PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Spalio 8 d. 21:43

Vyrų linijos telefonas netyla

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Etaplius.lt BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


190475

Pernai spalio pabaigoje  pradėtos teikti kompleksinės nuotolinės paslaugos visos Lietuvos vyrams - Kauno apskrities vyrų krizių centro iniciatyva Lietuvoje pradėjo veikti Vyrų linija. Paskambinus svetainėje www.vyrulinija.lt nurodytu telefono numeriu 8670 00027 keletą valandų darbo dienomis galima gauti specialistų paslaugas: konsultuoja psichologai, psichoterapeutai, teisininkas, socialinis konsultantas.

Šias paslaugas ir psichologinę emocinę paramą gali gauti bet kuris Lietuvoje gyvenantis vyras. Kol kas konsultacijos teikiamos darbo dienomis 4 - 6 valandas per dieną. Planuojama, jog ateityje Vyrų linija veiks kaip ir kitos emocinę paramą teikiančios linijos, tai yra, visą parą. Šiuo metu apie 10 Vyrų linijos savanorių pasiruošę atsakyti į jiems Lietuvos vyrų atsiųstus laiškus. 

Kauno apskrities vyrų krizių centro direktorė psichologė Dovilė Bubnienė dar kartą pažymi, jog Lietuvos (o kai kada ir pasaulio) statistika daugelį metų negailestingai skelbia apie tai, jog Lietuvos vyrai pagal savižudybių, alkoholio vartojimo, smurto artimoje aplinkoje mastus lenkia kitas valstybes. Pandemijos akivaizdoje šie rodikliai nemažėja. Valstybės institucijos ir nevyriausybinės organizacijos pastebi, jog pastaraisiais metais smurto mastai didėja, alkoholio, kitų psichiką veikiančių medžiagų suvartojimas taip pat. Blogėjanti emocinė/psichologinė vyrų būsena taip pat susijusi ir su darbo praradimu, prastovomis, sumažėjusiomis pajamomis. Tą pastebime tiek konsultuodami Kauno apskrities vyrų krizių centro klientus, tiek į Vyrų liniją skambinančius ir rašančius vyrus iš visos Lietuvos.

Vyrų linijoje telefonu konsultuojantis psichologas, priklausomybių konsultantas Lionius Demjanovas sako, jog daugelio klientų skambučiai yra lyg šauksmas, paremtas tikėjimu, kad galbūt čia ir bus ta vieta kur galėsi ne tik pasiguosti ar gauti palaikymą, bet ir galimybė išgirsti tą vienintelį problemos sprendimo kelią. Dažnas ir nelaukia diskusijos eigos, o tiesiai klausia patarimo lyg kokioje „TV Pagalbos“ laidoje.

"Klientų išsakomi ketinimai palikti šį nuodėmingąjį pasaulį baugina ir mus, - sako L. Demjanovas. Bet dirbdamas šį darbą žinai, kad nė vienas žmogus taip paprastai nenori imti ir išeiti, todėl visada siunčia pagalbos ženklus jį supantiems aplinkiniams, bet ne visi juos mato ir girdi. Pokalbiai su jais telefonu yra pakankamai sudėtingi, bet visada yra prasmingi. Tu tampi tuo, kuris gali būti paskutine riba.

Ne paslaptis, kad yra ir tokių skambinačiųjų, kurie norėtų, kad viskas būtų palanku tik jiems... Jų manymu visas pasaulis nusistatęs prieš juos. Tokie pokalbiai nėra lengvi, nes dažnai ir toliau lieka vyrauti tik vieno (skambinančiojo) tiesa.

Skaudu, kai žinai, kad negali skambinančiajam pagerinti sveikatos, nes pažengusios lėtinės ligos daro savo negrįžtamąjį poveikį žmogaus kasdieniniam gyvenimui ir santykiams su kitais. Skaudu, kai negali padaryti žmogaus laimingu, nes jis dabar liko vienas, kaip pirštas ar neteko darbo.

Daugelio klientų skambučiai susiję su pašlijusiais šeiminiais santykiais ar priklausomybių aplinkos grėsmėmis. Kalbėdamiesi ieškome kartu išeities taško ar taškų, kuriuos dažnas tikrai žino, bet netiki, kad gali pasiekti teigiamą rezultatą. Daugelis vengia asmeninių pasikeitimų ar prarasti toksiškus santykius su smurtaujančiu šeimos nariu ar ilgamečiu draugu ar drauge.

Kreipiasi į mus ne tik vyrai, bet ir moterys, kurios nori suprasti savo vyrų ar partnerių elgesį. Nori ne tik suprasti, bet ir padėti. Džiugu, kai dailiosios lyties atstovės suvokia, kad norint keisti kito žmogaus elgesį ar įgūdžius reikia koreguoti ir save.

Visada malonu išgirsti jau pažįstamus balsus, kurie džiugiai praneša, kad pas jį viskas arba beveik viskas susitvarkė", - džiaugiasi L. Demjanovas. 

Vyrų linijos konsultantas psichoterapeutas Saulius Subačius antrina kolegai Lioniui, vyrų patiriamą skausmą įvardindamas sielos skausmu. Dažnai tai net nėra suvokiama, o tik įvardinama, kad norisi suprasti. Dažnai protas laikomas vyriškumo požymiu, o jausmai - moteriškumo. Todėl paprastai pokalbį pradedame nuo proto, mėginama protu suprasti tiek save, tiek situaciją, tiek kitus žmones. Ir taip atsiduriama akligatvyje. Kai kalbu su Vyrų linijos klientais, pokalbio metu mėginame suprasti sirdimi. Dažnam tai būna nauja ir ne visada priimtina.  Nesusigaudymas savo jausmuose dažną priveda prie priklausomybių. Skirtingai nuo moterų, kreipiamasi kai jau labai blogai (ištiko krizė) ir esamų resursų nebepakanka tai kęsti. Kyla noras nusižudyti, kad pabėgti nuo kančios.

