Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ritos nuotr.
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Po to, kai Paneriuose, Dvaro gatvėje, ant namo nuvirto sniego neatlaikęs medis, Vievio seniūnija sulaukė kritikos dėl laiku nenupjauto medžio. Tačiau seniūnas Z. Pukėnas sako, kad kaltinimai yra nepagrįsti, nes medis nebuvo seniūnijos nuosavybė.
Neišgirsti?
Nuvirtus medžiui Panerių kaimo gyventoja Rita su visuomene pasidalino savo nuomone apie įvykį: „Vienos žiemos istorija, kai gražiame parke augo sergantis medis, kurio sveikata Panerių kaimo gyventojai buvo susirūpinę jau prieš 2 metus. Kaip bebūtų gaila, ši istorija nėra su laiminga pabaiga, nes gyventojų baimės nebuvo iš piršto laužtos.
Užklupus žiemai senas, sergantis ir supuvęs medis neišlaikė sunkios sniego naštos. Gaila, kad nebuvo sureaguota į žmonių kreipimąsi dar prieš kelerius metus, nes kaip visada atsakymai buvo paprasti: ne mūsų teritorija, ne mano valdos – ne mano problemos.
Gaila, kad ir įvykus nelaimei buvo sureaguota taip pat – teritorija priklauso kažkam, todėl ne mūsų bėdos, kad žmogus pats kaltas, jog nedraudžia savo turto, na, kurio net ir niekas nedraudžia dėl tam tikrų aplinkybių, kurios puikiai žinomos. O kieno gi bėda, kai gyventojai yra kažkurios seniūnijos teritorijoje?
Na, nieko, ačiū už atlaisvintą kelią, tik gaila, kad reikėjo tokios istorijos pabaigos, kuri sulaužė žmonėms stogą, senyvo amžiaus gyventojus ir šeimas su mažamečiais vaikais tris paras (ir dar neaišku kiek laiko) palieka be elektros ir vandens. Apie liūdnas nuotaikas ir nusivylimą turbūt minėti jau nereikia? Gaila, kad padėti taip neskubama, kaip pasidalinti pamokymais ir pasakymais, kaip planuojama padėti.
Klausimas retorinis: ką gali paprastas žmogus, kai kažkas, kas turi daugiau galimybių, palieka mus vienus bėdoje. Kam atstovai, kurie yra žmonių balsas ten, kur jie patys nukeliauti negali.“
Ne seniūnijos nuosavybė
Paneriai yra Vievio seniūnijos dalis, todėl seniūno Zenono Pukėno pasiteiravome, ar seniūnija iš tiesų buvo sulaukusi gyventojų prašymų nupjauti sirgusį ir šiemet nuvirtusį medį.
Seniūnas paaiškino, kad situacija yra ne tokia, kokia pateikta p. Ritos komentare. Prašymo dėl želdynų tvarkymo seniūnija buvo sulaukusi 2017 metais. Gavus savivaldybės Želdinių priežiūros komisijos leidimus buvo išpjautos eglės ir liepos adresu Dvaro g. 3. Per šių metų snygį nuvirtęs beržas yra už 400 metrų nuo tvarkytos vietos. Dėl jo, sako seniūnas, niekas nesikreipė. Svarbu tai, kad nuvirtęs medis yra parko, kuris priklauso VšĮ „VU būstas“, teritorijoje. „Šis medis yra viešosios įstaigos teritorijoje, jie prižiūri parką, sprendžia, kuriuos medžius pjauti. Gyventojai gal norėtų, kad medžiai būtų kitaip prižiūrimi, daugiau jų būtų išpjauta, tačiau VšĮ „VU būstas“ situaciją kitaip supranta, neskuba medžių pjauti, nes nori išsaugoti autentišką parką“, – teigė seniūnas.
VšĮ „VU būstas“ vadovas Nerijus Cicilionis redakcijai paaiškino, kad nebuvo gavęs prašymo pašalinti medį nei iš gyventojų, nei iš seniūnijos, ir nežinojo, kad medis gali kelti pavojų. N. Cicilionis teigia, kad VšĮ „VU būstas“ kol kas oficialiai priklauso tik parko pastatai, o įstaigai priklausysianti parko teritorija dar nėra oficialiai įforminta. Šiuo metu ribos derinamos su Elektrėnų savivaldybe bei žemėtvarkininkais. Vadovas stebėjosi, kad seniūnija nesiėmė jokių veiksmų, nors sulaukė gyventojų prašymo. „Nesvarbu, kam priklauso teritorija, bet jei gyventojai informavo apie galimą pavojų, tai reikia imtis veiksmų. Jei teritorija mums priklausytų, mes vis tiek negalėtume savavališkai, be seniūnijos, Regioninio parko direkcijos, miškininkų žinios ir leidimų šalinti medžių. Privalome laikytis Želdinių priežiūros taisyklių. Apie bendrą teritorijos tvarkymą esame kalbėję, tačiau prieš tvarkant reikia paruošti daug biurokratinių dokumentų, kurie atitiktų įvairius reikalavimus“, – paaiškino N. Cicilionis.
Sunkus bendravimas
Z. Pukėnas sutinka, kad gyventojai nuvirtus medžiui patyrė daug sunkumų, nes kelias paras žmonėms teko gyvent be elektros ir vandens. Tuo metu regioninis kelias Vievis–Paneriai buvo nepravažiuojamas, nes medis tįsojo skersai kelio. „Seniūnija gyventojams padėjo, kuo galėjo, daug kartų skambinome Bendruoju pagalbos skambučiu, bet visą laiką girdėjome tik tai, kad situaciją kelininkai ir ESO žino, kad reikia laukti, kad atvyks, kai bus padaryti pagrindiniai darbai. Kelininkai buvo atvykę į įvykio vietą, bet negalėjo visko sutvarkyti, kol laidai nebuvo patraukti nuo kelio. ESO specialistams vis neatvykstant, prašėme kelininkų juos paraginti. Tarpininkauti prašiau savivaldybės administracijos. Bet rezultatų tai nedavė. ESO aiškino, kad Vilniaus apskrityje turi per 20 tūkstančių gedimų, beliko tik laukti. Galiausiai ESO pažadėjo, kad atvykę patrauks laidus ir patys pašalins nuvirtusį medį. Deja, tai nutiko tik po 4 dienų. Tarpinstitucinis bendravimas buvo labai komplikuotas, todėl visi bandymai paskubinti problemos sprendimą nedavė rezultatų“, – teigė Z. Pukėnas.
Pasak seniūno, sudėtinga buvo tai, kad situacija visai nepriklausė nuo seniūnijos. Medis priklauso viešajai įstaigai, kelias regioninis, o elektros skirstymo operatorius dirba pagal savo prioritetus.
P. Rita komentare užsimena apie patirtus žmonių nuostolius – sulaužytą stogą. Z. Pukėnas sako, kad norint, kad nuostoliai būtų atlyginti, pirmiausiai reikia, kad tie nuostoliai būtų patirti. Seniūno žiniomis, nuvirtęs medis materialinių nuostolių niekam nepridarė. O jei nuostolių visgi yra, gyventojai turi teisę kreiptis į parko administraciją dėl nuostolių atlyginimo.
Kad nuostolių nebuvo patirta, patikino ir vieno iš pastato savininkų žmona. „Stogas liko sveikas, gal tik šiferio kraštai patrupėjo. Manome, kad būtent laidai apsaugojo stogą. Jei ne jie, medis būtų kiaurai stogą praėjęs. Dabar jau viskas sutvarkyta, gyventojai neturi petenzijų“, – sakė ji.
Virginija Jacinavičiūtė