PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 3 d. 14:18

Ž. Mauricas apie prezidento iniciatyvas: nereikia dalinti pinigų į kairę ir į dešinę

Vilnius

BNS / fotobanko nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


203415

„Luminor“ banko ekonomistas sako, jog prezidento siūlymas sušvelninti išaugusių vartojimo ir energetikos kainų padarinius dalijant finansinę paramą gyventojams „yra pavojingas kelias“ ir gali toliau didinti infliaciją.

Susitikime su prezidentu ketvirtadienį dalyvavęs Žygimantas Mauricas BNS teigė, kad tokia finansinė parama iš valstybės biudžeto gali atsirūgti ateityje.   

„Lietuva ir taip labai stipriai skatino savo ekonomiką per paskutinius dvejus metus, mūsų valdžios sektoriaus išlaidos augo bene sparčiausiai Europos Sąjungoje. Tai irgi yra viena iš infliacijos augimo priežasčių, lūkesčiai yra suformuoti, kad jos ir toliau gaus. Žmonės pinigus leidžia neskaičiuodami. Jeigu pradėsime į kairę ir dešinę dalinti pinigus, tai pavojingas kelias, nes vėliau gali tekti veržtis diržus, juk infliacija yra laikina“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Vienkartines išmokas socialiai pažeidžiamiems žmonėms ir šeimoms ekonomistas taip pat vertina skeptiškai, nors sako, kad tai geresnis kovos su infliacija būdas nei pridėtinės vertės mokesčio lengvatos.

„Reikia žiūrėti, kokia reali situacija su tais namų ūkiais, kurie susiduria su augančiomis išlaidomis. Situacija skirtingose vietose yra skirtinga. Reikia skaičiuoti, bet dalis valstybių vienkartines išmokas taiko, dalis ne, aš žiūriu į jas skeptiškai, nors tai geriau nei lengvatinis PVM šildymui ar iniciatyvos mokestį mažinti maisto produktams, tai atneštų daugiau žalos nei naudos“, – kalbėjo Ž. Mauricas. 

Jis pritaria siūlymui neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) didinti nuo 460 iki 510 eurų, nes jis gyventojams yra svarbus psichologiškai.

„Pajamų didinimas yra aktualus visada. NPD vis tiek didinsime, anksčiau ar vėliau, tai biudžetui labai daug nekainuotų, šalutinio poveikio neturėtų. Tai papildomas psichologinis veiksnys, kad pajamos auga mažiau uždirbantiems. Tai vertinčiau teigiamai, nors nepritariu jo taikymui atgaline data, tai vis tiek geriausias sprendimas iš visų pasiūlytų“, – kalbėjo Ž. Mauricas. 

Po susitikimo su Vyriausybės, politikos ir verslo atstovais ketvirtadienį G. Nausėda sakė, kad siūlys didinti NPD  nuo 460 iki 510 eurų atgaline data nuo šių metų pradžios ir mokėti vienkartines 100 eurų išmokas kai kurioms labiausiai socialiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms – pensininkams, daugiavaikėms ar sunkiai besiverčiančioms šeimoms.

BNS