Tarp skambinančių Vyrų linijos telefonu, sako S. Subačius, dažniausiai pasitaikančios krizės – tai staiga nutrūkę santykiai su antrąja puse, vidurio amžiaus krizės (prasmes praradimas ir t.t.). Beveik visi skambinantieji turi lūkestį, kad konsultantas pasakytų, ką daryti ar duotų patarimą. Jauciamas neišsakytas lūkestis – padaryk taip, kad aš nejausčiau diskomforto ar skausmo.

Kartais atsiranda nusivylimas suvokus, kad nėra auksinės piliules ir vienkartinės konsultacijos išspręsti per gyvenimą besikaupiančius sunkumus neužteks. Tuomet aptariam, ką daryti toliau, papasakoju apie tokį dalyką kaip psichoterapija ar grupinė terapija. Bet kokiu atveju,  vyrai pasijaučia geriau, kai išventiliuoja prikauptus jausmus, susidėlioja mintis ir labai džiaugiasi, kai pavyksta apjungti protą su jausmais - taip ir atsiranda platesnis situacijos ir savęs supratimas", - sako S. Subačius.

Vyrų linijos telefonu konsultuojanti teisininkė Rita Kriugždaitė pastebi, kad vieni vyrai skambina tik norėdami išsakyti kilusį nerimą, o kiti - dėl realių problemų. Teisininkė sulaukia klausimų dėl  verslo (asmeninio ar šeimyninio ) nesėkmių, tuo pačiu dėl iš kitų žmonių (kreditorių ar antros pusės) patiriamo spaudimo. Skambina smurtavę vyrai, ir kurių atžvilgiu pradėtas tyrimas. Jie nerimauja, baiminasi pasekmių. Skambina dėl blogų santykių su žmona, gresiančių skyrybų ir dėl to patiriantys emocinę krizę. "Kai kada kalbamės apie skyrybas ir vaikų išlaikymo klausimais, dėl matymosi su vaikais sunkumų ir panašiai", - pasakoja Vyrų linijos teisininkė R. Kriugždaitė.

Telefonu konsultuojančiam psichologui Romui Radzevičiui susidaro įspūdis, kad neretam paskambinusiam vyrui tokia pagalba leidžia greitai čia ir dabar spręsti kylančius klausimus. Juk nereikia niekur registruotis, laukti savo eilės, tereikia tik prisiskambinti telefonu. Tiesa, ne visiems tai pavyksta, nes konsultuoti ko kas tegalime kelias valandas darbo dienomis. Bet tokia pagalba garantuoja ir anonimiškumą, paskambinęs vyras gali jaustis patogiai, jaustis komfortiškai, nes gali išlikti nematomas. R. Radzevičiui įsiminė, jog skambina net vyrai, šiuo metu esantys užsienyje. "Teko konsultuoti ir ne vieną moterį dėl jos vyro ar sūnaus", - pamini R. Radzevičius.

Vyrų linijos telefonu konsultuojanti socialinė konsultantė Laimutė Penikienė taip pat išgirdo daug įvairių istorijų. "Sunkiausia, kai skambina išgėręs žmogus, nes supranti, kad jis gali išgyventi emocinę krizę, bet ne visada logiškai ir aiškiai apie tai kalbėti". Pasitaiko, kad skambina ir vyrai, šiuo metu besigydantys psichikos ligas ir norintys apie tai anonimiškai pasikalbėti. Vis dėlto, dažniausiai patiria emocines psichologines krizes dėl nesutarimų su antrąja puse, skyrybų, vienatvės, didelio streso, vaikystės traumų.

Psichologė Dovilė Bubnienė, taip pat konsultuojanti Vyrų linijos telefonu, sako, jog informacija apie Vyrų linijos teikiamą kompleksinę nuotolinę pagalbą visiems Lietuvos vyrams paviešinta ne viename straipsnyje, patalpinta įvairiuose portaluose, interneto svetainėse, todėl žinia pasklidusi plačiai. "Norisi tikėti, jog 2020 m. rudenį startavusi Vyrų linija galės tęsti veiklą ir 2022 m. Visgi, tai priklausys nuo vieno - ar turėsime finansinį palaikymą tiek specialistų atlyginimui už darbą, tiek telefono linijos išlaikymui, savanorių mokymams". 

Vyrų linija yra nuosekli tąsa ilgamečio darbo. Nuo 2009 m. sausio mėnesio Kauno apskrities vyrų krizių centras teikė kompleksinę pagalbą vyrams. 2011-2012 m. buvo Specializuotas pagalbos centras nuo smurto nukentėjusiems visos Lietuvos vyrams. Nuo 2017 m. teikia psichologinę anoniminę pagalbą vyrams, esantiems savižudybės krizėje. Vyrų krizių centro specialistams gerai pažįstami įvairūs sunkumai, su kuriais vyrai susiduria. Vyrų linijos tikslas - padėti vyrui, kuriame Lietuvos krašte jis begyventų, kokio amžiaus ar kokių įsitikinimų jis bebūtų, susitvarkyti su psichologiniais sunkumais, pagerinti emocinę būseną, motyvuoti pokyčiams, nukreipti jį pagalbai artimiausioje jam vietoje.