kovo pabaigoje Seime jau atsirado iniciatyva, kuria siekiama numatyti administracinę atsakomybę už autoritarinių režimų simbolių, naudojamų propaguoti jų įvykdytą ar vykdomą karinę agresiją, platinimą, naudojimą susirinkimuose ar viešosiose vietose. Administracinių nusižengimų kodekso pataisas įregistravusi Seimo narė konservatorė Paulė Kuzmickienė prie tokių simbolių siūlo priskirti dvispalvę juodai oranžinę Georgijaus (šv. Jurgio) juostą, raidės Z ir (arba) V ar kitus šias raides išreiškiančius elementus ir kitus simbolius.

Pagal siūlomą projektą, tokių simbolių platinimas, naudojimas susirinkimuose ar viešosiose vietose arba kitoks demonstravimas užtraukia baudą nuo 300 Eur iki 700 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 Eur iki 1 200 Eur.

Šiuo metu galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta administracinė atsakomybė – bauda nuo 150 iki 300 Eur su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu tik už nacistinių ar komunistinių simbolių platinimą ar demonstravimą.

Tikimasi, kad tokių simbolių, kurie tampa tautinę nesantaiką skatinančiu ir Rusijos karinės agresijos simboliu, draudimas užkirstų kelią įvairioms provokacijoms ir tautinės nesantaikos kurstymui, apsaugos visuomenę nuo provokacijų ir Lietuvos žmonėms nepriimtinų idėjų propagavimo.

Siūloma numatyti atsakomybę ne tik už tokių simbolių naudojimą susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose, bet ir už naudojimą viešosiose vietose. Pasak P. Kuzmickienės, šiuos simbolius siekiama demonstruoti viešai ir kuo plačiau – jie ne tik naudojami plakatuose žmonių susirinkimuose, bet pastebimi ir automobiliai su šiuo ženklu, jį naudoja verslai, ženklindami prekes ir paslaugas, karinę agresiją ir autoritarinį Rusijos režimą palaikantys žmonės šiais simboliais žymi sportinę ar darbo aprangą bei kitus rūbus.

Administracinė atsakomybė netaikoma, jei asmuo minėtas veikas padaro muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais, taip pat – jei asmuo naudoja oficialią egzistuojančios valstybės simboliką arba yra Antrojo pasaulinio karo dalyvis, vilkintis savo uniformą.

Redakcija rekomenduoja